Kulak çınlaması ve doğal ilaçlarKulak çınlaması ( Tinnitus ) nasıl ortaya çıkıyor?

Kulak çınlaması ( Tinnitus ) genellikle öznel bir semptomdur.

Normalde, ses dalgaları işitme kanalından orta ve iç kulağa, işitsel kısım olan kokleadan sorumlu olan membranöz labirentin ön kısmına geçer.

İşitme sistemi ve vestibüler aparatta alıcılar vardır – ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürmeye yardımcı olan kıl hücreleri. İkincisi, işitme sinirinden beynin işitme korteksine geçer.

Bazı durumlarda ve hastalıklarda saç hücreleri zarar görür ve beyne giden zincir bozulur. Beyin, nöronlarda anormal aktiviteyi uyaran beklenen sinyalleri almaz. Bu kulak çınlaması veya çınlama ile sonuçlanır 3.

Kulak çınlaması belirtileri

Kulak çınlaması şöyle hissedilebilir:

 • kulak çınlaması
 • vızıltı
 • kükreme
 • tıslama
 • uğultu

Ses perdesinde, bir veya iki kulakta oluşan düşük bir kükreme ile tiz bir çınlama arasında değişebilir. Bazen gürültü o kadar yüksektir ki konsantrasyon veya işitme kaybını engeller. Tinnitus kalıcı veya aralıklı olabilir.

Kulak çınlamasının Yaygın Nedenleri

Tinnitusun başlamasıyla ilişkili yaygın hastalıklar ve durumlar şunları içerir:

 • Yaşa bağlı işitme kaybı. Çoğu insanda işitme yaşla birlikte azalır, çınlarken gürültü meydana gelebilir ve diğer sübjektif yabancı sesler görünebilir2,3.
 • Yüksek sese uzun süre maruz kalma
 • Kulak kemiğinin patolojik büyümesi – otoskleroz. Bu hastalık ile kulak labirentinin kemik kapsülü hasar görür ve bu da işitme kaybına neden olur. Tinnitus, arka planının önünde görünebilir. İstatistiklere göre, otoskleroz dünya nüfusunun% 10-12’sinde gelişir ve sadece% 0.1-1 4’te teşhis edilir.
 • Kulak kanalında kükürt tıkaçlarının oluşumu. Bakteri üremesini engelleyerek ve kirleri hapsederek kulak kanalını koruyan kulak kiri büyük miktarlarda birikebilir. Bu işitme azalmasına, kulak zarının tahriş olmasına ve kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak çınlaması nedeni olarak arteriyel hipertansiyon

Bazen kulak çınlaması, ateroskleroz ve arteriyel hipertansiyon dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıkların arka planına karşı bozulmuş kan dolaşımından bahseder. Hipertansiyonda tinnitus ilk kez ortaya çıkabilir veya kötüleşebilir.

Arteriyel hipertansiyonun arka planında çınlama mekanizması farklı olabilir:

 • iç kulağın koklea bölgesinde bulunan damarlara doğrudan hasar (koklear);
 • ototoksik ilaçların bir yan etkisi olarak işitme bozukluğu (örneğin, loop diüretikler).

Kulaklarda çınlamanın yanı sıra, arteriyel hipertansiyona bir dizi başka semptom eşlik edebilir, örneğin artan kalp atış hızı, nefes darlığı, baş ağrısı.

Kulak çınlamasının diğer sebepleri

Şiddetli kulak çınlaması, daha nadir hastalık ve durumların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir, örneğin:

 1. Meniere hastalığı , iç kulaktaki sıvı basıncındaki artışın neden olabileceği bir durumdur.
 2. Temporomandibular eklemin disfonksiyonu, baş dönmesi, kulaklarda gürültü ve tıkanıklık, kulakta ağrı, kulak arkasında.
 3. Baş ve boyun yaralanmaları.
 4. Beyinden iç kulağa giden kraniyal sinirde oluşan ve vestibüler ve işitme cihazını kontrol eden iyi huylu bir tümör (vestibüler schwannoma).
 5. Östaki borusunun işlev bozukluğu.
 6. İç kulakta kas spazmı.
 7. Aşırı kafein tüketimi.
 8. Bazı ilaçları almak.

Yaşam tarzı ve doğal ilaçlar

Çoğunlukla kulak çınlaması tedavi edilemez. Ancak bazı insanlar buna alışıyor ve ilk başta olduğundan daha az fark ediyor. Çoğu insan için, bazı ayarlamalar semptomları daha az rahatsız edici hale getirir. Bu ipuçları yardımcı olabilir:

 • Olası tahriş edici maddelerden kaçının. Kulak çınlaması  kötüleştirebilecek şeylere maruz kalmanızı azaltın. Yaygın örnekler arasında yüksek sesler, kafein ve nikotin bulunur.
 • Gürültüyü örtün. Sessiz bir ortamda, bir fan, hafif müzik veya düşük hacimli radyo statik tinnitustan gelen gürültüyü maskelemeye yardımcı olabilir.
 • Stres Yönetimi. Stres tinnitusu daha da kötüleştirebilir. Gevşeme terapisi, biofeedback veya egzersiz yoluyla olsun, stres yönetimi biraz rahatlama sağlayabilir.
 • Alkol tüketiminizi azaltın. Alkol, kan damarlarınızı genişleterek kanınızın gücünü artırır ve özellikle iç kulak bölgesinde daha fazla kan akışına neden olur.
 • Oluşan kulak kirini temizletin. Tinnitus semptomları genellikle kulak kiri birikmesinden kaynaklanır ve sorunun nedeni buysa , kulak kiri oluşumunu önlemek evde doğal bir rahatlama sağlayabilir. Kulak kiri oluşumunu önlemek ve kulaktan dışarı çıkmasını sağlamak için haftada bir veya iki kez 1 veya 2 damla zeytinyağı kullanın. Kulak kirini çıkarmayı denemek için kulağa ASLA pamuklu çubuk, kalem, örgü iğnesi veya başka nesneler sokmayın.

Alternatif tıp

Tinnitus için alternatif tıp tedavilerinin işe yaradığına dair çok az kanıt var. Bununla birlikte, tinnitus için denenen bazı alternatif terapiler şunları içerir:

 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • Ginkgo Biloba
 • Melatonin
 • Çinko takviyeleri
 • B vitaminleri

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) kullanan nöromodülasyon, bazı insanlar için kulak çınlaması semptomlarını azaltmada başarılı olan ağrısız, invazif olmayan bir tedavidir. Şu anda, TMS Avrupa’da ve ABD’de bazı denemelerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür tedavilerden hangi hastaların yararlanabileceği henüz belirlenmemiştir.

Başa Çıkma ve Destek

Tinnitus her zaman iyileşmez veya tedavi ile tamamen ortadan kalkmaz. İşte başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı öneriler:

 • Danışmanlık. Lisanslı bir terapist veya psikolog, tinnitus semptomlarını daha az rahatsız edici hale getirmek için başa çıkma tekniklerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Danışmanlık, anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere genellikle kulak çınlamasıyla bağlantılı diğer sorunlarda da yardımcı olabilir.
 • Destek grupları. Deneyiminizi kulak çınlaması olan diğer kişilerle paylaşmak yardımcı olabilir. İnternet forumlarının yanı sıra yüz yüze buluşan tinnitus grupları da var. Grupta aldığınız bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için en iyisi bir doktor, odyolog veya başka bir kalifiye sağlık profesyoneli tarafından yönetilen bir grup seçmektir.
 • Eğitim. Tinnitus hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek ve semptomları hafifletmenin yolları yardımcı olabilir. Ve sadece tinnitusu daha iyi anlamak, bazı insanlar için daha az rahatsız edici hale getirir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.