Arıcılık ürünleri. Arı sütü, balmumu, arı poleniarı poleni

Bitki poleni , çiçek pistilini çevreleyen anterlerde bulunan çok ince bir tozdur. Bal arısı tarafından toplanan ve bezlerinin salgılarıyla birbirine yapıştırılan polene arı poleni denir. Arı poleni elde etmek için arıcılar, kovanın girişine özel bir cihaz yerleştirir ve arı “avının” bir kısmı üzerinde kalır.

Arı poleni baldan daha fazla besin içerir. Bakır, kobalt, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, iyot ve diğerleri, B, C, E, K, P vitaminlerinin yanı sıra yaklaşık 30 makro ve mikro element içeren tüm temel amino asitleri içerir. karoten. Polenin büyük miktarlarda bir parçası olan rutin sayesinde, kalp hastalığı için mükemmel bir profilaktik ajandır. Kimyasal bileşim, ana bitkinin türüne bağlı olarak değişir. Arılar, çeşitli kökenlerden polenleri birleştirerek kışlama dönemi için optimal bir protein-vitamin konsantresi hazırlar. Vidanın görünümü, yaklaşık 1-3 mm2 boyutunda ve 7-10 mg ağırlığında çeşitli ton ve şekillerde tanelerdir. Tanelerin rengi, polenin toplandığı bitkiye bağlıdır. Taze polen daha açık renklidir. Baharatlı tat, çiçeksi bal kokusu. Arı poleninin nem içeriği yeterince yüksek olduğundan hasattan sonra raf ömrünü uzatmak için ayrıca gölgede veya kurutmada kurutulur.

Besinlerin daha iyi özümsenmesi için polen dilin altında tutulmalı, eriyene kadar çözülmelidir. Çoğu zaman, balla bir karışım hazırlarlar, birkaç gün demlenmesine izin verirler ve tercihen sabahları, yemeklerden 20-30 dakika önce günde 1-2 kez almaya başlarlar.

 • canlı bir organizmanın normal gelişimi için gerekli tüm temel amino asitleri ve makro ve mikro elementleri içerir;
 • canlılığı, performansı ve dayanıklılığı artırır;
 • kan sayımını normalleştirir;
 • yaşlanma sürecini yavaşlatır;
 • aşırı zorlanma, tükenme durumunda vücut fonksiyonlarını normalleştirir;
 • yorgunluğu giderir ve yorgunluk eşiğini arttırır;
 • kalp hastalığını önlemenin bir yoludur;
 • vücudun dış etkenlere uyum yeteneğini geliştirir, hava koşullarındaki değişikliklere duyarlı insanlara yardımcı olur;
 • sedef hastalığı, multipl skleroz, anemi, hipertansiyon, dysbiosis ile yardımcı olur;
 • diğer bitkisel ilaçlarla birlikte, bazılarının özelliklerini iyileştirmek, vücudun ameliyat sonrası iyileşmesini destekler;
 • – gastrointestinal sistemin çalışmasını normalleştirir;
 • – Cildin yenilenmesini destekler.

Polen, immünomodülatör bir ajan olarak, enfeksiyon döneminin başlangıcından önce ve ayrıca ilkbaharda vücudu 3 hafta boyunca günde 2 kez desteklemek için kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla polen almak için en uygun zaman Ekim-Kasım ve Şubat-Mart aylarıdır. Yetişkinler 1 çay kaşığı, yedi yaşından küçük çocuklar ½ çay kaşığı, üç yaşına kadar ise ¼. Bu miktarda polen bal ile karıştırılabilir, iyice çözülmesi arzu edilir, su ile içilebilir.

Karaciğer hastalıkları için polen 1:1 bal ile karıştırılarak günde 3 defa yemeklerden önce, ılık su ile 1 tatlı kaşığı su bardağı su olacak şekilde karıştırılır. 1-2 hafta sonra dozaj, doz başına 1 yemek kaşığına çıkarılır. Tedavinin seyri, 2-3 haftalık kurslar arasında bir mola ile 4-6 hafta boyunca iki kezdir.

Gücünü geri kazanmak ve yukarıda açıklanan etkileri elde etmek için, zayıflamış ve sıklıkla soğuk algınlığı olan insanlar için bir çare olarak, polen günde 3 kez 1 / 3-1 çay kaşığı kullanılır.

– polen alerjisi. Burada bir açıklama yapılması gerekiyor. Arı poleni işlenmiş bir üründür. Poleni kovana getirmek için arılar, onu fermantasyona katkıda bulunan özel bir sırla yapıştırırlar. Bu nedenle, alerjenler yok edildiğinden polenin kendisi nadiren alerjiye neden olur. Bu tür polenler, aksine, vücudu temizlemeye yardımcı olur, toksinleri giderir. Ancak polen kirliliği tamamen ortadan kaldıramadığından bazıları vücut için olağan şekilde örneğin deri yoluyla salgılanmaya başlar ve sivilce ve tahriş oluşumuna neden olur. Alerji belirtileri vücudun kirli olduğunun ve temizlenmesi gerektiğinin bir işaretidir. Vücudun polene tepkisini kontrol etmek için ilk 2-3 doz minimum dozda yapılmalıdır.

– Polen alırken diğer ürünlerde olduğu gibi tedbire riayet etmelisiniz. Her polen alımı, uzun bir ara ile değiştirilmelidir. Aşırı polen tüketimi vücudun vitamin dengesini bozabilir, karaciğere zarar verebilir ve kanın pıhtılaşmasını azaltabilir.

Polen, iki yıldan fazla olmayan bir süre boyunca karanlık bir yerde saklanır, çünkü depolama sırasında faydalı özellikler kaybolur.

Perga veya arı ekmeği

Perga veya arı ekmeği , ek işleme nedeniyle bir arı poleninden elde edilen bir üründür. Toplanan polen arılar tarafından peteklere yerleştirilir, sıkıştırılır, tükürük bezlerinin salgısı ilave edilerek bal ve nektar karışımı ile doldurulur ve hava geçirmez şekilde kapatılır. Çeşitli mikroorganizmaların etkisi altında yapılan fermantasyon sonucunda, hoş bir tatlı ve ekşi tada sahip koyu kahverengi bir ürün olan arı ekmeği elde edilir.

Balın özel işlenmesi ve eklenmesi nedeniyle arı ekmeğinin bileşimi farklıdır. Polen ile karşılaştırıldığında daha fazla miktarda karbon, önemli ölçüde daha fazla A, E ve B vitamini içerir, ancak sırayla C vitamini miktarında ondan daha düşüktür.

Arı poleni, vücut tarafından arı polenine göre daha iyi emilir ve özellikle daha hızlı bir etki gerektiğinde polenle aynı endikasyonlar için kullanılabilir. Bu ürün aynı zamanda düşük alerjendir, çünkü arının tükürüğü alerjiye neden olabilecek maddeleri yok eder.

Önleme amacıyla sabahları günde 1-2 kez 10-15 gram arı ekmeği kullanmakta fayda var. Kurs 1-2 aydır.

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı ile günde 2 kez yetişkinler için 1 çay kaşığı ve çocuklar için ½ çay kaşığı arı ekmeği almak iyidir.

Gastrit, kolit, mide ve duodenum ülseri ile günde 1-2 kez alınan arı ekmeği, mikroflora ve gastrointestinal mukozanın yenilenmesine yardımcı olur.

Perga iki biçimde satışta bulunur – altıgen sütunlar şeklinde veya az miktarda bal ile karıştırılmış bükülmüş peteklerden bir macun şeklinde. Bir yandan, sütun şeklinde arı ekmeği satın almak sizi sahtecilikten kurtarabilir, çünkü böyle bir formun tahrif edilmesi zordur. Öte yandan, böyle bir ürün, işlendiğinden daha az faydalıdır – genellikle, bazı yararlı özelliklerin kaybolduğu, eksi 20 dereceye kadar uzun süreli bir donma, kurutmadır. Perga macunu daha iyi saklanır ve daha fazla besin değerini korur.

propolis

Diğer isimler arı tutkalı, uza.

Arıların tomurcuklardan ve diğer bitki parçalarından topladığı, arılar tarafından kovanlarda önleyici işlerde ve dezenfektan olarak kullanılan bir yapıştırıcı. Propolis çeşitli tonlarda gelir – gri-yeşil, sarı-yeşil, kahverengi, koyu kırmızı. Tadı acı, biraz keskin. Propolisin yapısı yoğun, heterojendir. Koku özel reçinelidir.

Propolis, doğrudan güneş ışığından 25 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta iyi havalandırılan bir odada kapalı bir kapta saklanır.

Propolis, eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinmektedir. Kovandaki geçişi gözlemlemek isteyen Aristoteles’in onu şeffaf hale getirdiği bilinmektedir. Ancak arılar, sırlarını ortaya çıkarmak istemeyerek, kovanın duvarlarını karanlık bir madde olan propolisle kapladılar. Propolis, İbn Sina ve geçmişin diğer şifacıları tarafından kullanılmıştır. Stradivari’nin sicim tasarımlarını cilalamak için propolis kullandığına dair kanıtlar var.

50’den fazla madde içeren propolisin kimyasal bileşimi, bitkinin tür bileşimi, mevsim, arıların fizyolojik durumu ve diğer faktörler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Propolis mineraller içerir – magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, sodyum, demir, çinko, manganez, kobalt, fosfor, kükürt, alüminyum, flor, kalsiyum ve ayrıca B, C, E ve A grubu vitaminleri, çok sayıda çoğu insanlar için yeri doldurulamaz olan amino asitler.

Propolis, antiviral, antimikrobiyal, antifungal özelliklere sahiptir. Propolisin eczane antibiyotiklerinden farklı olarak bağımlılık yapmaması ve mikroplara, virüslere ve mantarlara karşı dirençli olması önemlidir. Bu sayede propolis, vücudun uzun süre yüksek düzeyde savunma yapmasına yardımcı olur. Propolisin yabancı hücreleri yok etmesi ve uzaklaştırması ve konukçu organizmanın doğal mikroflorasını sağlam ve güvenli tutması da önemlidir. Propolisin diğer özellikleri iltihap önleyici, yara iyileştirici, tonik, kılcal damar güçlendirici, kolleretik, analjezik, antioksidandır. Propolisin analjezik özelliği, novokainden 52 kat daha fazladır.

Diğer arıcılık ürünlerinden farklı olarak propolis, kaynatıldığında bile özelliklerini korur.

Solunum hastalıklarını önlemenin bir yolu olarak, sulu bir propolis özütü hazırlanır. Kabul süresi 1-1.5 aydır. Çocuklarda 1 / 3-1 / 2 çay kaşığı, ergenlerde ve yetişkinlerde 1 çay kaşığı-tatlı kaşığı yemeklerden önce günde 3 defa. Çözeltinin hazırlanma yöntemi – bir parça propolis ve rendeyi birkaç saat dondurucuya koyun, ardından rendeleyin ve 1:10 oranında temiz suyla doldurun. Kabı bir kapakla kapatın ve 2-3 saat 80 derecelik bir su banyosunda bekletin, sıcak süzün. Elde edilen çözelti buzdolabında üç aya kadar saklanabilir.

Burun akıntısı için yukarıdaki tarife göre hazırlanmış, gerekirse her burun deliğine 3-4 damla, suyla hafifçe seyreltilmiş bir solüsyon kullanabilirsiniz.

Varisli-trofik ülserlerde propolis merhem yardımcı olacaktır. Hazırlamak için tereyağı (50 g) ve önceden ezilmiş propolis (10-15 g) karıştırmanız gerekir. Karışımı kaynatın ve ardından propolisin mümkün olduğunca dağılmasını sağlayarak 5 dakika çok düşük ateşte pişirin. Bitmiş merhemi soğutun ve ardından ince bir elek veya tülbentten süzün.

Mide ülseri ve on iki parmak bağırsağı ülseri için şu çare hazırlanır – 1 kg yağ emaye kapta eritilip kaynatılır, ardından 100 gr ezilmiş propolis eklenir ve 80 derece sıcaklıkta 15 dakika daha pişmeye devam edilir. . Tülbentten süzün ve 3 hafta boyunca yemeklerden bir saat önce günde 3 defa 1 çay kaşığı uygulayın.

Larenjit, boğaz ağrısı, farenjit, bademcik iltihabı ile günde 2-3 kez 20 dakika boyunca bir parça propolis (3-4 g) çiğneyebilirsiniz.

Bir diş ağrıyorsa ve ağrıyorsa, hastalıklı bir dişin köküne bezelye büyüklüğünde bir propolis uygulanır.

Kolit ve mide-bağırsak hastalıklarının tedavisi için aç karnına bezelye büyüklüğünde propolis (0,5 g) bir ay boyunca günde 3-4 kez uzun süre çiğnenir.

arı sütü

Arı kolonisinde arı sütü, ana arının tüm gelişim süreci boyunca beslenmesi ve işçi arıların larvalarının yaşamlarının ilk üç gününde beslenmesi için gereklidir. Bu tür sütler, besleyici arı poleni ve arı ekmeği yiyen emziren arılar (4-6 ila 12-15 günlük arılar) tarafından üretilir.

Arı sütü eski zamanlardan beri saygı görmüştür ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Orta Çağ’da tüm hastalıklara çare olarak kabul edildi ve “arı sütü” olarak adlandırıldı.

Arı sütü toplamak oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Bu ürünün popülaritesi ve popülaritesinin yanı sıra yüksek maliyeti nedeniyle arıcılar çeşitli hileler kullanarak arı sütü toplamaya çalışırlar. Ancak, bal fuarlarında satılan tüm arı sütü ve arı sütlü balların aslında öyle olduğunu ummamak gerekir.

Arı sütünün bileşimi su, yağlar, proteinler, karbonhidratlar, mineraller – potasyum, kalsiyum, sodyum, çinko, demir, bakır, magnezyum; B vitaminleri, folik asit. Tadı spesifik, tatlımsı-ekşi, keskin.

Arı sütü aşağıdaki özelliklere sahiptir

 • vücuttaki metabolik süreçleri normalleştirir;
 • hücresel beslenmeyi düzenler;
 • kolesterol seviyelerini düşürür;
 • hipotansiyon ile yardımcı olur;
 • vücut üzerinde antioksidan ve immünomodülatör etkileri vardır;
 • organ dokularında, özellikle miyokardda kan mikrosirkülasyonunu normalleştirir;
 • adaptojendir, fiziksel ve zihinsel strese karşı direnci arttırır;

Arı sütü, bal ile veya bal ve propolis ile veya bal ve arı poleni ile birlikte kullanılır.

Bağışıklığı iyileştirmek için 1: 100 oranında arı sütü ve bal karışımı yararlıdır. Dozaj karışımın günde ½ çay kaşığıdır, karışım dilin altına yerleştirilir ve tamamen eriyene kadar ağızda tutulur. Anemi için karışım günde iki kez kullanılır.

Gastrointestinal sistem hastalıkları için, yukarıdaki tarife göre hazırlanan karışım, yemeklerden önce günde 2 kez, iki hafta boyunca 5 gram kullanılır.

Balmumu

Diğer arıcılık ürünleri gibi balmumu da eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Merhem yapmak için kullanıldı. Ancak balmumu, tıbbi amaçlar için kullanılmasının yanı sıra, mum yapmak için tabloları ve müzik aletlerini kaplamak için de kullanıldı.

Balmumu, arıların balmumu bezlerinin bir ürünüdür. Arı sütü üretmeyi bırakan uçuş arı, 12 günlükten itibaren nektar, polen ile beslenir ve balmumu üretmeye başlar. Bu, arının vücudunda belirli enzimlerin varlığının gerekli olduğu çok karmaşık bir süreçtir. 1 kg balmumu üretimi için yaklaşık 3.4 kg bal tüketildiği tespit edilmiştir. Sezon boyunca, bir arı kolonisi 0,5-3 kg, daha az sıklıkla daha fazla balmumu alır ve bunu inşaat amaçlı kullanır.

Doğal balmumu kristalimsi bir yapıya sahiptir, 60-68 derece sıcaklıkta erir, ısıtıldığında yoğunlaşan hoş bir bal kokusuna sahiptir. Balmumu serbest bırakıldığı anda rengi beyazdır, ancak daha sonra propolis ve polen pigmentlerinin etkisi altında balmumu sararır.

Balmumu elde etme yöntemine bağlı olarak, taşma ve ekstraksiyon arasında bir ayrım yapılır. Eritilmiş mum, mum hammaddelerinin özel bir cihazda – bir mum üretecinde eritilmesiyle elde edilir. Ekstraksiyon mumu, petrol eteri, benzin ve diğerleri gibi organik çözücüler kullanılarak üretilir. İkinci yöntemle elde edilen mum, organoleptik ve fiziksel özellikleri bakımından daha düşüktür ve teknik ihtiyaçlar için daha sık kullanılır.

Balmumu kuru, karanlık, serin bir odada özelliklerini kaybetmeden uzun süre saklanabilir.

Balmumu 300’den fazla madde içerir. Mumun ana bileşenleri, daha yüksek yağ asitlerinin esterleri ve alkolleridir. Bunlara ek olarak – boyalar, mineraller, su (% 0.1 ila 2.5 arasında) ve diğerleri içerir. Balmumu, işleme sırasında bile korunan bakterisit bir özelliğe sahiptir. Ayrıca balmumu, anti-inflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Balmumu elektrik akımını iletmez, elektriksel olarak yalıtkan bir malzemedir.

Şu anda balmumu, merhemlerin, tıbbi fitillerin ve sıvaların bir parçasıdır. Balmumunun içerdiği karoten ve A vitamini, bazı cilt hastalıklarının, ağız mukozasındaki iltihabi süreçlerin tedavisinde faydalı olmasını sağlar.

Balmumu çiğnemek ağzın temizlenmesine yardımcı olur ve sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın