Tip-2 diyabet için çörek otu ve çörek otu yağının faydalarıSiyah tohumlar veya kalonji , Kızılderililer tarafından tamamen bilinmeyebilir, ancak Hint mutfaklarında kesinlikle nadir bulunan bir bulgudur . Çörek otu veya çörek otu olarak da bilinen tohumların mutfaktaki kullanımları, onları en iyi gözlemelerde kullanmak ve bir dizi dals ve köriye eklemek de dahil olmak üzere çoktur . Çörek otu oldukça aromatiktir ve hazırlanırken kullandıkları bazı yemeklere ayrı bir lezzet katabilir. Bununla birlikte, bu tohumlar, sayısız sağlık yararları için oldukça az takdir edilmektedir. Potasyum, protein, lif ve bir dizi temel vitamin ve minerallerin yanı sıra sağlıklı yağlar, amino asitler ve antioksidanlar açısından zengindirler.

Çörek otu bütün halde veya çekirdeklerinden elde edilen soğuk sıkım yağı şeklinde tüketilir. Çörek otu en iyi kullanımlarından biri, şeker hastalarında kan şekeri düzeylerini düzenlemek için çörek otu veya çörek otu yağının kullanılmasıdır. Yağ, Tip-2 diyabet hastaları için özellikle faydalı olabilir, çünkü onlara çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Çörek otu veya kalonjide , Tip-2 diyabet hastalarının genel sağlığı

1. Kan Şekeri Düzeylerini Düzenler

Bazı araştırmalar, siyah tohumların veya kalonjinin kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çalışmalar, diyabetik diyete kalonji veya kalonji yağı eklenmesinin oruç tutmayı ve ortalama kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceğini göstermiştir.

2. Kolesterol Düzeylerini Düzenler

Diyabet, Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL) veya iyi kolesterol düzeylerini düşürme ve kötü kolesterol veya Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (LDL) düzeylerini artırma eğiliminde olduğundan, diyabet hastaları artmış kalp hastalıkları riski altındadır. Çörek otu, poli ve tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin olduğu için iyi kolesterol seviyelerini artırarak bu riski azaltmaya yardımcı olur. Çörek otu kolesterol içermez ve araştırmalar , diyetinize kalonji eklemenin kandaki LDL ve kan trigliserit düzeylerini azaltabileceğini göstermiştir.

3. Enflamasyonla Savaşır

Hiperglisemi veya artan kan şekeri seviyesi de vücuttaki artan iltihaplanma ile bağlantılıdır. Bu nedenle, Tip-2 diyabetten mustarip insanlar, yüksek düzeyde iltihaplanmaya eğilimlidir, bu da çörek otu tohumlarının devreye girdiği yerdir. Araştırmalar, günlük diyetinize kalonji yağı veya kalonji eklemenin vücuttaki iltihaplanma ve oksidatif stres semptomlarını azaltabildiğini göstermiştir. Tip-2 diyabet hastalarında iltihaplanma ile ilgili diğer sağlık komplikasyonları veya riskleri.

Kalonji veya çörek otu, şeker hastalarının eksik olduğu ve kan şekeri hastalarında kan basıncının korunmasına yardımcı olan bir mineral olan potasyum açısından da inanılmaz derecede zengindir. Ayrıca, şeker hastalarında genel sağlığı iyileştirmek için önemli olan demir ve bağışıklığı güçlendiren C Vitamini açısından inanılmaz derecede zengindir. Tip-2 diyabet hastaları bu nedenle günlük diyetlerine çörek otu veya kalonji veya yağını dahil etmekten fayda görebilirler .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın