Sağlık

Iyot eksikliği , İyot eksikliğinin 10 belirti ve semptomuİyot Eksikliği Nedir?

İyot Eksikliği, dünya çapında tiroid bozukluklarının en yaygın nedenidir. Düşük iyot diyeti hipotiroidizme, tiroid bezinin büyümesine (guatr) neden olabilir ve yenidoğanlarda doğurganlığı, hamileliği ve nörogelişimsel bozuklukları etkileyebilir.

Nereden geliyor

İyot, oksijen ve demir gibi doğal olarak oluşan bir kimyasal elementtir. İyot, deniz suyunda oldukça sabit miktarlarda bulunur, ancak karaya ve tatlı suya dağılımı eşit değildir. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi kıtalarda, sebzelerimizi, tahıllarımızı yetiştirdiğimiz ve hayvan otlattığımız topraklarda doğal iyot seviyeleri çok düşüktür.

Neden iyota ihtiyacımız var?

Diyette yetersiz iyot, İyot Eksikliği Bozukluğu (IDD) olarak bilinen bir dizi duruma neden olur. İyot eksikliği, Avustralya’da tiroid sağlık sorunlarının giderek yaygınlaşan bir nedeni haline geliyor.

İyot Eksikliği Bozukluğu

İyot Eksikliği Bozukluğu (IDD), bir kişinin diyetinde yeterince iyot almadığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, Tiroid Bezinin boyutu artar (guatr gelişimi) ve hipotiroidizm meydana gelebilir. Uzman bir Endokrinolog tarafından teşhis ve tedavi, tiroid bezinin durumunu ve doğru tedaviyi belirlemek için çok önemlidir.

İyot Eksikliği hamile ve emziren kadınlar ve gelişmekte olan bebek için önemli sağlık endişelerini ortaya çıkarmaktadır.
İyot Eksikliği, dünya çapında önlenebilir zeka geriliğinin en yaygın nedenidir.

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi (NHMRC), hamileliği, hamile veya emzirmeyi düşünen tüm kadınlar için iyot takviyesi öneriyor ve Ocak 2010’da yayınlanan bir medya açıklamasıyla. Bu dönemdeki kadınlar, 150 ug iyot içeren günlük bir hamilelik takviyesi almalıdır. .

İyot Beslenmesi
İyot nedir ve nereden gelir?

İyot, oksijen ve demir gibi doğal olarak oluşan bir kimyasal elementtir. İyot, deniz suyunda oldukça sabit miktarlarda bulunur, ancak karaya ve tatlı suya dağılımı eşit değildir. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi kıtalarda, sebzelerimizi, tahıllarımızı yetiştirdiğimiz ve hayvan otlattığımız topraklarda doğal iyot seviyeleri çok düşüktür.

Neden iyota ihtiyacımız var?

Diyette yetersiz iyot, İyot Eksikliği Bozukluğu (IDD) olarak bilinen bir dizi duruma neden olur. İyot eksikliği, Avustralya’da tiroid sağlık sorunlarının giderek yaygınlaşan bir nedeni haline geliyor.

İyot eksikliği yaygın mı?

Avustralya’da yaşayan çocukların ve hamile veya emziren kadınların% 50’sinden fazlasının iyot eksikliği olduğu ve tiroid hastalığına yakalanma riski taşıdıkları görülmüştür.

Tiroidim ne yapar?

Tiroid beziniz, endokrin sisteminizin kritik bir parçasıdır. Amacı, aşağıdakileri yapan tiroid hormonlarını salgılamaktır:

 • Vücuttaki hemen hemen tüm hücrelerin metabolik hızını kontrol edin
 • Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını kontrol edin
 • Protein sentezini artırın
 • Kalp atış hızını ve organlara kan akışını düzenler
 • Hücrelerde enerji üretimi ve oksijen tüketimi için önemlidir
 • Çocuklarda doğrusal büyümeyi ve beyin gelişimini teşvik edin
 • Yetişkinlerde normal üreme işlevi için gereklidir
 • Kemik ve kalsiyum metabolizmasında önemlidir

Yeterince iyot almazsam ne olur?

Sağlıklı tiroid fonksiyonu ve sağlıklı bir metabolizma için herkesin diyetinde iyota ihtiyacı vardır. Hipotiroidizm (aşağıdaki semptomlara bakınız), tiroidin gerekli hormonları yeterince üretmesini engelleyen diyetteki iyot eksikliğinden kaynaklanabilir.
İyot eksikliği, dünyadaki önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarının en yaygın tek nedenidir. İyot eksikliğinin en endişe verici sonuçları fetal ve bebek gelişimi sırasında ortaya çıkar. Maternal iyot eksikliği, düşük yapma, erken doğum ve kısırlık gibi diğer gebelik komplikasyonlarına neden olabilir.

Tiroid hormonları – ve dolayısıyla iyot – beynin normal gelişimi için gereklidir. Fetüs veya yenidoğan yeterli tiroid hormonuna maruz kalmazsa, hayatta kalmayabilir veya kalıcı zeka geriliği olabilir. Düşük doğum ağırlıkları da iyot eksikliğinden kaynaklanabilir.

İyot eksikliği olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir kişi semptom göstermeden düşük iyot seviyelerine sahip olabilir. İyot alımınızı kontrol etmenin en güvenilir yolu, doktorunuzdan idrar testi istemesini istemektir. Doktorunuz ayrıca tiroid hormon seviyelerinizin normal olduğundan emin olmak için bir kan testi de kullanabilir.
İyot eksikliğinin en gözle görülür sonucu guatr veya genişlemiş tiroid bezi olabilir. Bir guatr, özellikle çocuklarda erken dönemlerde tespit edilmesi zor olabilir. Tiroidin boyutunu, şeklini ve dokusunu ölçmek için en iyi yöntem ultrasondur.
Düşük iyot seviyeleri veya diğer ‘yetersiz’ tiroid hastalığı biçimleriyle ilişkili olabilen hipotiroidizmin semptomları şunları içerir:

 • Uyuşukluk ve yorgunluk, kas zayıflığı ve sürekli yorgunluk
 • Soğuk hissetmek (sıcak günlerde bile)
 • Konsantrasyon güçlüğü, zihinsel süreçleri yavaşlatır ve zayıf hafıza
 • Olağandışı kilo alımı
 • Depresyon
 • Yüzde kalın kabarık cilt veya şişkinlik
 • Saç kaybı
 • Kuru cilt
 • Kabızlık
 • Zayıf, yavaş kalp atışı
 • Büyümüş tiroid veya guatr

Avustralya için iyot eksikliğinin etkileri nelerdir?

İyot eksikliği tüm toplumu etkiler ve genel popülasyonda tiroid hastalığı oranlarının artmasına ve çocuklarda daha yüksek oranda zihinsel bozulmaya neden olabilir. Denizaşırı araştırmalara göre, tiroid hastalığının Avustralya’da her yıl yaklaşık 250 milyon dolarlık verimlilik kaybına neden olduğu tahmin edilmektedir. İyot eksikliğinden dolayı gelişme bozukluğu olan kişileri desteklemek için sağlık hizmetlerinin topluma maliyeti de vardır.

Diyetimde ne kadar iyot olmalı?

 • WHO ve UNICEF aşağıdaki günlük miktarları önermektedir:
 • 0-7 yaş: 90 ug (mikrogram veya bir gramın milyonda biri)
 • 7-12 yaş: 120 ug
 • 12 yaşından büyük yetişkinler, erkekler ve kadınlar: 150 ug
 • Hamile ve emziren kadınlar: 250 ug4

Yeterli miktarda iyot aldığımdan nasıl emin olabilirim?

İyot alımımızın çoğu, yediğimiz ve içtiğimiz şeyden gelir. Ana iyot kaynakları deniz ürünleri, süt ürünleri veya süt ürünleri, ticari ekmek, yumurta ve iyotlu tuz içeren gıdalardır. İyot tüketen topraklarda yetiştirilen bitki besinleri ve iyot tüketen bölgelerde otlatılan hayvanların etleri sadece düşük seviyelerde iyot içerir.

Uluslararası sağlık kuruluşları WHO, UNICEF ve ICCIDD, diyetimizdeki tüm tuzun iyotlu olmasını önermektedir. Buna Evrensel Tuz İyotlama (USI) denir.

Hamile, emziren veya hamileliği düşünen kadınlar, günlük rutinlerinin bir parçası olarak güvenli ve hamilelik sırasında alınması önerilen bir iyot takviyesinden fayda göreceklerdir. Her dozda bulunan iyotun en az 150 ug (mikrogram) olduğundan emin olmak için etiketi kontrol edin. Bunun tek istisnası tiroid hastalığı olan kadınlardır, bu durumda iyot takviyesi almadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

Diyetimde tuz kullanımından endişe duyuyor muyum?

Tuz, sağlıklı beslenmenin gerekli bir parçasıdır. Bazı yetkililer, yüksek tansiyonu önlemek ve kardiyovasküler hastalık vakalarını azaltmak için tuz alımının azaltılmasını savunuyor. Avustralya diyetindeki tuzun çoğu işlenmiş gıdalardan geldiğinden, ATF, tuz alımını mümkün olduğu kadar düşürmeyi ve kullanılan tuzun iyotlu tuz olmasını sağlamayı önerir.

Ya tuz diyetim düşükse?

Düşük tuzlu diyetiniz varsa tükettiğiniz tuzun iyotlu olduğundan emin olun. İyot içeren bir mineral takviyesi, düşük tuzlu diyet yapanlar için daha iyi bir iyot kaynağı olabilir. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın.

Çok fazla iyot alabilir miyim?

İyot fazlalığıyla ilgili endişe, iyotlu tuz tüketimini durdurmak veya önlemek için bir neden değildir, çünkü tuzdaki seviyeler, spesifik tiroid otoimmün hastalığı veya aşırı aktif nodüler guatr tanısı olanlar dışında çoğu insan tarafından tolere edilebilecek kadar küçüktür. Şüpheniz varsa lütfen doktorunuza danışınız.

İyot eksikliğinin 10 belirti ve semptomu.

1. Boyunda Şişlik

Boynun önündeki şişlik, iyot eksikliğinin en sık görülen belirtisidir.

Buna guatr denir ve tiroid bezi çok büyüdüğünde ortaya çıkar.

Tiroid bezi boynunuzun ön tarafında yer alan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) sinyal alarak tiroid hormonları üretir

Kan TSH seviyeleri yükseldiğinde, tiroid bezi tiroid hormonları yapmak için iyot kullanır. Bununla birlikte, vücudunuz iyot bakımından düşük olduğunda, onlardan yeterince üretemez

Telafi etmek için, tiroid bezi daha fazlasını yapmaya çalışmak için daha çok çalışır. Bu, hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına ve sonunda guatrın oluşmasına neden olur.

Neyse ki, çoğu vaka iyot alımınızı artırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, guatr uzun yıllardır tedavi edilmemişse, kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

2. Beklenmedik Kilo Alma

Beklenmedik kilo alımı, iyot eksikliğinin başka bir işaretidir.

Vücudun tiroid hormonu üretmeye yetecek kadar iyot olmaması meydana gelebilir.

Bunun nedeni, tiroid hormonlarının metabolizmanızın hızını kontrol etmesine yardımcı olmasıdır; bu, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye ve ısıya dönüştürdüğü süreçtir

Tiroid hormon seviyeniz düşük olduğunda, vücudunuz istirahatte daha az kalori yakar. Ne yazık ki bu, yediğiniz gıdalardan daha fazla kalorinin yağ olarak depolandığı anlamına gelir

Diyetinize daha fazla iyot eklemek, vücudunuzun daha fazla tiroid hormonu üretmesine yardımcı olabileceğinden, yavaş bir metabolizmanın etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

3. Yorgunluk ve Zayıflık

Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin yaygın belirtileridir.

Hatta bazı araştırmalar, iyot eksikliği durumlarında ortaya çıkan tiroid hormon düzeyleri düşük olan kişilerin yaklaşık% 80’inin yorgun, halsiz ve güçsüz hissettiğini bulmuştur

Bu semptomlar, tiroid hormonlarının vücudun enerji üretmesine yardımcı olduğu için ortaya çıkar.

Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, vücut genellikle yaptığı kadar enerji üretemez. Bu, enerji seviyenizin düşmesine ve kendinizi zayıf hissetmenize neden olabilir.

Aslında, 2,456 kişide yapılan bir araştırma, yorgunluk ve halsizliğin, düşük veya hafif düşük tiroid hormon seviyeleri olanlarda en yaygın semptomlar olduğunu buldu

4. Saç dökülmesi

Tiroid hormonları, saç köklerinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Tiroid hormon seviyeleriniz düştüğünde saç kökleriniz yenilenmeyi durdurabilir. Zamanla bu saç dökülmesine.

Bu nedenle iyot eksikliği olan kişiler de saç dökülmesinden muzdarip olabilir.

700 kişide yapılan bir araştırma, düşük tiroid hormon düzeyleri olanların% 30’unun saç dökülmesi yaşadığını buldu.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, düşük tiroid hormon düzeylerinin yalnızca ailesinde saç dökülmesi öyküsü olanlarda saç dökülmesine neden olduğunu bulmuştur .

İyot eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu mineralden yeterince almak tiroid hormon seviyenizi düzeltmenize ve saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olabilir.

5. Kuru, Pul pul Cilt

Kuru, pul pul cilt, iyot eksikliği olan birçok kişiyi etkileyebilir.

Aslında, bazı araştırmalar tiroid hormonu seviyeleri düşük olan kişilerin% 77’sine kadar kuru ve pul pul cilt yaşayabileceğini bulmuştur .

İyot içeren tiroid hormonları cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, bu yenilenme sık sık meydana gelmez ve muhtemelen kuru, pul pul cilde .

Ek olarak, tiroid hormonları vücudun teri düzenlemesine yardımcı olur. İyot eksikliği olanlar gibi daha düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişiler, normal tiroid hormon düzeyleri olan kişilerden daha az terleme eğilimindedir .

Terin cildinizin nemli ve nemli kalmasına yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği, kuru ve pul pul cildin iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisi olmasının bir başka nedeni olabilir.En iyi yemek planınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için size beslenme ve kilo verme konusunda uzman, kanıta dayalı rehberlik göndereceğiz.

6. Normalden Daha Soğuk Hissetmek

Soğuk hissetmek, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir.

Aslında, bazı araştırmalar, düşük tiroid hormonu seviyesine sahip kişilerin% 80’inden fazlasının soğuk havaya normalden daha duyarlı hissedebileceğini bulmuştur

İyot, tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği, tiroid hormon düzeylerinizin düşmesine neden olabilir.

Tiroid hormonlarının metabolizmanızın hızını kontrol etmeye yardımcı olduğu göz önüne alındığında, düşük tiroid hormon seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş bir metabolizma daha az ısı üretir ve bu da normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir.

Ayrıca, tiroid hormonları, ısı üretmede uzmanlaşmış bir tür yağ olan kahverengi yağınızın aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Bu, iyot eksikliğinden kaynaklanabilecek düşük tiroid hormonu seviyelerinin kahverengi yağın işini yapmasını engelleyebileceği anlamına gelir.

7. Kalp Hızındaki Değişiklikler

Kalp atış hızınız, kalbinizin dakikada kaç kez attığının bir ölçüsüdür.İyot seviyelerinizden etkilenebilir. Bu mineralin çok azı kalbinizin normalden daha yavaş atmasına neden olabilirken, fazlası kalbinizin normalden daha hızlı atmasına neden olabilir.

Ciddi bir iyot eksikliği, anormal derecede yavaş bir kalp hızına neden olabilir. Bu, kendinizi zayıf, yorgun, sersemlemiş hissetmenize ve muhtemelen bayılmanıza neden olabilir.

8. Öğrenme ve Hatırlamada Sorun

İyot eksikliği, öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi etkileyebilir

1.000’den fazla yetişkini kapsayan bir araştırma, daha yüksek tiroid hormonu seviyelerine sahip olanların, daha düşük tiroid hormonu seviyelerine sahip olanlara kıyasla öğrenme ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur

Tiroid hormonları beyninizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle tiroid hormonlarının üretilmesi için gerekli olan iyot eksikliği beyin gelişimini azaltabilir .

Aslında araştırmalar, beynin uzun süreli hafızayı kontrol eden kısmı olan hipokampusun, tiroid hormonu seviyesi düşük olan kişilerde daha küçük göründüğünü bulmuştur .

9. Hamilelikte Yaşanan Sorunlar

Hamile kadınlar iyot eksikliği açısından yüksek risk altındadır.

Bunun nedeni, büyümekte olan bebeklerinin ihtiyaçları kadar kendi günlük ihtiyaçlarını da karşılayacak kadar tüketmeleri gerektiğidir. Bebekler iyotu anne sütü yoluyla aldığından iyot talebi emzirme döneminde devam eder .

Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot tüketmemek hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir.

Anneler guatr, halsizlik, yorgunluk ve üşüme gibi yetersiz tiroid belirtileri yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde iyot eksikliği, fiziksel büyümeyi ve beyin gelişimini engelleyebilir.

Ayrıca, ciddi bir iyot eksikliği ölü doğum riskini artırabilir .

10. Ağır veya Düzensiz Dönemler

İyot eksikliği sonucu ağır ve düzensiz adet kanaması meydana gelebilir

İyot eksikliğinin çoğu semptomu gibi, bu aynı zamanda tiroid hormonlarını yapmak için iyotun gerekli olduğu göz önüne alındığında, düşük tiroid hormon seviyeleri ile de ilgilidir.

Bir çalışmada, tiroid hormon seviyeleri düşük olan kadınların% 68’i düzensiz adet döngüsü yaşarken, sağlıklı kadınların sadece% 12’si

Araştırmalar ayrıca, tiroid hormon seviyeleri düşük olan kadınların ağır kanamalı daha sık adet döngüsü yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin adet döngüsüne dahil olan hormonların sinyallerini bozmasıdır.

Aşağıdaki yiyecekler mükemmel iyot kaynaklarıdır :

 • Deniz yosunu, bir bütün yaprak kurutuldu: Günlük ihtiyacın% 11-1.989’u
 • Morina balığı, 3 ons (85 gram): Günlük ihtiyacın% 66’sı
 • Sade yoğurt, 1 su bardağı: Günlük ihtiyacın% 50’si
 • İyotlu tuz, 1/4 çay kaşığı (1.5 gram): Günlük ihtiyacın% 47’si
 • Karides, 85 gram (85 gram): RDI’nin% 23’ü
 • Yumurta, 1 büyük: Günlük ihtiyacın% 16’sı
 • Ton balığı, konserve, 85 gram (85 gram): Günlük ihtiyacın% 11’i
 • Kuru erik, 5 kuru erik: Günlük ihtiyacın% 9’u

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın