Siğil nedir? Siğil neden olur? Çeşitleri ve siğil tedavileri nelerdirSiğil nedir?

Siğiller ciltte İnsan Papilloma virüsünün neden olduğu bir büyümedir. Genellikle, virüs cildin üst tabakasından kolayca girebildiği için kırık ciltte oluşur. Enfeksiyonun bir sonucu olarak, cildin üst tabakası siğil denen şeyle sonuçlanan hızlı bir büyüme yaşar. Vakaların çoğunda siğiller birkaç ay veya yıl içinde kendiliğinden geçer.

Siğiller vücudunuzun herhangi bir yerinde büyüyebilir ve büyüyebilirler ve vücudun diğer bölgelerine de yayılma eğilimindedirler. İnsan bağışıklık sistemi, siğil oluşumuna yol açan papilloma virüsü yok etmek için oldukça güçlüdür. Ancak bir veya iki yıl sonra tedavi talep ederek geri gelirler.

Vücudun tüm bölümleri siğillere karşı hassastır ve bunlar da farklı türdendir. Yaygın siğiller genellikle ellerde bulunur, ancak vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Ayak tabanları, başka bir yaygın siğil türü olan plantar siğillerin yeridir.

Siğiller normalde zararsız olsalar da ağrılı ve huzursuz olabilirler. Ayrıca siğiller büyüdükçe ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başladıkça çok rahatsız edicidir.

Bir siğil neye benzer?

Küçüktürler ve toplu iğne başı boyutundan bezelye şeklindeki yapıya kadar değişebilir.

 • Kaba, sert darbeler
 • Etli büyüme
 • Küçük bir yumru

Farklı siğil türleri nelerdir?

Siğil türleri:

 1. Yaygın siğiller: Bu, genellikle kişinin parmaklarında veya ayak parmaklarında gelişen siğil türüdür, ancak başka herhangi bir yerde meydana gelme olasılığı vardır. Görünüm üstte yuvarlak, grenli ve pürüzlüdür. Normalde yaygın siğiller, etrafını saran deriden daha gri renk alır.
 2. Plantar siğiller: Normalde kişinin ayak tabanlarında büyürler ancak sadece deride büyürler, o bölgenin dışına çıkmazlar. Bir kişinin plantar siğilleri varsa, ayak tabanında küçük delikler olduğundan ve sert deri ile çevrili olduğundan yürümek rahatsızlık verir.
 3. Düz siğiller: Normalde kollarda, yüzde veya uylukta büyürler ve genellikle fark edilmeyecek kadar küçüktür. Üstler kazındığı için genellikle kazınırlar. Pembe, sarı veya kahverengi renkte olabilirler.
 4. İpliksi siğiller: Boyun, ağız, burun veya çene altında büyürler. İpliksi siğillerin boyutu küçüktür ve küçük bir kanat veya etiket veya deri şeklinde şekillenir. İpliksi siğiller deri ile aynı renkte oldukları için fark edilmezler.
 5. Periungual siğiller: Bu siğiller, parmakların veya ayak tırnaklarının etrafında veya altında büyür. Periungual siğiller ağrılıdır ve ayrıca tırnakların büyümesini etkiler.

Siğiller bulaşıcı mıdır?

HPV ile doğrudan temas, durumun kolaylıkla yayılmasını sağlar. Bir kişinin siğiline dokunduğunu, sonra başka bir vücut parçasına dokunduğunu ve sonra o vücut parçasının da siğil geliştirebileceğini varsayalım. Jilet, havlu vb. Kişisel eşyaları siğil olan biriyle paylaşmamaya da dikkat edilmelidir.

Derinin büyümesi yavaştır ve enfeksiyondan genellikle aylar sonra siğil son şeklini alır. Ancak bu, HPV ile her temasın siğillere neden olacağı anlamına gelmez. Oluşabilir veya olmayabilir. Bazı insanlar bu açıdan diğerlerinden daha savunmasızdır.

Siğillerin yayılması nasıl durdurulur?

Siğiller bulaşıcıdır ve ancak yayılmaları önlenebilir ancak tamamen durdurulamazlar. Bunlar, siğillerin yayılmasını önlemenin birkaç yolu:

Siğillerin kişiden kişiye bulaşmasını önleyin:

 • Elleri düzenli olarak temizlemek veya yıkamak
 • Başkalarının siğillerine dokunmayın
 • Siğilleri temiz ve kuru tutun ve dezenfekte edilmeli

Siğillerin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önleyin:

 • Siğiller kuru tutulmalıdır.
 • Tıraş sırasında siğillerden kaçının
 • Siğiller kapalı tutulmalıdır
 • Siğiller hurdaya atılmamalı veya çizilmemelidir
 • Tırnak dolgusu veya toplayıcı gibi aletler etkilenen ciltte kullanılmamalıdır.

Siğillerin yüzeyden insana yayılmasını önleyin:

 • Havlular ve kişisel eşyalar paylaşılmamalıdır
 • Spor salonları, havuzlar, soyunma odaları gibi halka açık yerlerde ayakkabı giyilmelidir.
 • Başkasının siğilleriyle temas olmuşsa, bölge derhal temizlenmelidir.

Siğiller nasıl teşhis edilir?

Doktorlar, özellikle dermatologlar, bir deri büyümesinin siğil olup olmadığını sadece ona bakarak anlayabilirler. Genel uygulama, bir numune almak ve bir deri biyopsisi yapmaktır . Bu genellikle siğil olarak büyümenin net olmadığı durumlarda yapılır.

Deri biyopsisinin arkasındaki diğer nedenler, büyümenin çevreleyen deriden daha koyu olması veya düzensiz bir cilt yaması olması veya buna kanama eşlik etmesi veya aşırı büyük olması veya çok hızlı büyümesidir.

Bir siğil nasıl tedavi edilir?

Siğillerin tedavisi her zaman başarılı değildir. Siğiller hafifletildikten sonra bile, daha önce etkilenmemiş alanlara tekrarlayabilir veya hatta yayılabilir. Bu, virüsün tedavi edilemez olması ve sadece siğilin yok edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Siğil tedavisinin temel amacı siğilleri yok etmektir. Ayrıca, bağışıklık sistemini virüse karşı savaşmaya teşvik eder, böylece gelecekteki olaylar hafifletilebilir.

Siğiller genellikle özel tıbbi tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak bazen ağrıya neden olabilir veya başka bölgelere yayılabilirler. Bu gibi durumlarda doktorlar genellikle şunları yapar:

 • Koli bandı: Birkaç kişi siğilleri koli bandı ile tedavi etmekte başarılı olmuştur. Prosedür, siğilin birkaç gün boyunca küçük bir parça koli bandıyla örtülmesini, ardından siğili ıslatmayı ve son olarak da ölü deriyi çıkarmak için siğili ovalamayı içerir. Bu tekniğin işe yaraması için birkaç tur yaklaşım gerekebilir.
 • Salisilik asit: Soyma işlemi, belirtilen güçlerdeki salisilik asit konsantrasyonlarını içerir. Etkilenen bölgeye, siğilleri katman katman yavaş yavaş yok eden az miktarda uygulanır. Bazı durumlarda salisilik asit, hastanın direnci veya alerjisi nedeniyle kullanılamaz. Salisilik asit istenen sonuçları veremezse doktorlar trikloroasetik veya bi kloroasetik asidi deneyebilir.
 • Dondurma tedavisi: Etkilenen bölgeye sıvı nitrojenin uygulandığı başka bir siğil tedavisi şeklidir. Siğil çevresinde ve altında kabarcık oluşumuna neden olur. Daha sonra ölü doku birkaç gün içinde düşer.
 • Kriyoterapi: Viral siğillerle savaşmak için bir antikor oluşturmak üzere bağışıklık sistemini eğittiği için birçok doktor tarafından seçilir. Salisilik asit ve dondurma tedavisinin kombinasyonunun en etkili sonuçları verebileceği bulunmuştur.
 • Cerrahi: Siğiller de ameliyatla alınabilir. Bazen bir doktor, diğer tedaviler işe yaramadıysa cerrahi prosedür de önerebilir. Lokal anestezi altında çoğu siğil cerrahi bir tıraş bıçağıyla çıkarılabilir. Lazer tedavisi, siğili yok etmek için özel bir lazer ışını kullanır.

Siğil giderme tedavisine kim ihtiyaç duyar?

Siğillerden kurtulmak isteyen herkes, siğillerin giderilmesi için dondurma veya salisilik tedaviyi düşünebilir. Yetişkinler siğilleri yönetebilse de, çocuklar genellikle aşırı ağrıya ve tahrişe neden olan siğilleri toplayarak veya ısırarak yaralanırlar.

Ancak herhangi bir şeye karar vermeden önce, size daha iyi yol gösterebilecek bir uzmana danışmanız önerilir. Salisilik asit tedavisi veya Kriyoterapi belirli bir hasta için işe yaramasa bile, uzman lazer tedavisi gibi uygun alternatifler önerebilir.

Kimler tedaviye uygun değildir?

Siğillerin tedavisi, özellikle hamile, alerjiye yatkın ve aşırı enfeksiyon riski olan bazı kişiler için kolay ve etkili olmayabilir. Ayrıca, bazı insanlar bu tedavilerle ilişkili ağrıya tahammül edemez.

Çok hassas bölgelerde siğil geliştirmiş kişiler siğil tedavisini alamayabilir. Bunun nedeni, tedavinin siğilleri çevreleyen cildi etkilemesi ve bazı durumlarda yakın çevredeki alanın, örneğin göze yakın cilt gibi etkilere dayanamamasıdır.

Siğiller önlenebilir mi?

Siğillerin önlenmesi:

 • Kişi siğilleri toplamamalı
 • Siğiller bandajla kapatılmalıdır.
 • Elinizi ve ayaklarınızı kuru tutmak
 • Eller düzenli olarak yıkanmalı, siğillere dokunulmamalı, dokunduktan sonra eller yıkanmalıdır.
 • Ortak banyo kullanıyorsanız, banyo terliği veya parmak arası terlik giyilmelidir.

Siğillerden nasıl kurtulurum?

Siğillerden kurtulmanın yolları şunlardır:

 1. Dondurma: Doktorlar tarafından siğilleri dondurmak için sıvı nitrojenin kullanıldığı ve sıcaklığın negatife kadar düşebildiği kriyoterapi olarak da bilinir. Spreyin daha uzun süre uygulanması gerektiğinden tedavi ağrılı da olabilir. Tedaviler bölgeyi etkilemeye başladığında bir veya iki hafta içinde ölü doku düşer.
 2. Cantharidin: Kıl böceğinden ekstrakte edilen ve daha sonra siğillerden etkilenen cilde veya bölgeye uygulanan maddedir. Kantaridin uygulandıktan sonra açık bırakılmaz ancak bir bandajla kapatılır ve böylece siğili çevreleyen deri kaldırılır.
 3. Salisilik asitler: Bu, jel merhem veya pedler gibi çeşitli formlarda olabilir ve karşı siğil tedavisi olarak kullanılır ve salisilik asit içerir. Salisilik asit düzenli olarak cilde uygulandığında siğil dokusunu birkaç hafta içinde çözer.
 4. Küçük cerrahi: Bazen siğiller diğer ameliyatların yardımı ile giderilemez. Bu nedenle siğili kesmek için ameliyat kullanılır. Siğilin tabanını yok etmek için elektrikli bir iğne veya kriyocerrahi kullanılır.
 5. Lazer cerrahisi: Bu yoğun ışık demetinde siğil dokusunu yok etmek için kullanılır.

HPV tedavisinin alternatifleri nelerdir?

Geleneksel siğil tedavilerinin yanı sıra, siğilleri tedavi etmenin başka yöntemleri de vardır.

 • Bunlar, siğiller üzerine bir cantharidin uygulamasını içerir. Çoğu kişi bu süreçte herhangi bir rahatsızlık hissetmez, ancak bazı kabarcıklar 3 ila 8 saat sonra başlayabilir. Bir tedaviden sonra siğiller azalmazsa, uzman başka bir seans önerir.
 • Bir başka yol da siğilleri yakmaktır, ancak önemli izler bıraktığı için tavsiye edilmez. Ancak diğer tedavilere cevap vermeyen siğiller için tek çıkış yolu budur.
 • Kriyocerrahi, çevredeki cildi etkilemeden siğillerin giderilmesine yardımcı olan cerrahi seçenektir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın