Azgın Teke Otu (Keşişkülahı ) Nedir ? Faydaları nelerdir ?Azgın Teke Otu (Keşişkülahı ) Nedir ? ( EPİMEDİUM  )01

Birçok kişi, belleği arttırmak veya yaşlanmayan cilt gibi birçok sağlık ve güzellik yararının tadını çıkarmak için egzotik ses ilavelerine başvurur. Epimedium veya Horny Goat Weed, en çok bahsedildiği gibi böyle bir ekidir. Çin’e özgü olan Epimedium, Çin tıbbında, sağlığı geliştirmek ve zihinsel keskinliği arttırmak için uzun süredir kullanılmaktadır.

Epimedium, Berberidaceae botanik ailesinden gelen dökmeyen bir çiçekli bitkiden elde edilir. Bu bitki, Akdeniz ve Asya’ya özgüdür, ancak çoğunlukla Çin’de bulunur . Geleneksel Çin tıbbında, özü Xian Ling Pi veya Yin Yang Huo olarak adlandırılır ve yaygın olarak çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılır.

Epimedium, afrodizyak etkileri nedeniyle genellikle Horney Goat Weed olarak adlandırılır. Bir efsaneye göre, bir çoban bitkiyi tükettikten sonra keçi sevdası aktiviteler fark ettim.

Epimedium’un diğer isimleri peri kanadı, piskoposun şapkası, kabadayı kuzu otu, azgın sığır otu ve çoraktır.

EPİMEDİUM NASIL ÇALIŞIR?

Epimedium, flavonoid içeriği nedeniyle antioksidan aktiviteye sahiptir . Epimedium’daki ana aktif maddelerden biri icariin’dir. Icariin’in istemsiz kasları kontrol eden düz kas dokusunu gevşettiği gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, Epimedium’un merkezi sinir sistemini rahatlatarak, uçuş veya savaş modundan dinlenme moduna geçmesine izin verdiğine inanıyor .

Epimedium, östrojenin etkilerini taklit eden fitoöstrojen içerir. Epimedium’dakifitoöstrojen içeriğinin, hücresel düzeyde erektil disfonksiyona yardımcı olduğuna inanılmaktadır Bu amaçla Epimedium’u almakla ilgileniyorsanız, bu tedavi yalnızca ekstraktın belli bir gücü alındığında etkili olduğu için doktorunuzla görüşün .

Epimedium ekinde bulunan flavonoid seviyesi, Epimedium’un gücünü belirler. FDA ekleri düzenlemiyor; bu yüzden güvenlik ve etkinliğin mutlaka garanti edilmediğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle doktorunuzu arayın.

Azgın Teke Otu (Keşişkülahı )

EPİMEDİUM’UN YARARLARI

Epimedium, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllarca çok çeşitli koşul ve rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Şu anda aşağıdaki iddiaları destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, anekdot kanıtları, Epimedium’u almanın aşağıdakiler için etkili olabileceğini düşündürmektedir:

1) AFRODİZYAK

Afrodizyak parası, ekin takma adı ve geçmişi göz önüne alındığında sürpriz olmamalıdır. Ekstrakt içerisindeki icariin bileşiğinin, düz kasları gevşeterek ve kanın gerekli tüm yerlere akmasına izin vererek arzularını arttırdığına inanılmaktadır .

Kan akışı engellenmediğinde, her şey olması gerektiği gibi çalışır. Bunun da erektil disfonksiyon tedavisinde yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu tedavinin ne kadar etkili olduğunu belirlemek için daha kontrollü çalışmalar yapılması gerekir.

2) BELLEK ARTIRIR

Artan kan akımı ayrıca beyne ve beyne giden kan akışını da destekleyerek genel işleyişini artırır. Beyne iyi kan akışı bilişin artmasına ve hafızanın artmasına yardımcı olur. Bilişin, takviyenin antioksidan aktivitesinin de arttırdığına inanılmaktadır.

3) MENOPOZ BELİRTİLERİNİ AZALTIR

Epimedium’un fitoöstrojen etkisinin, menopozal kadınlarda östrojen ve östradiol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Hoş olmayan semptomlar sıklıkla görülür, çünkü bu sırada bir kadının hormonları çarpıntıdan atılır.

Denge oluştuğunda, kadınların sıcak basmalar, vajinal kuruluk ve artan sinirlilik gibi semptomlarından daha az muzdarip olmaları olasıdır.

4) PMS BELİRTİLERİNİ YATIŞTIRIR

Epimedium’un hormonlar üzerindeki dengeleme etkisi aynı zamanda PMS sırasında hormon dalgalanmaları yaşayan kadınlar için de harikadır. PMS önemli bir durumdur, çünkü her ay kadınları etkiler ve yaşamları üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Bazı PMS belirtileri sinirlilik, kramp, göğüs hassasiyeti, akne, mide bulantısı, vs.dir . Epimedium bu düzensiz hormonları dengede tutmaya yardımcı olur , bu nedenle rahatsız edici semptomları hafifletir.

5) KEMİK KAYBINI ÖNLER

Bazı ön çalışmalar, Epimedium’un , menopozdaki kadınlarda , aktif fitokimyasalların ve icariinin içeriğinden dolayı kemik kaybını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

6) ANTİ-AGİNG ETKİLERİ

Epimedium’u almanın en iyi bilinen etkilerinden biri yaşlanma karşıtı özellikleridir. Antioksidanlar bakımından zengin olan Epimedium, hücreye zarar veren serbest radikalleri izler ve yapılan hasarı tersine çevirir.

Azgın Teke Otu (Keşişkülahı )

EPİMEDİUM SEÇİMİ

Epimedium gibi takviyeler almak, takviyelerinizi hangi kaynaktan satın aldığınıza bağlı olarak, etiketlerde birçok farklılıklar ve farklılıklar bulunduğundan zor olabilir. Epimedium için alışveriş yaparken aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

  • İcariin gibi aktif bileşenlerin yüzdesi, takviyenin etkinliğini belirler. Bu nedenle doktorunuz belli miktarda icariin önerirse, eşleşme olduğundan emin olmak için etiketi kontrol edin.
  • Genellikle ek satın alırken, diğer içerikleri ne alacağınızdan emin değilsiniz. FDA takviyeleri ve vitaminleri düzenlemediğinden , takviyeyi daha az etkili ve hatta bazen tehlikeli kılan diğer bileşenlerle seyreltilir.
  • Hangi takviyenin alınacağını seçerken, aktif bileşenin takviyenin içeriğinin çoğunu oluşturduğundan emin olun. Epimedium söz konusu olduğunda, ödediğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz. Yüksek konsantrasyonlarda icariin içeren epimedyum pahalı olma eğilimindedir, bu nedenle hiç icariin içermeyen daha ucuz versiyonlardan bıkmış olmalısınız.

ÖNLEMLER VE YAN ETKİLER

Epimedium’u kullanmadan önce, lütfen aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Herhangi bir ek veya vitamin almadan önce , özellikle FDA tarafından düzenlenmediklerinden ve güvenli olmadıklarından daima bir doktora danışın .
  • Şu anda Epimedium’un iddialarını desteklemek için güçlü bir bilimsel araştırma yoktur, bu nedenle dikkatli olun.
  • Yüksek dozlarda alındığında epimedium alırken bazı yan etkiler bildirilmiştir. Bu yan etkiler baş dönmesi, mide bulantısı ve artan susuzluktur. Bu yan etkilerden kaçınmak için sadece belirtildiği şekilde kullanın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın