Sülük Tedavisi ( Hirudoterapi )
Tıbbi sülükler hangileri?

Tıbbi Sülükler, tıbbi amaçlar için kullanılan Hirudo Medicinalis gibi sülük türleridir. Bir dizi bozukluğun tedavisi ve önlenmesi için kullanılabilecek birkaç başka sülük türü vardır. Bunlar Hirudo Troctina, Hirudo Orientalis ve Hirudo Verbana’dır. Hirudinaria Manillensiss, Meksikalı bir sülük iken Macrobdella decora, Sülük tedavisi için kullanılan bir Kuzey Amerika sülüğüdür.

Bu sülüklerin genel morfolojisi aynı kategoriye ait diğer birçok türünkine benzese de, fark bileşiklerinde ve sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilecek özelliklerde yatmaktadır. Tıbbi sülükler aslında çiftleşme yoluyla çoğalabilen ve suya yakın yerlerde ve nemli, gölgeli yerlerde yaklaşık 50 kişilik kümelerde yumurta bırakabilen hermafroditlerdir.

Tamamen olgun tıbbi sülükler yaklaşık 20 cm uzunluğundadır ve yeşilimsi veya kahverengimsi renktedir. Dorsal yanı boyunca daha koyu bir tonları vardır. Ton, ventral kenarları boyunca daha açıktır. Bu sülüklerin dorsal tarafında ince bir kırmızı şerit vardır. Her iki ucunda anterior enayi ve posterior enayi olarak bilinen bir enayi vardır.

Ön emici, arka emici kaldıraç için kullanılırken, besleme amacıyla kullanılan diş ve çeneden oluşur. Tıbbi sülükler üçlüdür, yani konakçıyı kesmek için kullanılan yaklaşık 100 keskin dişi olan küçük testereler gibi görünen üç çeneleri vardır.

Tıbbi sülüklerin temel sağlık yararları, bu insizyonlar yoluyla konakçının vücuduna salınan hirudin adı verilen antikoagülana atfedilebilir. İnsizyonlar, ters Y’ye benzeyen bir iz bırakır. Sülükler, cildi deldikten sonra kan emer ve anestetik ajanlarla birlikte hirudin enjekte eder. Konağın vücuduna salınan bu bileşikler kişiye çok sayıda sağlık faydası sağlar.

Tıbbi sınıf sülükler ve tıbbi kullanım için sülük kalitesi

Tıbbi sınıf sülükler, en iyi Hirudo, Hirudo Medicinalis türlerinin büyük bir popülasyonunu üreten tipik doğal yaşam alanı olan Almanya’dan alınabilir. En kaliteli sülükler tüm Avrupa ve Asya’ya yayılan bölgelerde de bulunabilir.Özbekistan ve Kazakistan aynı zamanda dünyanın Tıbbi sınıf sülüklerin bulunabileceği tercih edilen bölgeleridir.

Bu tıbbi sülükler ılıman iklimlerde çamurlu, tatlı su havuzlarında yetiştirilir.Bununla birlikte, son yüzyıllarda sülük toplayıcıları tarafından bu bölgelerin kullanılması, türlerin sadece birkaç dağınık popülasyonunu bıraktı ve doğal ortamlarında bir azalmaya neden oldu. Tıbbi kalite sülükler çiftliklerde atlardan da elde edilebilir, çünkü bunlar onlar için tercih edilen gıda kaynaklarıdır.

Şimdi, tıbbi sülükler IUCN tarafından neredeyse tehdit altında olan bir tür olarak kabul edilir ve bu nedenle doğal aralıklarında yasal olarak korunurlar. Tıbbi sülüklerin doğal yaşam alanı, neslinin tükenmesini önlemek ve insanların sağladıkları çoklu sağlık yararlarından yararlanmaya devam edebilmelerini sağlamak için Özel Bilimsel İlgi Alanları olarak belirlenmiştir.

Sülükler tıbbi amaçlar için neden kullanılır?

Sülükler öncelikle cilt greftlerinin iyileşmesini desteklemek için kullanılır. Yanık ve cilt lezyonlarının tedavisinde kullanılır. Aşılı alanın altında toplanan kanın çıkarılması ve tıkanmış damarlardaki kan dolaşımının geri kazanılması yoluyla kan dokularının vücudun bir kısmından diğerine aktarıldığı cilt yanıklarının tedavisi sırasında kullanılır. Tıbbi sülükler aşılama prosedürü sırasında antikoagülan olarak da kullanılır.

Sülük tedavisinin diğer bazı faydaları arasında cildin ve saçın iyileştirilmiş sağlığı bulunur. Varisli damarları ve ülserleri tedavi etmek için de kullanılır. Diyabetten kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle uzuv amputasyonu riski altında olan insanlar, Sülük tedavisinden de yararlanabilir. Kalp hastalığı veya kozmetik cerrahi sonrası yumuşak doku kaybından muzdarip olan hastalar da bu tedaviden faydalanabilir.

Sülük tedavisi nasıl çalışır?

Sülük tedavisi aşağıdaki şekilde çalışır:

Tıbbi sülüklerde 3 çene ve küçük diş sıraları vardır. Bu dişler hastaların cildini deldikçe, kanlarında bulunan antikoagülanlar sülüklerin tükürüğü yoluyla hastaların vücuduna sokulur.

Tıbbi sülüklerin, her seans sırasında kişiden kanı yaklaşık 20 ila 45 dakika boyunca çıkarmasına izin verilir. Bu, 15 mililitreye kadar olabilen çok az miktarda kana eşittir.

Hastaların vücuduna salınan tıbbi bileşikler, hastanın maruz kaldığı spesifik bozuklukları tedavi etmeye yardımcı olan bir dizi eylem gerçekleştirir.

Sülük Tedavisinin Faydaları ve Tıbbi Kullanımları

Sülük tedavisi, detoksifikasyon ve aşağıda tartışılan çeşitli sağlık durumlarının tedavisinde faydalıdır.

Saç Dökülmesi İçin Sülük Tedavisi

Kellik, erkeklerin ve kadınların her gün kafa derisinden ve vücudun diğer kısımlarından yüzlerce kıl kaybettiği çok yaygın bir saç durumudur. Sülük tedavisi saç dökülmesi ve kellik tedavisinde faydalı olabilir.

Saç derisi ve saç kökleri yoluyla kan dolaşımını artırarak çalışır. Saç köklerini besler ve saç büyümesini arttırır. Ayrıca bağışıklık sistemini yeniden inşa eder.

Ayrıca, etkilenen bölgedeki mantarların çoğalması gibi yaygın kellik nedenlerine de dikkat eder. Tıbbi sülüklerin verdiği gelişmiş bağışıklık, vücudun bu enfektif organizmalarla etkili bir şekilde savaşmasını sağlar ve böylece bunun neden olduğu kellikleri önler.

Saç derisine artan kan dolaşımı, saç köklerini güçlendiren ve saçın yeniden büyümesini destekleyen temel besin maddelerinin arzını ve konsantrasyonunu da arttırır. Bu nedenle, saç dökülmesi ve kellikten muzdarip erkek ve kadınlar için Sülük tedavisi şiddetle tavsiye edilir.

Yüz için sülük tedavisi

Sülük için bilimsel isim olan Hirudo Medicinalis de cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sülüklerin kullanımını içeren tedavi olan hirudoterapi, yüz rekonstrüktif cerrahi sonrası yumuşak dokunun iyileşmesini ve korunmasını teşvik etmek için popüler hale gelmiştir.

Sülük tedavisi burun, meme, alın ve rakamları etkileyen rekonstrüksiyon ameliyatlarında pozitif sonuçların şansını artırabilir. Tıbbi sülükler bu prosedürler sırasında ve sonrasında kan pıhtılaşma sürecini etkileyerek çalışır. Bu vücudun doğal ve tamamen iyileşmesine yardımcı olur.

Sülük tedavisi ayrıca cildin yeniden yapılandırılmış kısmı yoluyla kan dolaşımını arttırır ve proteinler de dahil olmak üzere besinlerin uygun şekilde tedarik edilmesini sağlar.

Proteinler, cilt hücrelerinin yenilenmesi için gerekli olan vücudun yapı taşlarıdır. Proteinlerin cerrahi bölgeye artan akışı, cilt dokularının iyileşmesini destekler ve kısa bir süre içinde cildin doğal bütünlüğünü geri kazandırır.

Varis için sülük tedavisi

Tıbbi Sülük tedavisi varisli damarlardan muzdarip hastalar için etkili bir tedavi olarak kullanılmıştır. Varisli bir damar, genişlemelerine neden olan bacak damarlarını etkileyen yaygın bir durumdur. Bu damarlar içindeki valflerin hasar görmesi nedeniyle oluşur, çünkü içlerinde artan bir geri basınç vardır. Sonuç olarak, kan, yerçekimine karşı ayaklardan göğse doğru akmalıdır, kan damarlarında daha fazla zorlanmaya neden olur.

Bir süre sonra, damarlar, içinde biriken kan birikimi nedeniyle gevşek ve kıvrımlı hale gelir.

Tıbbi sülükler bu durumu yönetmek için güvenli ve etkili bir tedavi sağlar. Tıbbi sülükler, varisli damarları ve ülserleri çevreleyen kısma uygulandığında hiperpigmentasyon, uzuv çevresi ve ödemi azaltmaya yardımcı olur.

Bu terapinin, bacaklardaki damarlardan normal kan akışını geri kazanma yeteneği ile çalıştığına inanılmaktadır. Bacaklardan göğse doğru kan akışını sağlayarak bacaklarda kan birikmesini önler. Bu bacaklarda ödem önlemeye yardımcı olur. Bu terapi ayrıca etkilenen bölgeyi örten cilt üzerindeki ülserlerin iyileşmesini arttırır. Ayrıca bu durumdan kaynaklanan venöz tıkanıklığı azaltır.

Bu tedavi ayrıca venöz egzama, lipodermatoskleroz, venöz pigmentasyon, yüzeysel tromboflebit ve venöz ülserasyon gibi varisli komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Hirudoterapinin, özellikle obez hastalarda, kompresyon çorapları ve kilo yönetimi gibi diğer etkili tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanması, varisli damarlardan muzdarip hastalar için optimum sonuçlar sağlayabilir.

Yaralar için sülük tedavisi

Sülük tedavisi yaraların tedavisinde büyük yarar sağlar. Deri flep nakli yapılan hastalarda venöz tıkanıklığı önlemek için özellikle yararlıdır.

Bu terapi, tıbbi sülüklerin uygulandığı yerde delinmiş bir yara oluşturarak çalışır.Bu, birkaç saat boyunca kanın sızmasına neden olur. Sülükler tarafından salınan tükürükte bulunan doğrudan bir trombin inhibitörü olan Hirudin, bölgedeki sürekli kanamadan sorumludur.

Sülüklerin tükürüğü ayrıca bölgedeki ağrıyı önleyen bir anestezi maddesi içerir.Sülük tedavisi ayrıca kan damarlarının lokalize genişlemesine ve sonuçta kan akışının artmasına neden olur.

Tıbbi sülüklerin bu etkileri, artan besin maddelerinin parçaya akmasına izin vererek yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olur. Bu besinler, yara iyileşmesini hızlandırır ve hastaların iyileşme süresini azaltır.

Bu terapi, kulakların yeniden bağlanması gibi cerrahi prosedürler geçiren hastalarda yara yönetimi için kullanılmıştır. Kulak nakli çok düşük başarı oranıyla zor bir işlemdir. Prosedür sırasında bu bölgedeki küçük kan damarlarının pıhtılaşması iyileşmeyi engeller. Sülüklerin kullanılması kanın pıhtılaşmasını önleyebilir ve böylece başarılı bir kulak nakli şansını artırabilir.

Sülükler venöz yetersizliği olan dokuları desteklemek için eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Sülüklerin tükürüğü, Hirudin adı verilen doğrudan bir trombin inhibitörü ve Hyaluronidaz adı verilen bir antibiyotik içerir.

Hirudin, etkilenen kısma kan akışını geri kazandırır ve Hyaluronidaz bakterileri yok eder, böylece yaraların yeniden enfeksiyonu gibi komplikasyonları önler. Hyaluronidaz ayrıca sülük tükürüğünün lokal dokudan yayılmasını arttırır ve böylece Hirudin’in etkisini arttırır. Tükürük ayrıca lokal kanamayı destekleyen histamin benzeri bir vazodilatör içerir.

Sülüklerin bu özellikleri, parmak ve ayak parmaklarının transplantasyon ameliyatlarını takiben venöz tıkanıklıkları gidermek için de yararlıdır. Meme rekonstrüksiyonu, büyütme ve küçültme prosedürleri sırasında, aksi takdirde komplikasyon riski oluşturabilecek meme ucunun büyümesini önlemek için kullanılabilir.

Cilt hastalıkları için sülük tedavisi

Sülük tedavisi çeşitli cilt bozukluklarının tedavisinde faydalı olabilir. Sedef hastalığı ve egzama semptomlarında dikkate değer bir iyileşme indüklediği gösterilmiştir. Cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Ayurveda’daki Sülük tedavisine göre , ilk ısırıkta, bu sülükler sadece uygulama bölgesinden saf kanı emer. Saf kan onlar tarafından çözülmeden bırakılır. Bu, enfeksiyon semptomlarını kötüleştirebilecek ve aynı zamanda bir kan arıtma terapisi olarak çalışabilecek toksik safsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Ancak daha sonra sülükler saf kanı emmeye başlar. Etkilenen bölgedeki tıkanmış kanın çıkarılmasına yardımcı olur ve normal dolaşımın cilde dönmesine izin verir, böylece kangren gibi komplikasyonları önler.

Tıbbi sülükler, alevlenmelere neden olan tahriş edici maddeleri ortadan kaldırarak sedef hastalığı ve egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.Ayrıca egzamadan muzdarip hastalarda tekrar tekrar çizilmesinden kaynaklanan enfeksiyonları önleyebilir. Sülüklerin tükürüğü, Hyaluronidaz adı verilen antibakteriyel bir bileşik içerir. Bakterileri yok eder ve cildi enfeksiyonlara karşı korur.

Bu tedavinin diğer endikasyonları selülit, siyatik, herpes zoster, diyabetik yaralar, kaynar ve apseleri içerir.

Yaşlanma karşıtı olarak sülük tedavisi

Sülüklerin tükürüğü, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bileşikler içerir. Vücuttaki kan damarlarının genişlemesine neden olur ve yaşlanan organlara ve dokulara kan akışını geri yükler, böylece sağlıklarını geri yükler.

Tıbbi sülükler ayrıca cildin elastikiyetini korumada rol oynayan kolajen üretimini uyarır. Bu, cildin erken kırışmasını önlemeye yardımcı olur.

Tıbbi sülüklerdeki biyokimyasal enzimler beyni ve kalbi onarabilir ve canlandırabilir, böylece bu hayati organlarda yaşa bağlı dejeneratif değişiklikleri önleyebilir.

Sedef hastalığı için sülük tedavisi

Sülükler sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir. İçlerinde antikoagülanların ve antibakteriyel bileşiklerin varlığı, Sülüklerin bu cilt hastalığını tedavi etmek gibi tıbbi amaçlar için kullanılmasına izin verir.

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin kendilerini hızla değiştirme eğilimi nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir cilt bozukluğudur. Hastalığın derecesi farklı hastalar arasında değişir. Bazı durumlarda, vücudun sadece bazı kısımlarında birkaç küçük lezyona neden olur. Bununla birlikte, bazı hastalar geniş bir sedef hastalığı formu geliştirir. Vücudun daha büyük bölgelerinde, özellikle dizlerde, göğüste, dirseklerde ve kafa derisinde cilt lezyonları gelişir.

Bu lezyonlar, kazıma veya çizilmeyi takiben ince, gümüş pulları ortaya çıkaran kırmızı ve pullu lekeler olarak ortaya çıkar. Sülük tedavisi bu semptomları kontrol etmeye ve hastalığın tekrarlayan alevlenmelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir.

Tıbbi sülüklerin tükürüğü, bakterisidal bir ajan olarak hareket eden ve derideki bakterilerle savaşan aktif bileşikler içerir. Bu bileşenler, cilt hücrelerinin kalın tabakaları üzerinde bakterilerin çoğalmasını önler. Bu, bakterilerin girişine karşı savunmasız hale gelen çizilme bölgelerindeki enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Bu terapi ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesinin yavaşlamasına yardımcı olur ve böylece hastalara belirgin bir rahatlama sağlar.

Ciltteki gümüş pullarını azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca sedef hastalığına bağlı cildin kaşıntı, döküntüleri ve kızarıklığını kontrol eder.

Sülük Detoks

Sülük tedavisi vücudu detoks etmek için etkili bir doğal yol sunar. Kan arıtma terapisi olarak işlev görür ve toksik kanın vücuttan atılmasına izin verir. Bu terapi sırasında tıbbi sülükler vücudun bir kısmına uygulanır. Sülükler saf kanı emer ve kan dolaşımında belirli enzimleri salar.

Bu, vücutta birkaç yıl boyunca biriken zararlı toksinlerin ve kimyasalların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve tamamen arındırır. Oluşan vücuttaki destekleyici enzimlerin akışı, vücuda vücudun bağışıklığını ve iyileştirici gücünü artırmaya yardımcı olan birkaç yararlı bileşik sağlar.

Terapi ayrıca tıkanmış kanın çıkarılmasına yardımcı olur ve normal kan dolaşımını geri kazandırır. Bu tedavi ile kanın detoksifikasyonu ve saflaştırılması, ağrı bozuklukları, egzama, sedef hastalığı, akne, apseler ve alopesi hastalarında cesaret verici sonuçlar göstermiştir.

Sülük tedavisinin yararlarının çoğu, kanın pıhtılaşmasını veya pıhtılaşmasını önleme yeteneğine atfedilebilir. Sülükler, doğal olarak oluşan bir peptit olan Hirudin adlı antikoagülan bir bileşik içerir. Bu bileşik, Hirudo Medicinalis gibi sülüklerin tükürük bezlerinde bulunur.

Hirudin, sülüklerin hematofajisinin beslenme alışkanlığının temel bir bileşenidir.Kan pıhtılaşmasını önler ve deriden veya sülüklerin konağın derisindeki ısırmasından geçtikten sonra bile akmasını sağlar.

Hirudin’in etkisi antitrombininkine benzer. Trombinin prokoagülan etkisini inhibe ederek çalışır. Hirudin, trombine bağlanma ve aktivasyonunu inhibe etme yeteneğine sahiptir. Ayrıca pıhtı oluşumunu önler. Bir trombolitik aktivite üreterek mevcut pıhtıları çözer.

Tıbbi sülüklerin bu etkileri, kan pıhtılaşma bozuklukları, cilt hematomları ve varisli damarların tedavisinde büyük terapötik değere sahiptir.

Sülüklerin ısırıkları tedavisi

Tıbbi sülükler, ısırıklardan kaynaklanan semptomları önlemeye yardımcı olabilecek pıhtılaşma faktörü inhibitörleri içerir. Hirudin, antistasin adı verilen bir faktör Xa inhibitörü ve dekorsin adı verilen bir trombosit membran glikoprotein IIb-IIIa antagonisti dahil olmak üzere trombosit agregasyonu ve pıhtılaşma kaskadının inhibisyonunda rol oynayan birkaç antikoagülan molekül içerir.

Bu bileşikler ısırık bölgesinde önemli bir antikoagülan etki gösterir. Bu, kanın dışarı akmasını sağlar, böylece ısırılan vücuda enjekte edilen zehirin yayılmasını önler.

Artrit için sülük tedavisi

Sülük tükürüğünde bulunan trombin-inhibitör faktörleri, hirudin de dahil olmak üzere farmakolojik olarak aktif çeşitli bileşenlerin artrit tedavisinde faydalı olduğu bulunmuştur. Sülüklerin tükürüğü, kallikrein gibi histamin benzeri vazodilatörlerin yanı sıra triptaz inhibitörleri içerir. Ayrıca birkaç proteinaz inhibitörü ve anestezik ajan içerir.

Artrit için sülük tedavisi

Kallikrein, kan dolaşımını iyileştirerek ve etkilenen kısma daha fazla besin sağlayarak eklemlerin sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Anestezik ajanlar ağrıyı hafifletmeye ve eklem hareketlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Hirudin, sülüklerin uygulandığı yerde kan pıhtılaşmasını önleyerek artrit semptomlarını hafifletebilir. Saf olmayan kanın etkilenen kısımlardan akmasına izin verir ve eklem dokularının sağlığını geri kazandırır.

Sülük tükürüğünde bulunan hiyalüronidaz, eklem boşluklarının daha derin dokularına ulaşabilir ve subkondral kemik ve kıkırdak sağlığını artırabilir. Eglinler ve bdellinler gibi sülüklerin tükürüğündeki anti-enflamatuar maddeler, eklemlerde daha fazla hasarı önleyerek artritin ilerlemesini önler.

Diyabet için sülük tedavisi

Sülük tedavisi diyabet komplikasyonlarını önlemede yardımcı olabilir. Diyabetli hastalarda viskoz veya kalın kan vardır ve bu da kan pıhtısı geliştirme risklerini artırır. Bu pıhtıların dolaşımda oluşumu ve yerinden çıkması, pıhtı kalbe, akciğerlere veya beyine yerleşmesi durumunda ciddi bir morbidite ve mortalite tehdidi oluşturabilir.

Sülük tedavisi kan pıhtılaşmasını bastırmaya yardımcı olabilir. Hirudin antikoagülan bir etki üretir ve böylece arterler ve damarlarda pıhtı oluşumunu önler. Ayrıca kanın kolayca dolaşmasını sağlayan kan seyreltme etkisi üretir. Bu, kalp ve kan damarları üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olur, böylece hipertansiyon ve kalp krizi gibi diyabetle ilişkili hastalık riskini azaltır.

Sülük tedavisi plastik cerrahi

Sülük tedavisi genellikle başarı şansını artırmak için plastik ameliyatlara dahil edilir. Plastik cerrahlar ayrıca ameliyattan sonra venöz tıkanıklıktan ödün veren cilt fleplerini kurtarmak için bu solucanlara güvenmektedir.

Bu tedavi rekonstrüktif bir işlem geçirmiş hastalarda nekroz veya doku ölümünü ortadan kaldırabilir. Hirudo Medicinalis, plastik cerrahi yerinde uygulandığında, kan dolaşımını iyileştirerek ve pıhtılaşmayı önleyerek greftin kabul edilme şansını artırabilir.

Ayrıca, fazla venöz kanın çıkarılmasına yardımcı olur, böylece bu tedavi edilen kısımlardan saf kanın serbest dolaşımını arttırır.

Kaynak : https://www.ayurtimes.com/

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın