Adaçayı Yağı ( Acı Elma Yağı ) Sağlık Faydaları
Adaçayı, sunduğu çeşitli sağlık yararları söz konusu olduğunda aslında bir nimettir.Araplardan Çinlilere kadar herkes bu bitkiyi sağlıklı bir yaşamın anahtarı olarak kabul etti. Aslında, sağlığa yararlı özellikleri nedeniyle, 2001 yılında Uluslararası Bitki Birliği tarafından “Yılın Otu” unvanı verilmiştir. Aşağıda bu aromatik bitkinin güçlü sağlık yararlarından bazıları verilmiştir.

1. Bilişsel Güçlendirme

Araştırmalar, kokusu olsun veya olmasın az miktarda bilgenin bile hatırlama yeteneklerini ve hafıza tutma oranını artırmaya yardımcı olduğunu kanıtladı. Beyin aktivitesi de artan konsantrasyon gösterir ve seçilen bir konuya odaklanır, yani okuldaki gençler veya zorlayıcı olanlar için; entelektüel diyet için bunun biraz ekleyerek narin ama etkili beyin güçlendirici olabilir kariyerlerini talep etti.

2. Bağışıklık Sistemi Gücü

Adaçayı otu bazı antimikrobiyal özelliklerden oluşur. Genellikle nispeten küçük miktarlarda tüketilir; topikal bir adaçayı uygulaması (salve veya tentür) oluşturabilir ve cilde vücuda saldıran bakteriyel ve viral enfeksiyonları önlemek için kullanabilirsiniz.Sıklıkla burnumuzdan veya ağzımızdan giren hastalıkları düşünürüz, ancak cilt de tehlikeye girebilir ve yabancı ajanlar için ağ geçidi olarak kullanılabilir. Adaçayı hastalık vektörü bu tür karşı fazladan bir savunma hattı olabilir içeren bir topikal krem ya da antibakteriyel rutin.

3. Saç Dökülmesi Tedavisi

Adaçayı eski çağlardan beri saç dökülmesi ve kellik ile mücadele etmek için kullanılmaktadır. Adaçayı otu, erkek tipi kellik tedavisinde etkili olduğu bulunan 5-alfa redüktaz bileşiği olan beta-sitosterolden oluşur. 3-4 damla adaçayı esansiyel yağının eşit miktarda biberiye ve nane esansiyel yağı ile karıştırılması ve 1 çorba kaşığı zeytinyağında seyreltilmesi önerilir. Saç derinize günde iki kez masaj yapın.

4. Diyabet Yönetimi

Adaçayı otu diyabet tedavisinde oldukça etkilidir. Diyabetin yönetimi için tipik olarak önerilen ilaçları taklit eden bazı ekstraktlar ve kimyasallardan oluşur. Tip 2 şeker hastalığının başlangıcını önlemek için yardımcı olabilir kan şekeri önemli dalgalanmaları, kaçınarak, düzenleyen ve karaciğerde depolanan glikozun serbest bırakılmasını engelliyor görünmektedir veya zaten vuku bulmuştur eğer en azından durumu yönetmek.

5. Enflamasyon Sorunları

Adaçayı yapraklarında çiğnemek her zaman en hoş çözüm değildir, çünkü lezzet oldukça güçlü olabilir, ancak bu sisteminizde en hızlı etki eden organik bileşikleri elde etmenin en etkili yolu olabilir. Bir tentür veya dik yaprak oluşturmak da hile nedeniyle olabilir, ancak özellikle solunum veya gastrointestinal sistemlerde iltihaplı sorunlarınız varsa, bu adaçayı demlemesi ile iltihabı ortadan kaldırabilirsiniz. Adaçayı anti-enflamatuar nitelikleri, artrit ve gut gibi sağlık sorunlarının yanı sıra kalp hastalığına ve artan kan basıncına neden olabilecek kardiyovasküler sistemin genel iltihaplanmasına kadar uzanır. İçinde bulunan flavonoidler ve fenolik bileşikler bu yararlı etkilerden sorumludur.

6. Sindirim

Adaçayı otu, mide spazmlarını önlediği ve rahatsızlıktan muzdarip hastalar için ishal ve gastrit oluşumunu önemli ölçüde azaltabildiği, midede bile, vücudun çeşitli bölgelerinde bir anti-enflamatuar ajan olarak işlev gören iyi miktarda rosmarinik asit içerir. ve utanç verici koşullar. Yemeklerinize bunu dahil yolda tüm sindirim süreci geri almak ve bağırsak boyunca iltihabı azaltabilir.

7. Depresyonla Mücadele

Adaçayı genellikle depresyon için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Diosmetin, apigenin ve luteolin gibi antioksidanların varlıklı varlığı, depresyon ve stresle savaşmasına yardımcı olur. Bir fincan adaçayı çayı sık tüketiminin ruhlarınızı arttırdığı bilinmektedir, böylece depresyon nedeniyle üretilen olumsuz düşüncelerin üstesinden gelebilirsiniz.

8. Kemik Gücü

Adaçayı otu, birçok yaygın gıdada bulunmayan vücut için gerekli bir vitamin olan üstün K vitamini seviyesinden oluşur. K vitamini, kemik yoğunluğunu geliştirmede ve yaşlandıkça kemiklerimizin bütünlüğünü sağlamada önemli bir elementtir. Erken osteoporoz belirtileri yaşıyorsanız veya besin açısından fakir, hareketsiz bir yaşam tarzı yaşıyorsanız, kemik sağlığınız muhtemelen düşüktür. Adaçayı yapraklarını diyetinize dahil etmek, tek bir servis günlük önerilen alımınızın% 27’sine sahip olduğundan K vitamini seviyenizi önemli ölçüde artırabilir.

9. Kalbiniz İçin İyi

2 çay kaşığı adaçayı porsiyonu yaklaşık 20 mg kalsiyum ve iyi bir potasyum dozundan oluşur, her ikisi de kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması ve kalp atımlarının ritmini korumak için gereklidir. Bu bitki kolesterol içermez ve sodyum oranı düşüktür. Bu nedenle, kardiyovasküler bozuklukları korumak için kolesterol sorunu olanlar tarafından kullanılmalıdır.

10. Boğaz Ağrısı Tedavisi

Adaçayı infüzyonunun iltihaplı boğaz ve bademciklerin yanı sıra ülserleşmiş boğazın tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu amaçla, yaklaşık 100 ml su içinde bir tutam kurutulmuş adaçayı yaprağı kaynatın ve 15 dakika demleyin. Karışımı süzün ve biraz balla tatlandırın . Bunu günde iki kez gargara olarak kullanmak rahatlama sağlayacaktır.

11. Erken Yaşlanmayı Geciktirir

Adaçayı yaprağı yağının kan dolaşımını iyileştirdiği ve hücre yenilenmesini teşvik ettiği bilinmektedir. Bu bitki, günlük hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan A vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Adaçayı içinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşır, böylece kırışıklıkları, ince çizgileri ve diğer yaşlanma belirtilerini hafifletir. Kısacası, bu bitki cildinizi daha genç, parlak ve kusursuz tutmaya yardımcı olur. Ayrıca yüzdeki kırışıklıkları ve kızarıklığı azaltarak cildin daha genç ve kusursuz görünmesini sağlar.

12. Diş Sağlığı

Adaçayı otu diş rutinimizde önemli bir rol oynar. Dişeti hastalığını, boğaz enfeksiyonlarını ve kanserleri tedavi etmek için etkili bir ağız gargarası olarak kullanılabilir. Eğer kanserler rahatsız ederse, güçlü adaçayı çayı gargara yapabilir veya buz küplerine dondurabilirsiniz. Kanserleri yatıştırmak için bu küplerden birini ağzınıza koyun.

13. Bilişsel Bozukluklar

Daha önce de belirtildiği gibi, adaçayı hafıza ve konsantrasyonu iyileştirmek için beyin fonksiyonlarını teşvik etme yeteneğine sahiptir; bununla birlikte Alzheimer ve bunama dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek bilişsel bozuklukları da ortadan kaldırmaya çalışır. Bu uygulamalarla ilgili araştırmalar hala nispeten erken aşamalarda olsa da, farmasötik tedaviye bitkisel alternatiflerle gerçek adımlar atıldığını görmek heyecan vericidir. Sinir yolları ekstraktlarının ve daha ileri yaşlarda içine zihni taze ve genç kuyu tutabilir adaçayı esansiyel yağlar ile uyarılan.

14. Astım Tedavisi

Adaçayı antispazmodik bir etkiye sahiptir, bu nedenle astımı tedavi etmek için kullanılabilir. Kaslardaki gerginliği azaltmak ve akciğerlerdeki tıkanıklığı gidermek için, bazı adaçayı yapraklarını kaynar suya bir kaseye koyun ve buharı teneffüs edin.(Kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.)

15. Antioksidan Etki

Kronik durumlar ve dejeneratif hastalıklar, yaşamınızda karşılaştığınız en yıkıcı ve tehlikeli sağlık sorunlarından bazıları olabilir. Bu sağlık sorunlarının çoğuna, sağlıklı hücrelere saldıran, apoptoz veya mutasyona neden olan hücresel metabolizma ürünlerinin tehlikeli olduğu serbest radikaller neden olur. Antioksidan bileşikler rosmarinik asit, luteolin, ve apigenin gibi, adaçayı bulunan serbest radikalleri nötralize etmek ve merkezinde, organ sistemlerini, cilt, eklemler, kaslar ve hatta beyin oksidatif stres oluşturmasını önlemek için tüm çalışma olabilir.

16. Aşırı Terlemenin Tedavisi

Güncel Alman araştırmaları, kuru yaprak özütü veya adaçayı yaprağı infüzyonu almanın, terlemeyi% 50’ye kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.Terlemeyi kurutan ve vücut kokusunu azaltmaya yardımcı olan harika bir koku gidericidir.

17. Cilt Koşulları

Topikal salve, adaçayı yaprakları veya egzama, sedef hastalığı ve akne gibi belirli cilt koşullarına karşı etkili olduğu gösterilen bitkinin bir tentürü kullanılarak oluşturulabilir.Bu çirkin lekeler çabucak yatıştırılabilir ve iltihaplı veya etkilenen bölgeye adaçayı özleri ve merhemleri sık sık uygularsanız, görünümleri yavaş yavaş azaltılabilir.

18. Alzheimer tedavisi

Adaçayı, sık kullanıldığında, bellek gücünü artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, hafif Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hafıza kaybı koşullarının tedavisi için uygundur. Ayrıca bu hastalığı olan insanlar arasında bilgi işlemeyi geliştirir.

Adaçayı’nin Diğer Geleneksel Kullanımları ve Yararları

 • Adaçayı çok uzun bir etkili tıbbi kullanım öyküsüne sahiptir ve sindirim sistemi bozuklukları için önemli bir yerli bitkisel ilaçtır.
 • Antiseptik özellikleri, boğaz ağrısını, ülserleri vb. İyileştirebileceği ağız için etkili bir gargara yapar.
 • Ağrılı bir dişe uygulanan yapraklar genellikle ağrıyı hafifletir.
 • Bütün bitki antihidrotik, antiseptik, antispazmodik, büzücü, karminatif, cholagogue, galaktofuge, uyarıcı, tonik ve vazodilatördür.
 • Adaçayı, aşırı emzirme, gece terlemeleri, aşırı tükürük salgısı, bol terleme, anksiyete, depresyon, kadın sterilitesi ve menopoz problemlerinin tedavisinde dahili olarak kullanılır.
 • Birçok bitki uzmanı, bu türün mor yapraklı formlarının tıbbi olarak daha güçlü olduğuna inanmaktadır.
 • Dışarıdan, böcek ısırıkları, cilt, boğaz, ağız ve diş eti enfeksiyonlarını ve vajinal akıntıyı tedavi etmek için kullanılır.
 • Bitkiden elde edilen uçucu yağ, solunum organlarından ağır mukoza koleksiyonlarını çıkarmak için küçük dozlarda kullanılır ve romatizmanın tedavisi için kazımalarla karıştırılır.
 • Yaprakları dişlerin üzerine sürün ve daha beyaz olmalarını sağlayın.
 • Yaprak ağız çalkalama suyunda da kullanılır.
 • Güçlü adaçayı çayı ile durulayarak gri saçlar daha koyu ve daha sağlam hale gelir.
 • Yaprakların sulu ve alkollü özleri ağız, diş etleri, çene ve bademcik iltihapları ile durulama ve gargara için kullanılır.
 • Tuzlu suda az miktarda uçucu yağ (enfekte) yaralar ve ülserler için iyi bir durulamadır.
 • Adaçayı çayı kanama diş etlerine ve boğaz ağrısına karşı yardımcı olur.
 • Adaçayı çayı ve adaçayı şarabı sinir sistemini sakinleştirir ve düşük tansiyona karşı iyidir.
 • Adaçayı çayı alarak, aşırı bir yemekten sonra sindirimi teşvik eder.
 • Adaçayı kötü bir iştah ve şişkinliğe karşı yardımcı olur ve ishali yenmeye yardımcı olabilir.
 • Yapraklar düzensiz bir adet kanamasına karşı ve menopoz problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir.
 • TB hastaları için gece terlemesine karşı adaçayı tavsiye edilir, bazen arka arkaya günlerce terlemeyi azaltır.
 • Adaçayı öksürük ve soğuk algınlığını azaltır ve memede soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olur.
 • Sirke içinde birkaç dakika pişirilen adaçayı yaprağı, ağrılı eklemler ve romatizmal problemler için iyi bir komprestir.
 • Adaçayı ağrılı, knobby göğüslere, kısırlığa, kederlere ve düşüklerden sonra yardımcı olur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın