Hipotiroidizm (Azaltıcı Tiroid) Belirtileri ve Bulguları
Hipotiroidizm (az aktif tiroid), tiroid bezinizin bazı önemli hormonları yeterince üretmediği bir durumdur.

Hipotiroidizm erken aşamalarda belirgin semptomlara neden olmayabilir. Zamanla, tedavi edilmeyen hipotiroidizm obezite, eklem ağrısı, kısırlık ve kalp hastalığı gibi bir dizi sağlık sorununa neden olabilir.

Hipotiroidizmi teşhis etmek için doğru tiroid fonksiyon testleri mevcuttur. Siz ve doktorunuz sizin için doğru dozu bulduktan sonra sentetik tiroid hormonu ile tedavi genellikle basit, güvenli ve etkilidir.

hipotiroidizm belirtileri

Hipotiroidizmin belirti ve semptomları, hormon eksikliğinin şiddetine bağlı olarak değişir. Sorunlar yavaş yavaş, genellikle birkaç yıl içinde gelişme eğilimindedir.

İlk başta, yorgunluk ve kilo alımı gibi hipotiroidizm semptomlarını zar zor fark edebilirsiniz. Ya da onları yaşlanmaya bağlayabilirsiniz. Ancak metabolizmanız yavaşlamaya devam ettikçe, daha belirgin problemler geliştirebilirsiniz.

Hipotiroidizm, normalde tiroid bezi tarafından yapılan tiroid hormonunun eksikliğidir. Tiroid bezi bir kelebek şekline sahiptir ve boynun önünde bulunur.

On sekiz hipotiroidizm belirti ve bulgusu şunları içerir:

 1. yorgunluk
 2. zayıflık
 3. Soğuğa karşı toleranssızlık
 4. Kas ağrıları ve krampları
 5. Kabızlık
 6. Kilo alma veya kilo verme güçlüğü
 7. İştahsızlık
 8. Guatr (büyümüş tiroid bezi)
 9. Kuru, pürüzlü cilt
 10. Kaba saç veya saç dökülmesi
 11. Göz ve yüz şişmesi
 12. Daha derin ve / veya kısık ses
 13. Genişletilmiş dil
 14. Düzensiz veya ağır adet dönemleri
 15. Depresyon
 16. Hafıza kaybı
 17. Yavaş düşünme ve zihinsel aktivite
 18. Artan kan kolesterol seviyeleri

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın