10 Diyabet Cilt ProblemiDiyabetle İlgili Bir Cilt Sorunundan mı Muzdaripsiniz?

Şeker hastalığınız var mı? Diyabet, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen en hızlı büyüyen uzun vadeli (kronik) hastalıktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 25 milyondan fazla insan diyabet hastasıdır. Bunların yaklaşık yüzde 75’i, obezite veya aşırı kilo ile bağlantılı tip 2 diyabetlidir. Araştırmacılar diyabet salgınının tırmanacağına inanıyor ve 2050’de her üç Amerikalıdan birinin diyabetli olacağını tahmin ediyor.

Diyabetli kişilerin yaklaşık üçte biri cilt yaraları veya bacak döküntüsü gibi cilt sorunları geliştirir . Aslında Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) göre , bazı cilt sorunları teşhis edilmemiş kişilerde diyabetin uyarıcı işaretleri olabilir. İyi haber şu ki, diyabetle ilgili cilt sorunlarının çoğu erken yakalanırsa kolayca önlenebilir veya tedavi edilebilir.

Kan şekerinizi (glikoz) uygun şekilde kontrol altında tutmak, diyabet cilt problemlerini ve diğer birçok diyabet semptomunu ilk etapta önleyebilir.

Birçok diyabetli cilt problemi sağlıklı insanların başına gelebilir, ancak diyabetli kişilerde risk çok daha yüksektir. Diyabet cilt sorunları şunları içerir:

  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • diyabet döküntüsü
  • diyabetik kabarcıklar
  • diyabetik dermopati
  • Erüptif ksantomatozis
  • Mantar enfeksiyonları
  • Necrobiosis lipoidica diyabetikorum
  • cilt kaşıntısı

Kan şekerinizi kontrol etmek, diyabet cilt problemlerini önlemenin ve tedavi etmenin ilk adımıdır. Şeker hastalığı cildinizi etkileyerek ciltte yaralara veya şeker hastalığına neden olduğunda, bu kan şekeri seviyenizin çok yüksek olduğunun bir işaretidir.

Herhangi bir cilt problemi fark ederseniz, doktorunuzla konuşmanın zamanı gelmiştir. Henüz teşhis konmamışsanız, diyabet testi yaptırın. Diyabetinizi diyet, egzersiz ve gerekirse ilaçlarla nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için doktorunuz ve diyabet hemşiresi eğitmeninizle birlikte çalışın.

Ek olarak, herhangi bir diyabet cilt problemi için bir dermatoloğa görünün. Bazı diyabet cilt sorunları çok ciddi görünmese de tedavi edilmezse ileride komplikasyonlara yol açabilir .

“Çoğunlukla diyabet kontrolü ilgili cilt sorunlarına yardımcı olabilir”  .

Bakteriyel Deri Enfeksiyonları Acil Tedavi Gerektirir

Herkes bakteriyel cilt enfeksiyonlarına yakalanabilse de, diyabetli kişiler bunlara daha yatkındır. Hastaları rahatsız etme eğiliminde olan tipik bakteriyel cilt problemleri arasında göz kapağı çatlakları, çıbanlar, tırnak enfeksiyonları ve karbonküller – derinin ve altındaki dokunun derin enfeksiyonları bulunur. Genellikle enfeksiyonun etrafındaki alan sıcak, kırmızı, ağrılı ve şiş olacaktır. Antibiyotikli kremler veya haplarla tedavi genellikle bu cilt problemlerini giderecektir.

Mantar Enfeksiyonları Diyabette Yaygındır

Diyabetli kişiler, özellikle Candida albicans adı verilen mantar enfeksiyonlarına karşı hassastır . Bu maya benzeri mantar, genellikle koltuk altları veya ayak parmakları gibi sıcak, nemli bölgelerde bulunan, genellikle küçük kabarcıklar ve pullarla çevrili kırmızı, kaşıntılı bir döküntü oluşturur. Şeker hastalarında yaygın olan diğer mantar enfeksiyonları arasında saçkıran , sporcu kaşıntısı , atlet ayağı ve vajinal mantar enfeksiyonları bulunur . Mantar cilt problemlerini öldürmek için en iyi ilaç hakkında doktorunuzla konuşun.

Zayıf Kan Akışı, Kaşıntılı Deride Sonuçlanır

cildin birçok nedeni olabilir. Diyabetli kişilerde maya enfeksiyonu, kuru cilt veya zayıf dolaşım temel neden olabilir. Kötü kan akışı suçlu olduğunda, alt bacaklar vücudun en kaşıntılı kısmı olabilir. Cildinizin emeklemesini durdurmak için ne yapabilirsiniz? Daha az sıklıkta banyo yapmayı düşünün ve yaparken yumuşak sabun kullanın.Kuru cildi nemlendirmek için biraz losyon sürün , ancak parmaklarınızın arasına uygulamaktan kaçının.

Vitiligo Cildin Renk Kaybına Neden Oluyor

Vitiligo , melanin (kahverengi pigmentasyon) yapan cilt hücrelerinin yok edildiği ve sıklıkla eller, yüz veya göğüste oluşan düzensiz, lekeli lekelere yol açan bir cilt sorunudur. Her ne kadar vitiligo nedeni bilinmemektedir, uzmanlar bunun gibi otoimmün bir durumdur inanmak tip 1 diyabet ve araştırma Temmuz 2016 yılında yayınlanan BioMed Research International  iki durum arasında bağlantı nitelendirdi. Tedavisi yoktur, ancak vitiligoyu yönetmek için ışık tedavisi ve steroidler kullanılır.  Durumunuz varsa, depigmente cildin doğal güneş koruması olmadığından en az 30 SPF’lik bir güneş koruyucu kullanmanız önemlidir .

Diyabet Nöropati İle İlgili Cilt Sorunlarına Neden Olabilir

Diyabet, yaygın bir diyabet komplikasyonu olan nöropati adı verilen sinir hasarına neden olabilir . Bazen hasar ayaklarda his kaybına neden olur. Bir şeye basarsanız ve ayağınızı yaralarsanız veya su toplarsanız, onu hissedemeyebilirsiniz. Ayak ülseri adı verilen açık bir cilt yarası gelişebilir ve enfekte olabilir. Herhangi bir şekilde yaralanmadıklarından emin olmak için her gün ayaklarınıza bakın.

Diyabetik Kabarcıklar Kendi Kendine İyileşebilir

Nadirdir, ancak bazen diyabetli kişilerde kabarcıklar oluşur (bullosis diyabetikorum). Kabarcıklar parmakların arkalarında, ellerde, ayak parmaklarında, ayaklarda ve bazen de bacaklarda veya kollarda meydana gelir. Bu cilt yaraları yanık kabarcıklarına benzer. Diyabetik nöropatiye sahip olmak , sizi bu kabarcıkları geliştirme riskine sokar . İşte iyi haber: Genellikle ağrısızdırlar ve birkaç hafta içinde kendi kendine iyileşirler. Bu diyabet cilt probleminin tek tedavisi kan şekerini kontrol altında tutmaktır.

Kontrol Dışı Diyabet Erüptif Ksantomatozise Neden Oluyor

Kontrol dışı diyabet, sert, sarı, bezelye benzeri cilt büyümeleri olan erüptif ksantomatozise neden olabilir. Tümseklerin çevresinde kırmızı bir hale vardır ve kaşınabilir. Genellikle ellerin, ayakların, kolların ve kalçaların arkasında bulunurlar. Bu cilt sorunu genellikle yüksek kolesterolü ve çok yüksek trigliseritleri (kandaki yağ) olan genç erkeklerde görülür . Bu cilt yaralarının ana tedavisi kan şekeri düzeylerini düşürmektir. Doktorunuz kolesterol ve trigliseritleri düşürmek için ilaçlar reçete edebilir .

İyi Kan Şekeri Kontrolü Dijital Sklerozu Tedavi Eder

Tip 1 diyabetli kişilerin yaklaşık üçte birinde dijital skleroz vardır – ellerin arkasında gelişen kalın, sıkı, mumsu cilt. Parmak eklemleri sertleşir ve hareket etmesi zorlaşır. Bazen bu cilt sorunu ayak parmaklarında ve alında da ortaya çıkar. Nadiren dizler, ayak bilekleri veya dirsekler sertleşebilir. Yine, iyi  kan şekeri  kontrolü tek tedavidir. Nemlendirici cildi yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Dissemine Granuloma Annulare Ciltte Kaşıntıya Neden Oluyor

Bu cilt sorunu, cilt renginde, kırmızı veya kırmızı-kahverengi olan kabarık, engebeli veya halka şeklinde lekelere neden olur. Dissemine granüloma annulare en sık parmaklarda ve kulaklarda görülür. Bazı insanlar hafif kaşıntı bildirir. Tipik olarak, tıbbi tedaviye gerek yoktur, çünkü döküntü genellikle iz bırakmadan kendi kendine kaybolur. Ancak hidrokortizon gibi topikal bir steroidin cilt problemlerinizi iyileştirip iyileştirmediğini doktorunuza sorun.

Acanthosis Nigricans Cildi Koyulaştırıyor ve Kadife Ediyor

Acanthosis nigricans, vücut kıvrımlarında cilt sorunlarına neden olur ve cilt kırışıklıklarını koyu, kalın ve kadifemsi hale getirir. Bu diyabet cilt sorunu genellikle çok kilolu kişilerde gelişir. Tedavisi yoktur, ancak kilo vermek cildin görünümünü iyileştirebilir. Cilt probleminiz varsa ve diyabet teşhisi konmadıysa , doktorunuzla konuşun. Akantozis nigrikans genellikle şeker hastalığından önce ortaya çıkar.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın