Çakşır Otunun Faydaları
Maydanozgiller familyasından olan çakşır bitkisi ülkemizin güney bölgesinde yetişir. Buralarda afrodizyak ve sperm artırıcı olarak tanınır. Bileşiminde nişasta, kateşik tanen, saponin, alkoloit, rezin ve uçucu yağ bulunur.

Ülkemizde 17 tür Ferula bulunur ve Bunlardan F. commurıis türüne Çakşır otu denilir.
Bilimsel olarak kanıtlanmış kesin bir tespit olmasa da uygulamada görülen yararları bu bitkinin afrodizyak niteliklere sahip olabileceğini gösteriyor.
Çakşır Otu ‘ nun Faydaları

Doğal afrodizyak olan, çakşır otunun cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır ve doğal afrodizyak olarak kullanılır. Sperm sayısını ve sperm kalitesini arttırır.

İktidarsızlık tedavisinde kullanılır , çakşır otu, Erkek üreme sistemi hastalıkları (prostatit, prostat adenomu, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık)) tedavisine yardımcı olur
Ağrıları yok eder , kas ağrılarını ve kramplarını yok ederek kemiklerin güçlenmesini sağlar.
Enerji verir, çakşır otu suyunun enerji verdiği bilinmektedir.
Karaciğerde ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur.
Ağır metalleri temizler , vücutta bulunan zararlı toksinlerin, ağır metallerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.

Çakşır Otunun Faydaları
Sperm sayısını artırır.
Dolaşım sistemi bozukluklarında kullanılır.
Sinirleri güçlendirir.
Çakşır bitkisinin erkeği ve dişisi vardır. Bayanlar çakşırın dişisini, baylar ise  erkeğini kullanmalıdır.
Çakşır suyu çakşırın köklerinden su buharı distilasyonu ile damıtılarak elde edilir.
1 tatlı kaşığı toz çakşır otu kökü bir fincan suyla demlenerek tüketilir.
Kurutulan çakşır  kökü toz haline getirilir ve balla karıştırılarak macun yapılarak yenir. Bir defadan fazla yenmemelidir. Çakşır kökü tozu, saf olarak kullanılmalı, başka karışımlarla alınmamalıdır. Önerilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.
Ferula communis bitkisinin(Çakşır) bölgelere göre farklılık gösteren pek çok kimyasal çesidinin bulunduğunu bunlar içerisinde zehirli olanlar bulunduğu gibi zehirli olmayan çeşitlerininde olduğu belirtilmektedir.
Ferula communisin zehirli olmayan çeşitlerinin bitkisel östrojen içerdiği ve etkili maddesinin ferutinin olduğu belirtilmiştir.
Yapılan araştırmalar Ferula communis bitkisinin çeşitleri arasında sadece prenylated coumarins’i içerenlerin zehirleyici niteliğe sahip olduğunu göstermektedir. Tohum çimlendirme yöntemleri sizler için aşağıda detaylı bir biçimde listelenmiştir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın