Siyah Turpun Sağlık Faydası
1. Genel Cilt Sağlığını İyileştirin

Temiz bir iç sistem, parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek için ihtiyacımız olan ilk şeydir. Kanınız yabancı maddelerle doluysa, cildiniz bunu açıkça yansıtır. Kara turp, böyle bir durumda size çok yardımcı olabilir. Zengin bir Vitamin-B kompleksi, çinko, fosfor vb. Kaynağı olarak, etkili bir kan temizleyici olarak çalışır ve vücudumuzdaki her türlü toksin ve atık maddeleri yok eder. Sonuç olarak, genel cilt sağlığımız büyük ölçüde iyileştirilir.

2. Genç Cilde Sahip Olun

Kara turp bol miktarda doğal antioksidan içerir . Cildimizin yaşlanmaya karşı savaşması için çok önemli olan yüksek düzeyde C Vitamini içerir. Bu antioksidan vitaminin yanı sıra, bu kök sebzede bulunan ve vücudumuzdaki oksitlenmeyi engellemede son derece güçlü olan bir dizi başka bileşik vardır. Bu nedenle, düzenli siyah turp suyu tüketimi, zararlı serbest radikallerden kurtulmamıza ve böylece genç bir cilde sahip olmamıza yardımcı olabilir.

3. Çekici Olmayan İşaretleri Kaldırır

Yüzünüzdeki o çirkin siyah noktalardan, siyah noktalardan, sivilce izlerinden ve lekelerden sıkıldıysanız, siyah turp suyu sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Anti-oksidatif özelliği sivilce, sivilce, siyah nokta vb.’nin çıkmasını önler ve çeşitli cilt enfeksiyonlarından kaynaklanan tüm çekici olmayan izleri azaltır. Etkilenen bölgelerde düzenli olarak siyah turp suyunun kullanılması birkaç gün içinde size harika sonuçlar verebilir. Siyah turp özü ile yapılan yüz maskeleri de cilt tonunu aydınlatmaya ve parlak bir cilde sahip olmaya yardımcı olabilir.

 

4. Saç Dökülmesini Önemli Ölçüde Azaltın

5. Aşırı Kuruluktan veya Yağlılıktan Kurtulun

Kara turp, kafa derisindeki aşırı kuruluğu veya yağlılığı tedavi etmek için de kullanılabilir. Çok fazla kepek çekiyorsanız, bugün kara turp suyu uygulamaya başlayın. Saçınıza ve saç derinize de gerekli besinleri sağlar. Tersine, sebum bezlerinin aşırı salgılanması nedeniyle kafa derisinde yağlılık yaşıyorsanız, siyah turp saç maskesine gidin. Sebum salgısını kontrol eder ve size uzun ve parlak saçlar verir.

6. Karaciğer Fonksiyonunu Artırın

Karaciğerimiz vücudun en hayati organıdır ve kara turp, fonksiyonlarını büyük ölçüde artırmamıza yardımcı olabilir. Bu sebzenin eti safra akışını kolaylaştıran ve aynı zamanda iç sistemimizi sağlıklı tutan çeşitli vitaminler (Vitamin B1, Vitamin B kompleksi, Vitamin C vb.) Ve mineraller (kalsiyum, magnezyum vb.) İçerir. Bu nedenle, diyetinize mümkün olduğunca siyah turp ekleyin ve karaciğerinizi sağlıklı tutun.

7. Soğuktan ve Öksürükten Kurtulun

Kara turpun sihirli gücü, kronik soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için de kullanılabilir . Sebzenin üst kısmından bir dilim alın ve ete biraz şeker koyun. Şimdi ‘kapağı’ ilk konumuna getirin ve gece için bırakın. Sabah etten çıkacak olan meyve suyu, solunum sistemi enfeksiyonlarını iyileştirmek için mükemmeldir.

8. Hipertiroidizmi Tedavi Edin (Graves Hastalığı)

Yaygın olarak ‘hipertiroidizm’ veya ‘Graves’ Hastalığı ‘olarak bilinen tiroid bezinin aşırı salgılanması da kara turpla tedavi edilebilir. ‘Rafanin’ adlı sebzenin başlıca kükürt bileşiği, tiroid bezlerimizin salgılanmasını düzenlemede anahtar rol oynar. Bu nedenle, düzenli siyah turp tüketimi hipertiroidizmden uzak durmamıza yardımcı olabilir.

9. Kolesterolü Düzenler

Turpun en iyi tıbbi kullanımlarından biri, vücuttaki yağ dolaşımına ve metabolizmasına aktif olarak katılmasıdır. Karaciğeri işlevsel ve aktif hale getirir. Bu, yağ dolaşımını ve metabolizmayı tetikler. Karaciğer, yağ dokularında ve arter duvarlarında birikmeden önce kolesterolü emer. Kirleri filtreler ve yağı daha da işler. Süreç tekrar etmeye devam ediyor. Bu yağ birikimini ortadan kaldırır. Böylelikle  kolesterol  oluşumunu azaltır ve dolaylı olarak kalp krizi riskini azaltır.

10. Sindirimi İyileştirir

Yukarıda belirtildiği gibi, kara turp harika bir detoksifikasyon ajanıdır. Aynı zamanda mideden toksinleri temizler. Bu, midenin PH seviyesinin korunmasını sağlar. Ayrıca lif bakımından da zengindir. Lifler sindirim sürecini kolaylaştırır. Ek olarak, gelişmiş sindirime yol açan safra fonksiyonunu iyileştirir. Sonuç olarak, vücudun genel sindirim hızı artar.

11. Şişkinlik ve Asitliği İyileştirir

İçerdiği yüksek doz taze antioksidanlar ile serbest radikallerin etkisini yok eder. Bağırsakları, bağırsakları ve karnı toksinlerden arındırır. Sonuç olarak asitlik azalır. Böylelikle kara turpun doğal olarak tüketilmesiyle şişkinlik azalır.

12. Soğuk algınlığına karşı

Kara turp, antioksidanlar açısından son derece  zengindir . Bu antioksidanlar, bu mucize besini aynı zamanda harika bir anti-enflamatuar ajan yapar. Güçlü anekdot formülü göğsü tıkanıklığı giderir. Ayrıca burun ve boğazdan mukozal geçişi kolaylaştırır. Dolayısıyla soğuk algınlığına karşı inanılmaz bir rahatsızlıktır.

13. Taş Çıkarmada Faydalı

Kara turp böbrek ve safra kesesindeki taşlara karşı doğal bir çare. Taşlardan kaynaklanan ağrıları da hafifletir. İdrara çıkmayı artırır. Kara turpun idrar söktürücü özellikleri devreye girer ve artan idrara çıkma böbrek ve safra kesesini taşlardan ve taş tozlarından temizler.

14. İskorbüt’ü Tedavi Eder

İskorbüt, insanlarda C vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Kara turp, zengin bir C vitamini kaynağıdır ve muhtemelen iskorbüt hastalığını kolaylıkla tedavi eder ve tüketim üzerine hiçbir yan etkiye neden olmaz. Aynı zamanda kemikleri güçlendirir. Eklem iltihabını da tedavi ettiği bilinmektedir.

15. Zihinsel Uyanıklığı Artırır

Kara turp inanılmaz bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Beyindeki kimyasal dengeyi korumak için bu iki mineral gereklidir. Elektrolitik çözeltinin aktif bileşenleridir. Böylelikle kara turp, bu temel minerallerin vücuda ve beyne tamamlayıcısı olur. Sonuç olarak, beynin elektrokimyasal dengesi geri yüklenir. Zihinsel uyanıklığı artırır. Magnezyum ve potasyum da hafıza şarj cihazlarıdır. Böylece zihinsel konsantrasyonu geliştirirler.

16. Tiroid Kontrolleri ve Düzenlemeleri

Bu, en iyi siyah turp tıbbi kullanımlarından biridir. Tiroid, tiroid hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklanan ömür boyu süren bir sendromdur. Ömür boyu ilaç tedavisine ihtiyacı var. Kara turp, Raphanin açısından zengindir. Raphanin, tiroid hormonlarının salgılanmasını ve üretimini düzenleyen doğal bir enzimdir. Sonuç olarak, bu mucize gıda, hiper / hipotiroidizme karşı koruyucu bir çare olarak kullanılabilir. Ayrıca hiper / hipotiroidizmden muzdarip hastalara rahatlama sağladığı da bilinmektedir.

17. Anti-Kanser Faydaları

Kara turp, antioksidanların iyiliği ile yüklü olarak gelir. Bu, onu inanılmaz bir anti-kanser tedavisi yapar. Antioksidanlar, hücrelerde ve dokularda serbest radikal oluşumunu kontrol eder. Bu, hücre bölünmesini ve işleyişini kontrol altında tutar. Böylelikle kanser riskini azaltır.

Bu nedenle, kahvaltınıza kara turp suyu ekleyin veya günlük diyetinize birkaç parça kara turp ekleyin. Birkaç gün içinde farkı görebileceksiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.