Kekik Çayı Sağlık FaydalarıKekik çayı, diğerleri arasında kronik hastalık, solunum yolu enfeksiyonları, obezite, kas gerginliği, menstrüel kramp, uykusuzluk , demans , üzgün mide ve kabızlık çeken insanlara oldukça az yarar sağlar . Bu, yüksek düzeyde bağlı olduğu , C vitamini , A vitamini , bakır , demir , manganez , potasyum , fosfor, karvakrol, piridoksin, ve çok sayıda güçlü antioksidan bileşikler.

Antioksidan Özellikleri

Kekik çayındaki aktif maddeler, vertigo, multipl skleroz , kulak çınlaması , hepatit ve zona gibi birçok hastalığın önlenmesi veya hafifletilmesi ve vücuttaki genel oksidatif stresin azaltılması ile bağlantılı olmuştur. Bu antioksidanlardan kaynaklanmaktadır .  Kekik yağı içinde bulunan timol, luteolin, ve diğerleri de dahil olmak üzere önemli bir tutar.

Öksürük için kekikli çayı

Kekik balgamı sıvılaştırır, balgam söktürür ve akciğerlerden atılmasını sağlar.
Solunumsal problemler için, az miktarda kekik çayı , hem antibakteriyel hem de anti- enflamatuar özelliklerle , bundan daha iyidir , yani sadece öksürük ve tıkanıklığı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmak için altta yatan patojene saldırır.

Soğuk algınlığı için kekikli çayı

Epidemiyolojik dönemde kekikli infüzyon ve çayların düzenli kullanımı solunum yolu enfeksiyonları ile enfeksiyona karşı koruma sağlar. Bir kişi zaten enfekte olmuşsa, kekik çayı bağışıklık sistemini uyardığı için daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Kilo kaybı

Genellikle kilo kaybı çayı olarak övülen bu bitkisel ilaç iştahı bastırabilir, ancak yine de enerjiyi artırır ve değerli besinler sağlar, bu da öğünler arasında daha az aşırı yeme ve atıştırmaya yol açar. Bu çay içinde bulunan bileşikler ayrıca yağ yakma ve kilo verme çabalarında yardımcı olabilecek metabolizmayı da optimize edebilir.

Gebelik

Hamile kadınların hamileliklerinin başında kekik çayı içmeleri tavsiye edilmese de , adet kanaması nedeniyle olası düşüklük korkusundan dolayı , bazı geleneksel tıp yaklaşımları bu çayı doğum eylemi için kullanır.  Ancak, hamilelik sırasında bitkisel çayların kullanılması, kendi özel durumunuza dayanarak bireysel doktorunuza danışmalısınız.

Menstrüel krampları

Kekik çayı, bazı aktif bileşiklerin anti-spazmodik etkilerinden dolayı menstrüel krampları gidermede çok etkilidir. Bu çay aynı zamanda adetin ağrısını ve rahatsızlığını da ortadan kaldırabilir ve hatta ruh hali değişiklikleri gibi diğer yan etkileri de iyileştirebilir.

Erkekler için kekik çayı

Düzenli içeceğin tüketimi erkeksi güç sağlar. Kekik özellikle prostatit için faydalıdır. Bakterisidal ve anti-enflamatuar bileşenler, enfeksiyonun odağını çabucak yok eder ve hastalık geriler.

Bağışıklık sistemi

Kekik çayında bulunan yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, onu bağışıklık sistemi için ideal bir destek haline getirerek, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının hızla giderilmesine yardımcı olur.  C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilir, timol ve apigenin gibi güçlü antioksidanlar vücut tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi hafifletmeye yardımcı olur. Bu çayın doğal antibakteriyel ve antiseptik yapısı, enfeksiyonların ve patojenlerin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olacaktır.

Hafıza geliştirmeye ve odaklanmaya yardımcı

Kekik çayının hafızayı geliştirmeye, odaklanmaya ve beyindeki beta-amiloid birikimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kekikte bulunan bir bileşik olan apigenin’in beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı geliştirdiğini buldu. Parkinson hastalığı, Alzheimer, şizofreni ve depresyon gibi nörodejeneratif ve psikiyatrik bozuklukların başlangıcını geciktirebilen hormonları artırdı .

Sindirim sistemine faydaları

Mide bulantısı, mide bulantısı, kabızlık , şişkinlik veya kramp çekiyorsanız , kekik çayı mükemmel bir çare olabilir. Doğal anti- enflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı doğasının yanı sıra antibakteriyel etkileri, mide parazitlerinden kurtulmanıza ve uygun sindirimi desteklerken bağırsak hareketlerini normalleştirmeye yardımcı olabilir.

Kekikte timol ve karvakrol bulunmaktadır. Karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilir, herhangi bir hasara karşı koruyabilir, bağırsak enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir ve iltihapları azaltabilir.

Parazitlerle savaşmak için kekik çayı

Kekiğin bu özelliği uzun zamandır bilinmektedir. Kekik çayı parazitleri sadece bağırsaklarda değil, karaciğerde ve kanda da yok eder. Kekik vücuda zarar vermeden hafif hareket eder. Kekik, ana bileşen olduğu hemen hemen tüm antelmintik bitkisel preparatlarda bulunur.

Sinirleri yatıştırmak için kekik çayı

Kekik, en güçlü ve yatıştırıcı bitkilerden biridir. Kekikli çayın sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır, stresi ve kaygıyı azaltır. Geceleri kekik çayı içerseniz uyku güçlü ve dinlendirici olacaktır.

Kekik Çayı Yan Etkileri

Sağlık yararlarına rağmen, bu lezzetli içeceği sağlık rejiminize eklemeden önce göz önünde bulundurulması gereken kekik çayın bazı olası yan etkileri vardır.

Riskler

Bulantı – Çok fazla kekik çayı içmek, mide bulantısı, baş dönmesi , baş ağrısı , kusma ve mide ağrılarına neden olabilir. Bu çay bazı çok güçlü kimyasallar ve aktif maddeler içerir, bu nedenle aşırıya kaçmana gerek yoktur. Günde 1-2 fincan etkilerin tadını çıkarmak için fazlasıyla yeterli.

Alerjiler – Diğer bitki türlerinde olduğu gibi, bazı insanlar özellikle de biberiye , nane ve kekik gibi Lamiaceae familyasındaki diğer bitkilere alerjisi varsa, kekiklere karşı alerjik reaksiyonlara sahip olur .  Bu alerjik reaksiyon nefes darlığına, ciltte kızarıklığa, göğüs ağrısına ve diğer nispeten ciddi semptomlara neden olabilir. Böyle bir şey yaşarsanız, kekik kullanmayı bırakın ve tıbbi yardım alın.

Gebelik – Her ne kadar araştırmalar biraz sınırlı olsa da, uzmanların çoğu kekik çayının hamileyken kaçınılması gerektiğini, zira hamileliğin başlarında düşüklere yol açabilecek adet kanamasını tetikleyebileceğini söylüyor. Benzer şekilde, emziren kadınların, tıp doktorlarının kesin izni olmadıkça, bu güçlü bitkisel çayı da içmeleri önerilmez.

Kalp Sorunları – Çalışmalar, daha önce kalp rahatsızlığı olan kişilerin aşırı kekik çayı içmeleri durumunda olumsuz yan etkiler yaşayabileceğini göstermiştir. Genel bir kural olarak, günlük veya haftalık rutininize yeni bir bitkisel çay eklemeden önce daima doktorunuzla konuşmalısınız.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kendi kekik çayınızı evde limon , bal ve bir avuç kekikten başka bir şey olmadan yapabilirsiniz . Eğer kendi bahçenizi kendi bahçenizde yetiştirdiyseniz, kekik çayını hazırlamadan önce kurutmanız gerekir. Saplarını kesin ve iyice yıkayın, kurutun ve sonra küçük bir demet halinde bağlayın ve baş aşağı tutun. Kekik tamamen kuruması yaklaşık 2 hafta sürer. Bu noktada, kuru kekik yapraklarını çıkarmak kolay olacaktır; Onları ince bir çay tozuna ezebilir veya demlenmesinde kullanmak için tamamen bırakabilirsiniz.

Kekik Çayı tarifi

Malzemeler:

1 çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı
2 su bardağı su (süzülmüş)
1 tatlı kaşığı bal
1 limon dilimi
Adım 1 – Suyu bir kaynamaya getirin , sonra ısıyı kaynamaya çevirin.

Adım 2 – Kurutulmuş kekik yapraklarını ekleyin ve kabı kapatın.

Adım 3 – Karışım yaklaşık 5 dakika boyunca dik olarak bekletilir.

Faydayı korumak için demleme özelliği

Yararlı özelliklerini korumak için kekik çayının doğru şekilde demlenmesi gerekir:

  1. Cam şişeli bir termos kullanın. İşlem sırasında su soğutulmazsa içecek daha iyi demlenir. Metal kapların dezavantajı, tabakların duvarları ile temas halinde olan bazı besin maddelerinin tahrip olmasıdır.
  2. Hammaddeyi 70 dereceye kadar ısıtılmış suyla dökün. Sıcaklıktaki bir artış, karmaşık bileşiklerin parçalanmasını harekete geçirerek çayı daha az kullanışlı hale getirir.
  3. Demleme sırasında kabı sıkıca kapatın. Kekik, buharlaşabilen uçucu yağları açığa çıkarır. Kabın kapatılması buharlaşmayı önler.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

One thought on “Kekik Çayı Sağlık Faydaları

Bir cevap yazın