Cep telefonlarının ve dizüstü bilgisayarların sağlığınızı etkilememesinin beş yolu
Bir dizi çalışma, bu cihazlardan yayılan radyofrekans dalgalarına maruz kalmanın çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir.

Teknoloji hayatımızı sayısız yolla kolaylaştırdı. Ve cep telefonlarının ve bilgisayarların birçok kolaylık sunduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Ancak birçok insan için cep telefonlarının ve bilgisayarların rahatlığı ve rahatlığı, bu cihazların gizli tehlikelerinden daha ağır bastı.

Sorun, cep telefonlarının ve hareket halindeki diğer teknolojilerin, vücudunuzun hücreleri için toksik olabilen elektromanyetik alan (EMF) radyasyonu yaymasıdır. Bu nedenle, aşırı bağlanmak hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir dizi soruna neden olabilir.

EMF’nin insan sağlığı üzerindeki olası etkileri

Cep telefonlarının önemli radyasyon yayıcıları olabileceğini de biliyoruz. Cep telefonları radyofrekans enerjisi yayar – Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı tarafından insanlar için muhtemelen kanserojen olarak sınıflandırılan bir tür elektromanyetik radyasyon. Cihazınızla doğrudan temastan vücudunuza çarpan radyasyon miktarını azaltmak için mümkün olduğunda telefonun hoparlörünü veya uygun (kablolu) bir kulaklığı kullanmanızın önerilmesinin nedeni budur.

İnsan vücudu, radyofrekans elektromanyetik radyasyon yayan cihazlardan (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar vb.) Enerji emer.

Bir dizi çalışma, bu cihazlardan yayılan radyofrekans dalgalarına maruz kalmanın çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir:

– Uzun süreli kullanımdan sonra doğrudan beyin ısınması, telefonu kullanmayı bırakır bırakmaz dağılır ve hiçbir zarar vermez

– Kullanım sırasında hafifçe yükselen kan basıncı, ancak kullanım durdurulduğunda basınç normale döner

– Uzun süreli kullanımdan sonra hafif yorgunluk

– Tümörler – glioma, meningioma veya merkezi olmayan sinir sistemi tümörleri

– Kanser – Araştırmacılar, radyofrekans radyasyonunun kansere neden olup olamayacağı konusunda hala net değil. Ancak ısı radyasyonu yoluyla doku hasarı hücresel mutasyonları teşvik edebilir ve uzun vadeli kanser geliştirme riskinizi artırabilir.

Ayrıca, daha önce belirtildiği gibi, IARC, cep telefonu kullanıcıları arasında beyin tümörü riskinde olası bir artışa ilişkin sınırlı kanıta ve diğer kanser türleri için yetersiz kanıta dayanarak, radyofrekans alanlarını “insanlar için muhtemelen kanserojen” olarak sınıflandırmıştır.

Sağlık riskinin küçük olduğu kabul edilir, ancak çocuklar, hamile kadınlar ve hastalar gibi bazı kişiler radyasyona diğerlerinden daha duyarlı olabilir. Dahası, sağduyu bize bunları kullanırken önlem alınması gerektiğini söyler.

Cep Telefonlarından Radyasyona Maruz Kalmanızı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Öyleyse soruyu cevaplamak için: Cep telefonları zararlı radyasyon yayar mı?

Kısa cevap: Evet yaparlar. Etkileri hemen bilinmeyebilir, ancak birçok biyobelirteç bunun vücudunuzu olumlu yönde etkilemediğini gösterir. Cep telefonunuzdan radyasyondan endişe duyuyorsanız, maruz kalmanızı ve dolayısıyla riskinizi azaltmak için atabileceğiniz 5 basit adım vardır:

  1. EMF kaynaklarından kurtulun. İster onları evinizden veya yaşam alanınızdan çıkarmak ister onları kapatmak, odada ne kadar az arı olursa, zarar görme olasılığınız o kadar azdır.
  2. Mümkün olduğunda sizinle telefonunuz arasında bir mesafe oluşturun. Kullanılmadığında telefonunuzu Uçak moduna ayarlayın , çünkü bu, kablosuz iletimi ve radyasyonu keser.
  3. Telefonunuzu kullanma sürenizi sınırlayın ve bunu yaptığınızda, arama yaparken hoparlörü veya radyasyon içermeyen hava tüplü kulaklık kullanmayı düşünün.
  4. Mümkün olduğunca çok sayıda cihazınızı kablolayın. WiFi ve kablolu klavyeler, kulaklıklar ve hoparlörler için bir Ethernet kablosu alabilirsiniz.
  5. Cihazınızı aktif olarak kullanırken EMF radyasyonuna maruz kalmanızı sınırlamak için bir cep telefonu radyasyon kalkanı kullanmayı düşünün .

Bu basit adımları kullanmak, cep telefonunuzu günlük olarak kullanırken potansiyel olarak zararlı radyasyondan korunmanıza yardımcı olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın