Kekik Sağlık Faydaları
Kekik Bağışıklık artırır
Yapılan bir araştırma, kekikin en önemli iki bileşeninin, her ikisi de indirgemeye bağlanan güçlü antioksidan bileşikler olan rosmarinik asit ve timol olduğu sonucuna varmıştır. vücuttaki oksidatif stres .  Serbest radikaller, kansere ve diğer kronik hastalıklara neden olabilen hücresel metabolizmanın yıkıcı yan ürünleridir . Bu sayede, öğünlerinize yedikten sonra diyetinize kekik eklenmesi bağışıklık sağlığınızı iyileştirebilir ve vücudunuzu en tehlikeli ve sessiz katillerden bazılarına karşı koruyabilir.

Kekik Antibakteriyel Etkinlik yapar

Daha temel bir bağışıklık sistemi notunda, kekik ayrıca yine timol ve carvacrol varlığından dolayı net antibakteriyel özelliklere sahiptir ,  bir araştırma ekibi tarafından yayınlanan bir raporda bulunmuştur. İşlem Biyokimya Dergisi .  Bu önemli organik bileşikler vücudu, cildi , bağırsakları ve vücudun diğer kısımlarını etkileyebilecek geniş bir bakteri yelpazesine karşı koruyabilir . Kekik ayrıca beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran ve metabolizmayı hızlandıran ve yaygın hastalıkların daha hızlı iyileşmesini sağlayan hafif bir uyarıcı maddedir .

Kekik Sindirimde Yardımlar sağlar
Kekik, lifle doludur , bu yüzden küçük boyutuna rağmen sindirim sisteminiz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Lif, taburenizin ağırlığını artırabildiği ve yiyecekleri sindirim kanalından geçiren ve verimli bir şekilde salgılayan peristaltik hareketi teşvik edebildiği için, sağlıklı bir sindirim sisteminin temel bir unsurudur .  Ayrıca, lif bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur ve besin alımını arttırır, böylece yediğiniz yemek sizin için daha fazlasını yapar!

Kekik Kalp Sağlığını İyileştirir
bir araştırmaya göre kekik, kalp sağlığınızı iyileştiren yararlı kolesterol türü olan omega-3 yağ asitlerinin doğal bir şeklidir . Ayrıca, omega-3 yağ asitleri için yeniden dengelemeye yardımcı kolesterol seviyelerini ve azaltmak  inflamasyon kardiyovasküler böylece önlemeye yardımcı, sistemin ateroskleroz , kalp krizi ve felç !

Kekik Vücudu detoksifiye eder
Yüksek miktarda mangan , kalsiyum , demir , K vitamini , lif ve çok çeşitli diğer organik bileşikler içeren besin bakımından zengin kekik, vücudu detoksifiye etmek için ideal bir bitkidir . Araştırma olan gösterilen kekik karaciğer fonksiyon yardımcı ve toksin eleme işlemini hızlandırabilir bu.

Kekik Kemik Sağlığını Geliştirir
Yaşlandıkça, kemiklerimiz zayıflamaya ve bozulmaya başlar, bu nedenle erken yaşlarda yeterince vitamin ve mineral aldığımızdan emin olmak önemlidir. Kalsiyum, demir ve manganez kemik sağlığı için en önemli minerallerden bazılarıdır ve kekik bunların hepsinde önemli miktarlara sahiptir ve bu, kendilerini daha sonra yaşamlarında osteoporozdan korumak isteyen insanlar için harika kılar .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.