Diyabet Riskini Azaltmak İçin Düzenli Olarak Yapmanız Gereken 7 ŞeyYaşamın erken döneminde yapılan yaşam tarzı davranış değişiklikleri ve daha sağlıklı seçimler sayesinde diyabet önlenebilir. Riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak 7 ipucu:

1. Fazla vücut yağını kaybetmek:

Fazla kilolu olmak diyabet için büyük bir risk faktörüdür. Buna karşılık, kaybedilen her kilogram kilo diyabet riskini yüzde 16 azaltır. Diyet yapmak veya vücudu aç bırakmak yerine daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Küçük yaşam tarzı seçimleri, kilo kontrolünde ve uzun süreli sağlığın korunmasında uzun bir yol kat eder.

2. Karmaşık karbonhidratlarla dengeli bir diyet uygulayın:

Çeşitli meyve ve sebzeler, yağsız protein ve iyi yağ kaynakları yiyin . Kaçınılması gereken yiyecekler, trans yağlar (hidrojene yağ olarak da adlandırılır), işlenmiş yiyecekler ve şeker açısından zengin olanlardır . Kompleks karbonhidratlar lif bakımından zengindir ve rafine karbonhidratlar gibi yüksek oranda işlenmezler. Sindirimleri daha uzun sürer ve bu nedenle daha uzun süre sürdürülebilir bir enerji kaynağı sağlarlar .

3. Günlük suyunuzu için :

Araştırmalar şekerle tatlandırılmış içecekleri obezite ve diyabetle ilişkilendiriyor. Onları diyetinizden çıkarın ve her iki hastalık riski de düşer. Her gün en az 7-8 bardak su için. Susuz kalmamak için bol bol meyve yiyin ve kafeinsiz bitki çayı için.

4. Vücudunuzu hareket ettirin:

Fiziksel hareketsizlik diyabet riskini artırır. Egzersiz, hücreleri insüline daha duyarlı hale getirir. Hızlı yürüyüş hile yapar. Haftada beş kez, en az 35-40 dakikalık bir süre boyunca sürekli olarak yapılan düşük yoğunluklu egzersiz , vücudunuzu formda tutmak için fazlasıyla yeterli olmalıdır. Yüksek yoğunlukta aşırı egzersiz yapmak eklem sorunları, vücuttaki düşük protein kütlesi ve özellikle fazla kilolu olduğunuzda kas yorgunluğu gibi kendi sorunlarıyla birlikte gelir. Birkaç kilo verdiğinizde, güç, esneklik ve dayanıklılık antrenmanı yapmaya başlayabilirsiniz . Bunu eğitimli ve sertifikalı bir koçla yaptığınızdan emin olun.

5. Daha az stres:

Stres tepkisi artış kan şekeri o birkaç hormonlarını salgılar. Araştırmalar, farkındalık meditasyonunun stresle başa çıkma yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor . Fiziksel aktivite ve sosyal destek de stresi azaltmaya yardımcı olur.

6. İyi uykular:

Kronik uyku yoksunluğu ve kalitesiz uyku, diyabet ve obezite riskini artırır. Düzenli uyku saatleri oluşturmaya çalışın. Yeterince uyuduğunuzdan emin olun. 7-8 saat idealdir. Yeterince dinlenmemek sadece vücudunuzu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ne kadar iyi çalıştığınızı ve hayattan ne kadar keyif aldığınızı da etkiler.

7. Düzenli kontroller yaptırın:

Tip 2 diyabetin en yaygın uyarı işaretleri, tip 1 diyabetinkinden daha az dramatiktir. Gözün onların üstünde olsun. Diyabet tedavi edilemese de etkin bir şekilde kontrol altına alınabilir; sadece bunun için belirli önlemler alması gerekir. Düzenli kontrollerle, yalnızca köşede gizlenen semptomları tanımakla kalmayacak, aynı zamanda iyileştirici önlemleri daha erken alabileceksiniz. Birkaç yaşam tarzı değişikliği uzun vadede bize yardımcı olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın