Mutfaktaki tehlikeye dikkatYemeğinizi hazırlamak için kullandığınız pişirme kabı, yemeğinizdeki malzemeler kadar önemlidir.Tehlikeli tencere, tehlikeli toksinleri yiyeceğinize sarar ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak, yemek pişirmek için birçok güvenli alternatif var.Tehlikeli kapları önlemek için yapışmaz, alüminyum, bakır ve BPA plastiklerinden uzak durun. Bunun yerine, paslanmaz çelik, dökme demir, seramik veya cam seçin.

Tehlikeli Tencereleri Ortadan Kaldırmak
 1.  Yapışmaz pişirme kabını kullanmaktan kaçının. Yapışmaz pişirme kabı uygun olabilir, ancak çok tehlikeli olabilir. Yapışmaz pişirme kabı aşırı ısınırsa toksik duman çıkartabilir. Bu dumanları solursanız tehlikeli olabilir. Teflon tavalardan uzak durun.

   

  • Teflon tavaları aşırı ısıtırsanız, grip benzeri semptomlar gelişebilir.
  • Yapışmaz tavalardan çıkan duman aynı zamanda evcil kuşları da öldürebilir.
 2. Alüminyuma dikkat edin. Alüminyum tencere sandığınız kadar güvenli olmayabilir.Uzun süreli kullanımı ve alüminyuma maruz kalması sağlık sorunlarına neden olabilir.Alüminyum pişirme kaplarının kullanılması, vücudunuza güvenli olduğundan daha fazla alüminyum getirebilir.

  • Alüminyum beyne zarar verebilir ve toksinlerin vücuttan ayrılmasını engelleyebilir. 
 3. Bakır’ı tekrar düşünün. Bakır pişirme kapları göze çekici gelir, ancak pişirme kaplarına yerleştirildiğinde tehlikeli olabilir. Bakır ve nikel, toksik olan ağır metallerdir.Her ikisi de bakır tencerenin parlak yüzeyinde kullanılır. Bu tencere ile sık sık yemek yapmak bu ağır metalleri yiyeceğinize ve vücudunuza taşıyabilir.

  • Vücudunuzda bu metallerin birikmesi beyninizi olumsuz yönde etkileyebilir ve kronik hastalıklara neden olabilir.
  • Bakır tencere kullanmak istiyorsanız, bakırın yalnızca dışarısında kullanıldığı öğeleri arayın. Bazen bakır, güvenli olan paslanmaz çelik gibi iki metal katmanının arasına yerleştirilir. Asla iç astarında bakır olan tencere satın almayın. 
 4. Zarar görmüş pişirme kabını atın. Güvenli pişirme gereçleri zarar görürse tehlikeli olabilir. Yapışmaz tencereniz varsa ve kaplama patlıyorsa, atınız. Bu çok tehlikeli olabilir ve toksinleri yemeğinize bırakabilir.

  • Çatlamış veya yontulmuş seramik tencere kullanıyorsanız, ondan kurtulun. Sır kurşun içeriyorsa, yontma veya çatlama, yemeğin içine kurşun kaçma riskini artırır.
 5. Plastik kesme tahtalarından kaçının. Plastik kesme tahtaları sağlık açısından tehlikeli olabilir. Bıçak yiyeceği kesince plastikte kesikler ve oluklar bırakır. Bu açık alanlar, E. coli ve salmonella gibi bakterileri barındırabilir.

  • Bunun yerine ahşap veya bambu kesme tahtası seçin. Bakteriler ona yapışmaz.
 6. Camlı pişirme kabı ile tehlike olup olmadığına bakın. Birçok cam kurşun içerir ve bazen pişirme kabının kurşunsuz olup olmadığından emin olamazsınız. Kurşunsuz seramik kaplar bulursanız, devam edin. Diğerleri için, kullanmadan önce biraz daha yakından incelemeniz gerekebilir. Bazıları dibinde sadece dekorasyon için olduğunu ve yemek için olmadığını söyleyebilir.

  • Özellikle Latin Amerika ülkelerinden gelen birçok sırlı pişmiş toprak kap, kurşun içerebilir. Bunları sadece dekorasyon için kullanın; onlardan yemek yok.
  • Aşırı süslü sofra takımları, özellikle de Asya, risk oluşturabilir. Yiyeceklerle temas edecek her yerde parlak renkli süslemeler varsa, dikkatli olun.
  • Ev yapımı seramikler, ABD’de bile olsa, kurşun sır içerebilir. Yiyecekle kullanmadan önce kişiyle konuşun.
  • Antika seramik sofra takımı bir tehdit oluşturuyor, çünkü kurşun yasaklanmadan önce olabilir.
  • Sır üstüne süslemeler, sır gibi tehlikeli metalleri açığa çıkararak sırların bozulmasına neden olabilir.
 7. Tencerenizin menşe ülkesini bulun. Tencere güvenliği için tüm ülkeler aynı yasalara sahip değildir. Tencere seçiminde menşei ülke kontrol edin. Bu, üretimde kullanılan malzeme türlerini etkileyebilir.

  • Örneğin, Latin Amerika veya Asya ülkeleri gibi diğer ülkelerde yapılan seramik pişirme kapları kurşun içerebilir ve yiyecek kullanımına uygun olmayabilir.  
Güvenli Tencere Seçimi
 1. Dökme demir pişirme kabını seçin. Dökme demir tencere ve tavalar için harika, güvenli bir malzemedir. Dökme demir ayrıca nispeten yapışmaz bir yüzeydir. Dökme demiri, herhangi bir tehlikeli duman olmadan herhangi bir sıcaklığa ısıtabilirsiniz.

  • Dökme demir tencere ve tavaları fırına da yerleştirebilirsiniz.
  • Ayrıca emaye kaplı dökme demiri de deneyebilirsiniz.
 2. Paslanmaz çeliği deneyin. Paslanmaz çelik tencere ve tavalar güvenli seçeneklerdir.Yemek pişirirken yiyeceğinize veya havaya tehlikeli bir şey yaymazlar. Ayrıca üzerlerindeki herhangi bir pişirme kabını zarar vermeden de kullanabilirsiniz. Ayrıca kanserojen içermezler.

  • Bu tavalar yapışmaz değildir, bu yüzden yapışmayı engellemek için tereyağı veya yağ eklemeniz gerekir.
  • Özellikle daha ucuz olanları alıyorsanız, paslanmaz çelik tencere ve tavalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Ucuz paslanmaz çelik pişirme kapları, yiyeceklerin içine girebilecek nikel ve krom, zararlı metaller içerebilir.
 3. Camla pişirin. Cam pişirme kabı için güvenli bir malzemedir. Cam ısıtıldığında zehirli bir şey salmaz ve yemeğinizi kirletmez. Aynı zamanda malzemede tat veya koku tutmaz.

  • Camla pişirme yaparken dikkatli olun. Düşerse kırılır.
  • Yapışmasını engellemek için bir şeyler eklemezseniz, yiyecekler cama yapışır.
 4. Seramik kaplamayı dene. Züccaciye güvenli ve toksik değildir. Birkaç kullanımdan sonra, yapışmaz hale gelecektir. Seramik kapları sabunla yıkamak zorunda değilsiniz.Bunun yerine kazıyabilir, silebilir veya durulayabilirsiniz. Seramik, aromaları veya kokuları da emmez.

  • Seramik, düşürülürse çatlayabilir veya kırılabilir.
  • Seramik, diğer pişirme malzemelerine göre daha pahalıdır.
 5. Seramik için git. % 100 seramikten yapılmış olan pişirme kabı son derece güvenlidir.Isıtıldığında tepki vermez ve toksik değildir. Seramik kapların yüzeyi paslanmayacak.Seramikte herhangi bir kap kullanabilir ve bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

  • Seramik tencere pahalıdır.
  • Kurşun içeren seramik sırlı bir tencere satın almadığınızdan emin olun. Bu genellikle Amerika Birleşik Devletleri dışında yapılan parçalarda görülür.Kurşunsuz olduğundan emin olmak için markayı ve parçaları araştırın.
 6. BPA içermeyen plastik seçin. Yiyecekleri kimyasal içeren plastik kaplarda ısıtmak tehlikeli olabilir. BPA kansere neden olabilir ve beyni ve kalbi olumsuz yönde etkileyebilir. BPA olmayan plastik malzemeyi atın ve sadece BPA içermeyen kaplar satın alın.

  • Plastik kullanma konusunda endişeleriniz varsa bunun yerine cam kaplar kullanmayı düşünün.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın