Artrit için bitkisel öneriler
Artrit, eklemlerin yanlış çalışması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum artrit türüne bağlı olarak değişir. Otoimmünite, enfeksiyon, kıkırdaktan kurtulma, sıvı eksikliği ve çeşitli faktörlerin birleşmesi gibi artritlerin arkasında birçok neden olabilir.

Artrit kendi içinde yaklaşık 100 çeşit tıbbi durumu kapsayan belirli bir hastalıktır. Artrit erkek, kadın ya da çocuk olabilir, kimseyi etkileyebilir. Artrit, en sık 40 ila 50 yaş arasındaki bireyleri etkiler. Bununla birlikte, çok erken yaşta bireyleri etkileyebilecek az miktarda artrit vardır. Belirtiler arasında hareket açıklığının azalması, eklem ağrısı, eklemlerdeki sertlik, etkilenen eklem çevresindeki derinin kızarıklığı, iltihaplanma ve şişme sayılabilir.

Fiziksel tedavi birkaç artrit tipini tedavi etmek için çok faydalıdır. Egzersiz yapmak çoğu zaman hareket aralığını iyileştirir ve kaslarla çevrili eklemleri güçlendirir.

Aşağıda verilenler, sadece semptomları hafifletmek için değil, aynı zamanda etkilenen eklemlerin çalışmasını iyileştiren ev ilaçlarından bazılarıdır.

Okaliptüs yağı :

Okaliptüs yağı uygulaması, doğal olarak evde görülen artrit ağrısının giderilmesine yardımcı olur. Okaliptüs yağı, semptomların hafifletilmesine yardımcı olan antienflamatuar özelliklerden oluşur. Etkilenen eklemlerin üzerine uygulamadan önce biraz ısınırsa okaliptüs yağının etkisi artabilir. Bunu, eklemi plastik bir örtü ile kaplamak ve bir bez veya havlu yardımıyla sıcak kompres uygulaması ile takip edebilirsiniz. Bunu yatmadan önce günlük olarak yapmak, artritik ağrıyı azaltmada çok yardımcı olabilir. Bunu yapmanın başka bir yolu da okaliptüs yağını wintergreen yağı ile karıştırmak ve etkilenen eklemleri ovalamaktır. Ancak bu prosedürde sıcak kompres gerekli değildir.

Okaliptüs yağı

Kirazlar :

Kirazlar ayrıca evde doğal olarak artrit tedavisi için doğal, faydalı ve etkili bir yoldur.Sekiz ila on kirazın düzenli tüketimi, artritte ağrının giderilmesine yardımcı olur; çünkü kirazlar iyi miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Magnezyum doğal bir ağrı kesici gibi çalıştığında, potasyum iltihabı azaltmada yardımcı olur. Kirazlar taze, konserve ve dondurulmuş kirazlar gibi herhangi bir biçimde kullanılabilir. Kirazlar, birkaç vişne suda birkaç dakika kaynatılarak hazırlanan şurup şeklinde de alınabilir. Bu şurup birkaç ay düzenli olarak tüketilmelidir.

Hodan Tohumu Yağı :

Hodan tohumu yağı, iltihap önleyici özelliklerden oluşur ve artrit semptomlarının evde doğal olarak giderilmesine yardımcı olur. Hodan tohum yağının etkilenen bölgeye düzenli olarak nazikçe masajı, şişmiş ve hassas eklemlerin iyileşmesine yardımcı olur.Bir çay kaşığı kuru tohum yağı tüketmek, düzenli olarak artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Hodan tohum yağı kullanmak, homurdan tohumlarda ve diğer bitki kısımlarında güvenli ve zararsız kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Hodan bitkisi

Zencefil :

Zencefil, evde artrit tedavisinde doğal bir şekilde yardımcı olan bir başka baharattır.Zencefil, artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklerden oluşur. Zencefil yağının etkilenen eklemlere düzenli olarak uygulanması, evde doğal olarak sertlik, ağrı ve iltihabı azaltarak artritte harikalar yaratabilir. Düzenli olarak alındığında çiğ zencefil, kan dolaşımını artırarak artritik ağrının büyük ölçüde hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bu, her öğüne soyulmuş taze zencefil dilimleri ekleyerek yapılabilir.

Karayılan otu :

Karayılan otu, artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan bir Amerikan Kızılderili otudur. Artrit ağrısı için etkili bir evde ilaçtır. Karayılan otu, artrit semptomlarını doğal bir şekilde hafifletmeye yardımcı olan spazm ve anti-enflamatuar özellikler içerir.

Karayılan otu

Karahindiba Yaprakları :

Karahindiba yaprakları da artritik durumun tedavisi için çok yararlı bir ev ilaçtır.Karahindiba yaprakları C vitamini ve C vitamininin iyi bir takviyesidir. Bu nedenle salatalarda çiğ karahindiba yapraklarının tüketilmesi zarar görmüş dokuları onarmakla kalmaz, aynı zamanda karaciğere toksinleri temizlemede karaciğere güç sağlar. Taze genç karahindiba yaprakları yumuşaktır, yaşlı karahindiba yaprakları ise ham tüketim için zordur ve bu nedenle kullanıldığında buğulaması veya sote edilmesi gerekir.

Karahindiba yaprakları da aşağıdaki şekilde tüketilebilir.

  • Karahindiba yapraklarını zeytinyağı veya sarımsakla pişirin, ilginç bir yemek yapın.
  • Bir çay kaşığı kuru karahindiba yaprağı veya üç çay kaşığı taze karahindiba yaprağı dökün ve bir bardak suya kaynatın.
Karahindiba bitkisi

Zerdeçal :

Zerdeçal, her evde kolayca bulunabilen ve artritin doğal olarak tedavi edilmesinde yardımcı olan yaygın bir baharattır. Zerdeçal, anti-enflamatuar özellikler içerir.Zerdeçal tüketimi düzenli olarak iltihabı azaltmada yardımcı olur. Günde üç kez 500 mg ila 1000 mg zerdeçal kapsülü alınması, artrit ağrısının giderilmesine yardımcı olur.Bunun dışında düzenli olarak taze zerdeçal suyu ya da zerdeçal tozu eklenmiş süt tüketimi çok yardımcı olabilir.

Keten tohumu :

Keten tohumu, ayrıca, artrit tedavisinde de çok yardımcıdır. Keten tohumu, anti-enflamatuar hormonların üretimine yardımcı olan Omega-3 yağ asitlerinin çok iyi bir tamamlayıcısıdır.

Keten tohumu aşağıdaki şekillerde kullanılabilir.

  • Keten tohumu bir çorba kaşığı iki kez veya günde üç kez tüketin.
  • Ekmeğe, gevreklere ve diğer öğünlere keten tohumu ekleyerek.
  • Keten tohumu tozunu herhangi bir sebze veya meyve suyuyla karıştırın.
  • Günde üç kez bir çay kaşığı keten tohumu yağı tüketin.

Epsom Tuzu :

Epsom tuzu, ayrıca, artrit tedavisinin çok faydalı, etkili ve doğal yoludur. Epsom tuzu, vücuttaki pH seviyelerinin düzenlenmesinde yardımcı olan çok iyi bir magnezyum takviyesidir. Yarım bardak ılık su alın ve Epsom tuzunu eşit miktarda taze limon suyuyla karıştırın ve bu hazırlamanın bir çay kaşığı suyunu sabah ve akşam düzenli olarak tüketin. Bunu yapmanın bir başka yolu, vücudu içine çekmek için sıcak banyo suyuna üç ila dört fincan Epsom tuzu koymaktır. Bu sadece vücudu rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olur.

Epsom ( ingiliz Tuzu )

Yonca :

Yonca da artritte yardımcı olan etkili bir bitkidir. Alfalfa, A, B, D, E ve G vitaminlerinin çok iyi bir tamamlayıcısıdır. Birkaç Alfalfa tohumunu az miktarda kaynar suya koyarak Alfalfa tohumlarından bir bardak çay hazırlanabilir. Bu çayı düzenli olarak yaklaşık iki ila üç hafta boyunca iki kez tüketmek, iltihaptan kaynaklanan ve artritik ağrıya neden olan hafif bir rahatlama sağlamaya yardımcı olur. Bunun dışında düzenli olarak yonca kapsülleri kullanmak da yardımcı olabilir.

Tarçın :

Tarçın ayrıca evde doğal olarak artritik ağrının tedavisinde çok faydalıdır. Tarçın antienflamatuar ve antioksidan özellikler içerir. Yarım çay kaşığı tarçın tozunu bir çorba kaşığı bal ve bir bardak ılık su ile karıştırın ve her sabah artrit ağrısından kurtulmak için boş mideyle düzenli olarak tüketin. Bunun yanı sıra, etkilenen eklemlere tarçın ve ballı hamur karışımının nazikçe masajı da faydalıdır.

Balık Yağı :

Balık yağı, artrit tedavisinde çok katkıda bulunur. Balık yağı, anti-enflamatuar etkiye sahip omega-3 yağ asitleri içerir ve bu nedenle hem artritik ağrıyı hem de eklem iltihabını azaltır. Bir ila iki çay kaşığı balık yağı düzenli tüketimi, evde doğal olarak artrit semptomlarının giderilmesinde yardımcı olur. Sabah artritte sabah sertliği, midenin boş midesinde balık yağı takviyesi alınmasıyla azaltılabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın