Sağlık

Su Neden Önemlidir? Su İçmek için 16 Neden
Problem ne?
Suyun sağlığınız için gerekli olduğunu duymak yaygındır. Ama neden?

Bu madde vücut ağırlığınızın büyük bir kısmını oluşturur ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli işlevde yer alır:

 • vücudunuzdaki atıkları dışarı atmak
 • vücut ısısının düzenlenmesi
 • beyin fonksiyonuna yardımcı olmak

Suyunuzun çoğunu içeceklerden alırsınız, ancak yiyecekler de günlük su alımınıza az miktarda katkıda bulunur.

Suyun sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği daha fazla yol öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Tükürük oluşturmaya yardımcı olur

Su, tükürüğün ana bileşenidir. Tükürük ayrıca az miktarda elektrolit, mukus ve enzim içerir. Katı yiyecekleri parçalamak ve ağzınızı sağlıklı tutmak için gereklidir.

Vücudunuz genellikle düzenli sıvı alımı ile yeterli tükürük üretir. Bununla birlikte, tükürük üretiminiz yaş veya bazı ilaçlar veya tedaviler nedeniyle azalabilir.

Ağzınız normalden daha kuruysa ve su alımınızı artırmak yardımcı olmuyorsa, doktorunuza görünün.

2. Vücut ısınızı düzenler

Hidratlı kalmak vücut ısınızı korumak için çok önemlidir . Vücudunuz fiziksel aktivite sırasında ve sıcak ortamlarda ter yoluyla su kaybeder.

Teriniz vücudunuzu serin tutar, ancak kaybettiğiniz suyu yenilemezseniz vücut ısınız yükselir. Bunun nedeni, vücudunuzun susuz kaldığında elektrolit ve plazma kaybetmesidir.

Normalden daha fazla terliyorsanız, dehidrasyonu önlemek için bol su içtiğinizden  emin olun .

3. Dokularınızı, omuriliğinizi ve eklemlerinizi korur

Su tüketimi eklemlerinizi, omuriliğinizi ve dokularınızı yağlamanıza ve yastıklamanıza yardımcı olur. Bu, fiziksel aktiviteden keyif almanıza ve artrit gibi durumların neden olduğu rahatsızlığı azaltmanıza yardımcı olacaktır .

4. Terleme, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkların atılmasına yardımcı olur.

Vücudunuz terlemek, idrar yapmak ve bağırsak hareketleri yapmak için su kullanır.

Ter, egzersiz yaparken veya sıcak havalarda vücut ısısını düzenler. Kaybolan sıvıyı terden yenilemek için suya ihtiyacınız var.

Ayrıca sağlıklı dışkıya sahip olmak ve kabızlığı önlemek için sisteminizde yeterli suya ihtiyacınız vardır.

Böbrekleriniz, idrar yoluyla atıkları filtrelemek için de önemlidir. Yeterli su alımı böbreklerinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur.


5. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

Fiziksel aktivite sırasında bol su içmek çok önemlidir. Sporcular fiziksel aktivite sırasında vücut ağırlığının yüzde 6 sını terleme ile atabilir.

Hidrasyon ayrıca gücünüzü, gücünüz de dayanıklılığınızı da etkiler.

Dayanıklılık antrenmanlarına veya basketbol gibi yüksek yoğunluklu sporlara katılıyorsanız, dehidrasyonun etkilerine karşı daha duyarlı olabilirsiniz.

Yeterli su olmadan sıcakta yapılan egzersizin olumsuz etkileri, düşük kan basıncı ve hipertermi gibi ciddi tıbbi durumları içerebilir . Aşırı dehidrasyon nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.

6. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur

Lif yemek kabızlığı önlemenin tek yolu değildir . Su alımınızı korumak da önemlidir, böylece bağırsak hareketleriniz yeterli su içerir.

Yeterince su, magnezyum ve lif tüketmiyorsanız, kabızlık yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir.

Zaten kabızsanız, bunu içki içerken bulabilirsiniz. karbonatlı su sade su da semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

7. Sindirime yardımcı olur

Bazılarının inandığının aksine, uzmanlar yemekten önce, yemek sırasında ve yemekten sonra su içmenin vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri daha kolay parçalamasına yardımcı olacağını doğrulamaktadır . Bu, yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmenize ve öğünlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırma gösteriyor ki vücut, ister daha katı ister daha fazla sıvı olsun, yiyeceklerin ve mide içeriğinin kıvamındaki değişikliklere uyum sağlar.

8. Besin emilimine yardımcı olur

Su, yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olmasının yanı sıra, yiyeceklerinizdeki vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin çözülmesine de yardımcı olur. Daha sonra bu vitamin bileşenlerini kullanım için vücudunuzun geri kalanına iletir.

9. Kilo vermenize yardımcı olur<

Çalışmalar, hem aşırı kilolu hastalarda vücut yağını hem de kilo kaybını içme suyuyla ilişkilendirmiştir.

kızlar ve KADIN Diyet yaparken ve egzersiz yaparken daha fazla su içmek sadece fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

10. Kan oksijen dolaşımını iyileştirir
Su, tüm vücudunuza yararlı besinleri ve oksijeni taşır. Günlük su alımınıza ulaşmak dolaşımınızı iyileştirecek ve genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

11. Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur

Yeterince su içmek önlemeye yardımcı olabilir belirli tıbbi durumlar. Bunlar şunları içerir:

 • kabızlık
 • böbrek taşı
 • egzersize bağlı astım
 • idrar yolu enfeksiyonu
 • hipertansiyon

Su ayrıca, sağlıklı kalma şansınızı artıracak olan önemli vitaminleri, mineralleri ve besinleri yiyeceklerinizden emmenize yardımcı olur.

12. Enerjiyi artırmaya yardımcı olur

Su içmek metabolizmanızı harekete geçirebilir. Metabolizmada bir artış, enerji seviyesi üzerinde olumlu bir etki ile ilişkilendirilmiştir.

Bir çalışma, 500 mililitre su içmenin hem erkeklerde hem de kadınlarda metabolizma hızını yüzde 30 artırdığını buldu . Bu etkilerin bir saatten fazla sürdüğü görüldü.

13. Bilişsel işleve yardımcı olur

Uygun hidrasyon, uçtan uca bilişsel formda kalmanın anahtarıdır. Araştırma Yeterince su içmemenin odaklanmanızı, uyanıklığınızı ve kısa süreli belleğinizi olumsuz etkileyebileceğini gösterir.

14. Ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur

Yeterli su almamak da ruh halinizi etkileyebilir. Dehidrasyon, yorgunluk ve kafa karışıklığının yanı sıra endişeye neden olabilir.

15. Cildin parlak kalmasına yardımcı olur

Yeterli su alımı cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur ve kolajen üretimini teşvik edebilir. Bununla birlikte, yaşlanmanın etkilerini azaltmak için su alımı tek başına yeterli değildir. Bu süreç aynı zamanda genlerinize ve genel güneş korumasına da bağlıdır.

16. Genel dehidrasyonu ( sıvı kaybı ) önler

Dehidrasyon, vücudunuzun yeterince su almamasının bir sonucudur. Ve su pek çok vücut fonksiyonu için zorunlu olduğu için dehidrasyon çok tehlikeli olabilir.

Şiddetli dehidrasyon, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir:

 • beyninizde şişme
 • böbrek yetmezliği
 • nöbetler

Dehidrasyonu önlemek için ter, idrara çıkma ve bağırsak hareketleriyle kaybedilenleri telafi etmek için yeterince su içtiğinizden emin olun.

Ne kadar Su içmelisin?

Her gün içtiğiniz su miktarına dikkat etmek, optimal sağlık için önemlidir. Çoğu insan susadığında içer, bu da günlük su alımını düzenlemeye yardımcı olur.

Göre Ulusal Bilimler Akademileri, Mühendislik ve Tıp , genel su alımı buluştuğu çoğu insanın ihtiyaçları olduğunu ( bütün içecek ve yiyeceklerden ) :

 • erkekler için her gün yaklaşık 15.5 bardak su ( 3,7 litre )
 • kadınlar için günde yaklaşık 11.5 bardak  ( 2,7 litre )

İnsanlar günlük su alımlarının yaklaşık yüzde 20’sini yiyeceklerden alırlar. Gerisi içme suyuna ve su bazlı içeceklere bağlıdır. Bu nedenle ideal olarak erkekler içeceklerden yaklaşık 3.0 litre su, kadınlar ise içeceklerden yaklaşık 2.12 litre su tüketir.

Egzersiz yapıyorsanız veya daha sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, su kaybını önlemek için su alımınızı artırmanız gerekecektir.

Hidrasyonunuzu değerlendirmenin diğer yolları susuzluğunuzu ve idrarınızın rengini içerir. Susamış hissetmek, vücudunuzun yeterli hidrasyon almadığını gösterir. Koyu veya renkli idrar dehidrasyonu gösterir. Soluk veya renksiz idrar tipik olarak uygun hidrasyonu gösterir.

Alt çizgi

Su, vücudunuzun neredeyse her kısmı için önemlidir. Günlük önerilen alımınıza ulaşmak, mevcut durumunuzu korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, genel sağlığınızı bile iyileştirebilir.

Yeterince içtiğinizden nasıl emin olabileceğiniz konusunda bazı fikirler:

 • Nereye giderseniz gidin yanınızda bir su şişesi taşıyın. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz her an içebilirsiniz.
 • Aldığınız miktarı takip edin. Her gün optimum miktarda, ons olarak vücut ağırlığınızın en az yarısını almayı hedefleyin.
 • Öğlene kadar önerilen tüketiminizin yarısına yaklaşmak için kendinizi hızlandırın. Uyumayı planlamadan önce her zaman yaklaşık bir saat bitirebilirsiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın