Alerji nedir? Alerji Semptomları ve Alerji Tedavisi !Alerji nedir?

Alerji, belirli bir maddeye veya madde grubuna normalden daha yüksek bir duyarlılık seviyesi ile karakterize edilen bir durumdur. Alerjen adı verilen bu maddeler, duyarlı kişilerde bir tepkiyi tetikler. Alerjenler kenelerde, küflerde, yiyeceklerde, polenlerde, evcil hayvanlarda ve toz akarlarında bulunabilir.

Bir vücutta alerjik hastalık geliştirme genetik eğilimi, atopi olarak bilinir. Alerjenler atopik olan kişilerle temas ettiğinde, alerjik reaksiyonlara ve iltihaplara yol açan bir bağışıklık gelişir. Alerjenler, belirli bir alerjiye sahip kişiyle temas ettiğinde, alerjik reaksiyon olasılığı birçok kat artar.

Alerjen vücuda girer girmez vücut tarafından bir antikor yanıtı tetiklenir. Antikorların mast hücrelerine bağlanması gerçekleşir. Mast hücresinin reaksiyonu histamin salgılamaktır. Bir alerjen nedeniyle histamin salınırsa, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilir.

En Yaygın 10 Alerji Nedir?

 • Penisiline alerjisi : Penisiline bağlı alerjik reaksiyon, anafilaksiden hafif bir kızarıklığa kadar değişebilir. Penisilin, düzenli olarak kullanılan bir grup antibiyotiktir.
 • Et alerjileri: Bir kişi domuz eti, kümes hayvanı ürünleri ve sığır eti gibi etlere bağlı alerjik reaksiyondan muzdarip olabilir. Bu alerjik reaksiyonun semptomlarının gelişmesi biraz zaman alır.
 • Polenler: Bunlar ağaç ve çim tarafından üretilen parçacıklardır. Bu parçacıklar nefes yoluyla vücuda ulaşırsa, baş ağrısına, hapşırmaya ve boğazda tahrişe neden olabilir.
 • Kozmetik: Nemlendirici, şampuan ve diğer yüz ürünleri gibi bir dizi kozmetik ürün alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yaygın semptomlardan bazıları kuruluk ve şişliği içerir.
 • Toz akarları: Bilmeniz çok şaşırtıcı olabilir ancak odanın köşelerinin çoğunda toz akarları bulunur. Halılar, perdeler ve yastıklar onların evleri.
 • Hayvanlar: Dünyada bilinen en yaygın alerjenlerden biri, hayvanlar tarafından atılan proteindir. Bu, bir kişi yanlışlıkla solursa hırıltıya yol açabilir.
 • Gıda alerjisi: Bir kişinin gıda alerjisi de olabilir. Bir kişinin süt, kaju, yumurta, kuruyemiş vb. Süt ürünlerine alerjik reaksiyon göstermesi mümkündür.
 • Böcekler: Bir böcek kişiyi ısırırsa alerjik reaksiyonlar tetiklenebilir. Böceğin ısırığı da tehlikeli olabilir. Böceklerin bazı ısırıkları da ölümcül olabilir.
 • Küfler: Bunlar evin karanlık ve nemli yerlerinde kolaylıkla bulunabilen mantarlardır. Küf kaynaklı alerji tahrişe, hapşırmaya ve sonunda astıma yol açabilir.
 • Parfüm: Bir kişinin parfüm kokusuna da alerjisi olabilir. Deri döküntülerine yol açabilen en yaygın alerjenlerden biridir.
 • Hamamböceği: Alerjinin en yaygın nedenlerinden biri, evin içinde dolaşan hamamböceklerinden kaynaklanabilir. Hamamböceği tarafından salınan solunum alerjenleri, bir kişide astım gelişmesine yol açabilir.

Vücutta Alerjiye Neden Olan Nedir ?

Hamamböceği: Alerjinin en yaygın nedenlerinden biri, evin içinde dolaşan hamamböceklerinden kaynaklanabilir. Hamamböceği tarafından salınan solunum alerjenleri, kişide astım gelişmesine neden olabilir.

 • Bir kişinin ailesinde alerji öyküsü varsa.
 • Bir kişi uygun güneş ışığına maruz kalmıyorsa.
 • Bir kişi astım hastasıysa.

Alerjileri Nasıl Önleriz ?

Kişi alerjik reaksiyonları önleyemez. Bununla birlikte, bir kişinin yaşadığı semptomları sınırlamak mümkündür. Alerjinin semptomlarını hafifletmek için mevcut tedaviler vardır. Alerjinin önlenmesi için kişinin kendisini alerjenlerden koruması gerekir. Bazı durumlarda göründüğü kadar kolay değildir. Yazın veya ilkbaharın sonlarında alerjenlerden korunmak imkansızdır. Bir kişinin evinde evcil hayvanı varsa, kendini alerjiden korumak daha da zorlaşır. Ancak tetikte olmak ileride alerji oluşumunu engelleyebilir.

Alerjiler İçin Nasıl Test Edilirsiniz ?

 • Kan testi: Bir doktor, bağışıklık sistemi tarafından salınan IgE antikorlarının seviyesini kontrol etmek için bu testi isteyebilir.
 • Deri prick testi: Bu test aynı zamanda delinme testi olarak da adlandırılabilir. Bu testte cilde bir alerjen batırılır. Kişinin cildi reaksiyona girerse, alerjenlerin varlığını doğrular.

Alerjiler İçin En İyi Tedavi Nedir?

Deri prick testi: Bu test aynı zamanda delinme testi olarak da adlandırılabilir. Bu testte cilde bir alerjen batırılır. Kişinin cildi reaksiyona girerse, alerjenlerin varlığını doğrular.

 • Antihistamin: Bu ilaçlar histamin etkilerini engellemekten sorumludur.
 • Lökotrien reseptör antagonistleri: Diğer astım tedavileri işe yaramıyorsa, bir doktor lökotrienin etkisini engellediği için bunları reçete edebilir.
 • Dekonjestanlar: Bu ilaç, bir kişinin lökotrienden muzdarip olması durumunda reçete edilir.
 • Bir doktor ayrıca immünoterapi önerebilir. Bu tedavi, bağışıklık sistemini iyileştirmek için doktor tarafından önerilmektedir. Bu terapi, uzun vadeli tolerans sağlamak için kullanılır.

Alerji Tedavisine Kimler Uygun?

Herhangi bir maddeye alerjisi olan herkes, bunun için tedavi arayabilir. Bunun nedeni, alerjilerin genellikle çok fazla rahatsızlığa, ateş benzeri semptomlara, cilt problemlerine vb. Neden olabilmesidir ve bu semptomları sonsuza kadar yaşamaktansa tedavi etmenin en iyisidir.

Alerji tedavisi için kimler uygun değildir?

Bir dizi alerji testi uygulanmışsa ve sonuçlar hiçbir şeye alerjiniz olmadığını gösteriyorsa, belirtileriniz başka bir tıbbi durumdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, sahip olduğunuz problem başka bir şey olduğundan, alerjiler için tedavi arayışına uygun değilsiniz. Tedavi süreciniz bu özel sorunu tedavi etmek olacaktır.

Yan Etkiler Var mı?

Alerjileri tedavi etmenin belirli bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, çoklu alerjilere karşı çok savunmasız kişiler için, farklı ilaçlar oluşturmak için kullanılan bazı bileşenlere bile alerjiniz olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, ilacınızı aldıktan sonra olağandışı bir şey yaşarsanız, belirtilerinizin kötüleşmeye başlaması durumunda derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

Alerjik Riniti Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edersiniz ?

Alerjik rinit durumunda ev ilaçları alerjik reaksiyona neden olan alerjenin türüne bağlı olacaktır. Bir kişi polen alerjisinden muzdaripse, pencereleri açmak yerine klimaları kullanabilir. Bir kişi ayrıca alerjik rinitin doğal tedavisi için bazı şifalı bitkileri tercih edebilir. Butterbur, alerjik semptomların tedavisinde çok etkili olabilir. Antihistaminik gibi davranır. Genellikle siyah çay, elma ve soğanda bulunan besin maddesi quercetin, histamin salınımını engeller. Kişi banyo yaparken uçucu yağların eklenmesi, alerjinin semptomlarını azaltmada çok faydalı olabilir.

Toz Alerjileri için Doğal Bir Çare Nedir ?

Evde tedavi için bazı doğal çareler şunları içerir:

 • Elma sirkesi: Antiinflamatuar özelliklerinin yanı sıra balgam söktürücü bir yapıya sahiptir. Tozun neden olduğu alerjik reaksiyonun tedavisinde çok faydalıdır.
 • Wasabi: Alerjenlere karşı savaşan allil izotiyosiyanat adı verilen bir bileşik içerir. Yaygın yaban turplarından biridir.
 • Isırgan otu yaprağı: Isırgan yaprağı çayı içmek, doğal anti-histamin özelliklerine sahip olduğundan çok avantajlı olabilir.
 • Aloe vera: Aloe veranın analjezik özellikleri, toz alerjilerinden kaynaklanan ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.