Kadınlarda göbek yağıBel ölçünüz sağlığınız hakkında ne söylüyor? Menopozdan sonra göbek yağının neden daha yaygın olduğunu, oluşturduğu tehlikeyi ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Genişleyen bir bel, bazen yaşlanmanın bedeli olarak kabul edilir. Kadınlar için bu, özellikle vücut yağının karına kayma eğiliminde olduğu menopozdan sonra doğru olabilir.

Yine de göbek yağındaki artış, kot pantolonunun fermuarını kapatmayı zorlaştırmaktan fazlasını yapar. Araştırmalar, göbek yağının da ciddi sağlık riskleri taşıdığını gösteriyor. Güzel haberler? Göbek yağının oluşturduğu tehditler azaltılabilir.

göbek yağının arkasında ne var

Kilonuz büyük ölçüde üç ana faktör tarafından belirlenir:

 • Gün içinde kaç kalori tüketiyorsunuz
 • Günlük egzersiz yaparak kaç kalori yakarsınız
 • Yaşınız

Çok fazla yerseniz ve çok az egzersiz yaparsanız, göbek yağı da dahil olmak üzere aşırı kilo taşımanız olasıdır.

Ayrıca, yağ artarken kas kütleniz yaşla birlikte biraz azalabilir. Kas kütlesi kaybı, vücudunuzun kalori kullanma oranını da azaltır ve bu da sağlıklı bir kiloyu korumayı daha zor hale getirebilir.

Birçok kadın, kilo almasalar bile, yaşlandıkça göbek yağında bir artış olduğunu fark eder. Bu muhtemelen, yağın vücutta dağıldığı yeri etkiliyor gibi görünen azalan östrojen seviyesinden kaynaklanmaktadır.

Bel çevresinde kilo alma veya taşıma – ve “armut” yerine “elma” şekline sahip olma eğiliminin de genetik bir bileşeni olabilir.

Göbek yağı neden cilt derinliğinden daha fazladır?

Göbek yağıyla ilgili sorun, cildin hemen altında bulunan ekstra dolgu tabakasıyla (deri altı yağı) sınırlı olmamasıdır. Aynı zamanda, iç organlarınızı çevreleyen, karnınızın derinliklerinde bulunan visseral yağ içerir.

Deri altı yağ, kozmetik kaygılara yol açsa da, iç organlardaki yağ, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok daha tehlikeli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır:

 • Kalp hastalığı
 • 2 tip diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • anormal kolesterol
 • Solunum Problemleri

Araştırma ayrıca, genel ağırlıktan bağımsız olarak, göbek yağını erken ölüm riskinin artmasıyla ilişkilendirir. Aslında, bazı araştırmalar, standart vücut kitle indeksi (BMI) ölçümlerine göre kadınlar normal kilo olarak kabul edildiğinde bile, geniş bir bel kardiyovasküler hastalıktan ölme riskini artırdığını bulmuştur.


Orta boyunuzu ölçmek

Peki çok fazla göbek yağınız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Belinizi ölçün:

 • Ayakta durun ve çıplak karnınızın çevresine, kalça kemiğinizin hemen üstüne bir mezura yerleştirin.
 • Mezurayı etrafınıza tam olarak oturana, ancak cildinize değmeyecek şekilde çekin. Şerit ölçüsünün her yerde düz olduğundan emin olun.
 • Rahatlayın, nefes verin ve belinizi ölçün, midenizi emme dürtüsüne direnin.

Kadınlar için, 89 santimetre fazla bir bel ölçüsü, sağlıksız bir göbek yağı konsantrasyonuna ve daha yüksek sağlık sorunları riskine işaret eder.

Göbek yağlarını azaltmak için ;

Karın kaslarını egzersiz veya diğer hedeflenen karın egzersizleriyle güçlendirebilirsiniz , ancak sadece bu egzersizleri yapmak göbek yağından kurtulmaz. Bununla birlikte, visseral yağ, fazla kilo vermenize ve toplam vücut yağınızı düşürmenize yardımcı olan aynı diyet ve egzersiz stratejilerine yanıt verir. Göbek yağıyla savaşmak için:

Sağlıklı diyetle beslen.

Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi bitki bazlı gıdalara odaklanın ve yağsız protein kaynakları ve az yağlı süt ürünleri seçin. Peynir ve tereyağı gibi et ve yüksek yağlı süt ürünlerinde bulunan ilave şeker ve doymuş yağı sınırlayın. Bunun yerine balıkta, kabuklu yemişlerde ve bazı bitkisel yağlarda bulunan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları orta düzeyde seçin.

Şekerli içecekleri değiştirin. Bunun yerine yapay tatlandırıcılı su veya içecekler için.

Porsiyon boyutlarını kontrol altında tutun. 

Sağlıklı seçimler yaparken bile kaloriler artar. Evde porsiyonlarınızı küçültün. Restoranlarda yemeklerinizi paylaşın ya da yemeğinizin yarısını yiyip gerisini eve götürün.

Günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil edin. 

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, haftada en az 150 dakika tempolu yürüyüş gibi orta derecede aerobik aktivite veya haftada en az 75 dakika koşma gibi şiddetli aerobik aktivite önermektedir.

Adım sayacı kullanıyorsanız, kilo alımını önlemek için günde ortalama 10.000 adım attığını unutmayın. Bazı araştırmalar, önemli kilo kaybından sonra kilo alımını önlemek için günde 15.000 adım atılabileceğini gösteriyor.

Kuvvet antrenmanı egzersizleri de haftada en az iki kez önerilir. Kilo vermek veya belirli fitness hedeflerine ulaşmak istiyorsanız daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

Fazla yağı kaybetmek ve geri gelmesini önlemek için yavaş ve istikrarlı kilo vermeyi hedefleyin. Başlamak ve yolda kalmak için yardım için doktorunuza danışın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın