Güzelleştiren öneriler

Ne kadar uzun yaşadığınızdan çok, ne kadar sağlıklı yaşadığınız ve güzelliğinizi en az bozulmayla yaşlılığa gittiğiniz önem taşıyor artık. Bunun için yapabilecekleriniz ise, çok kolay!
Uykunuzun değerini bilmelisiniz. Vücudunuz günün ilk saatlerinde, gece yarısına kadar neropinefrin denilen bir toksin salgılıyor.
Ancak saat 23.30’da uyumanız gerekiyor çünkü vücut gün boyu salgılanan neropinefrini, yavaş yavaş temizlemeye başlıyor.
Uykunun ilk 4 saatinde yapılan bu yenilemenin düzenlenebilmesi için, sizin gece yarısı olduğunda çoktan derin uykuya geçmiş olmanız gerekiyor.
Uyku sırasında salgılanan melatonin ise, cildinizi besliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, hücreleri yeniliyor.
Hayatın temel kaynağı olan su, gündelik yaşamınızdan mutlaka gerektiği kadar yer almalıdır.
Günlük olarak 2,5 litre su tüketmeniz sizin için sağlıklı bir tercihtir. Vücudunuzun %60’ı sudan oluşuyor.
Ayrıca son zamanlarda oldukça gözde olan alkali su içmek için, içtiğiniz suya biraz limon sıkmanız iyi olacaktır.
Vücudunuzun serotonin, melatonin ve endorfin salgılamasını sağlayan 4 temel işlev var.
Cinsel aktivite, yemek, egzersiz ve kimyasal uyarıcılar. Bunların içinde kimyasal uyarıcılar kısmında yer alan sigara ve alkolden uzak durmanız gerekiyor.
Eğer diğer 3 aktiviteyi yerine getirirseniz, kimyasal uyarıcıların yokluğunu hissetmezsiniz.
Beslenmede glisemik indeksin ne kadar önemli olduğunu artık biliyorsunuz. Bunun için kan şekeri dengenizi mutlaka korumanız gerekiyor.
Ara öğünlerde kuru kayısı, bir avuç leblebi, 4-6 adet badem, 1-2 adet ceviz veya lifli meyvelerden tüketebilirsiniz.
Eğer her 2 saatte bir yemek yerseniz, metabolizmanız daha kolay çalışıyor ve insülin dengesi bozulmuyor.
Ortalama olarak her gün 1 saat açık havada egzersiz yapmak, Dünya Sağlık örgütü tarafından tavsiye ediliyor.
Mümkünse her gün 3 kilometre yürüyün. Vücudunuzun oksijen dengesi bu sayede artıyor.
Ancak çok kilonuz varsa, mutlaka bir eğitmen kontrolünde hafif ağırlıklarla çalışın ve kuvvet egzersizleri yapın.
Güneşten doğru yararlanın. Geçmişte UV A ve B’den söz edilirdi. Oysa şimdi UV C ve D konuşuluyor. Bu yüzden mutlaka güneş koruyucu kullanın.
Güneşten iyi faydalanmak ve D vitamini almak için, özellikle sabah güneşinden faydalanın. Güneşin yıpratıcı etkisi olduğunu unutmayın.
Yatak odanızın perdesini hafif aralık bırakarak, sabah güneşinin odanıza dolmasına izin verin. Bu sayede D vitamini aktif hale gelebilir.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın