Sağlık

Cep Telefonu kulanıyorsunuz o zaman mutlaka okuyun

Yüksek SAR değerinin yan etkileri;
Baş ağrısı,
Stres ve yorgunluk,
Konsantrasyon eksikliği ve dikkat dağılması,
Geçici işitme bozukluğu,
Vücutta ısı değişimi,
Sersemleme,
Kalp pili kullanan kişilerin kalp pilinde bozulma riski,
Hafıza zayıflığı.

Temel bilgileri anlama: SAR Değeri? Bu da ne?

Özgül Soğurma Oranı (SAR) değeri, insan vücudunun cep telefonları gibi cihazlarla temas ettiğinde emdiği radyo frekans enerjisi miktarıdır. Dışarıdaki çoğu insan (arkadaşım gibi), cihazın sağlığa zararlı radyasyon miktarı olduğuna inanıyor. Bu bir yanılgıdır.

SAR değeri watt / kilogram olarak ölçülür. Tüm cep telefonları SAR değeri açısından ABD’de 1,6 W / kg ve Avrupa’da 2,0 W / kg olan ulusal ve uluslararası yönergelere uygundur. Hindistan şu anda ABD standardına uymaktadır.

Mobil cihazlar için nasıl ölçülür?

Bir cep telefonunun SAR değeri özel ekipmanlı bir laboratuvarda ölçülür. Bir insan hayali, radyo frekans sensörleri, cep telefonu tutucusu ve hassas bir robot, bir cep telefonunu SAR değeri açısından test etmek için kullanılır. Cihaz insan fantomunun kafasına konur ve aşağıdaki resimde olduğu gibi maksimum gücüne döndürülür.

SAR değeri benim için neden önemlidir?

Tüm mobil cihazlar insan vücudu için zararlı elektromanyetik radyasyon yayar. Bu radyasyonlar (bu radyasyonlar tarafından üretilen ısı nedeniyle) termal etkilere ve termal olmayan etkilere (yorgunluk, uyku bozuklukları, baş dönmesi ve birkaçına zihinsel dikkat kaybı gibi) sahip olabilir.

Tanınmış akıllı telefon üretim şirketlerinin çoğu, cihazın SAR değerini azaltarak termal etkilere dikkat eder (bu da cihazın düşük ısı üreteceği anlamına gelir).Ancak sizi bu radyasyonların olumsuz sağlık etkilerinden koruyor mu?

Kendimi nasıl koruyabilirim?

Ancak iyi haber, aşağıda belirtilen basit adımları izleyerek kendinizi bu radyasyonların zararlı etkilerinden koruyabilmenizdir.

  • Cihazı her zaman vücudunuzdan uzak tutun (5 ila 25 mm – öngörülen mesafe üreticilere ve cihaz modellerine göre değişir).
  • Cihazı kullanırken kablolu bir kulaklık kullanın.
  • Mobil aramaların uzunluğunu sınırlayın (SAR hesaplanırken verilen hesaplamalara göre, bu saatte 6 dakikadan fazla olmayacaktır!).
  • Mümkün olduğunca konuştuğunuzdan daha fazla mesaj gönderin.
  • Cep telefonu değil sabit hatlı (kablolu) bir telefon kullanın.
  • Telefon AÇIK durumdayken, Gömlek veya Pantolon Cebinde taşımayın.
  • Ahizeyi kulağınıza takmadan önce aramanın bağlanmasına izin verin ve arama bağlantısı sırasında daha fazla güç yayıldığından konuşmaya / dinlemeye başlayın.
  • Metal çerçeveli gözlük takarken veya metal ve su radyo dalgalarının iyi iletkenleri olduğundan ıslak saçlara sahipken mobil cihaz kullanmaktan kaçının.

Bu yazıyı burada paylaşarak sevdiklerinize radyasyonsuz bir yaşam sürmelerine yardımcı olun .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın