Sağlık

Astım Belirtileri Nedir ? Astıma İyi Gelen Bitkiler ?
Astım Belirtileri Nedir ?

Astım belirtileri kişiden kişiye değişir. Nadir görülen astım ataklarınız olabilir, sadece belirli zamanlarda – egzersiz yaparken olduğu gibi – semptomlarınız olabilir veya her zaman semptomlarınız olabilir.

Astım belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Göğüs sıkışması veya ağrı
 • Nefes verirken hışıltı, çocuklarda yaygın bir astım belirtisi
 • Nefes darlığı, öksürme veya hırıltıdan kaynaklanan uyku sorunları
 • Soğuk algınlığı veya grip gibi bir solunum yolu virüsü tarafından kötüleşen öksürük veya hırıltılı ataklar

Astım tetikleyicileri

Çeşitli tahriş edici maddelere ve alerjileri (alerjenleri) tetikleyen maddelere maruz kalmak astım belirtilerini ve semptomlarını tetikleyebilir. Astım tetikleyicileri kişiden kişiye farklıdır ve şunları içerebilir:

 • Polen, toz akarları, küf sporları, evcil hayvan kepeği veya hamamböceği atığı parçacıkları gibi havadaki alerjenler
 • Soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonları
 • Fiziksel aktivite
 • Soğuk hava
 • Hava kirleticileri ve duman gibi tahriş edici maddeler
 • Beta blokerler, aspirin ve ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve) gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar
 • Güçlü duygular ve stres
 • Sülfitler ve koruyucular, karides, kuru meyve, işlenmiş patates, bira ve şarap gibi bazı yiyecek ve içecek türlerine eklendi
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), mide asitlerinin boğazınıza geri döndüğü bir durum

Astıma İyi Gelen Bitkiler :

Biberiye çayı :

Ballıbabagiller familyasına (Rosmarinus officinalis) ait olan biberiye, yüksek miktarda A vitamini ve C vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini ve B9 vitamini içerir. Kan temizleyici bitkilerden biridir. Yaygın olarak kullanılan geleneksel ağrı dindirici ve iltihap giderici şifalı bir bitki ve baharattır. Hafızayı güçlendirici etkisi olan biberiye pek çok nörolojik ve sinirsel sorunun giderilmesi için kullanılmaktadır.

Ada çayı :

Tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır. Ada çayı sirkesiyle de, yatalak hastalar uzunca bir süre masaj yapılırsa Ada çayı rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisinden faydalanılır.

Kramp, omurilik rahatsızlıkları, beze hastalıkları ve organ titrekliklerinde başarı ile kullanılır. (Günde iki fincan çay)

Karaciğer hastalıklarında faydalıdır, vücuttaki toksinleri atar, safrayı söker. Mide ve bağırsak gazlarını, bulantıyı giderir. Mide sularının düzenli çalışmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır, iştah açıcıdır, ülsere ve ishale iyi gelir, idrarı artırır. (Günde en fazla 3 kahve fincanı ) Kan temizleyici etkisi vardır.

Kansızlığın iyileşme döneminde içilir. Böbrek ve mesane taşlarını daha rahat düşürmek için 80 gr olan yarım avuç ada çayı 1 litre suda haşlanır. Şeker ve
küçük bir parça limonla çay gibi içilir.

Çörek otu :

Bağışıklık sistemini güçlendirir, İltihap kurutucudur, Kuru öksürük ve bronşite iyi gelir, Kan şekerini düşürür, Gastrit ve ülser rahatsızlığına yararlıdır, Astım hastalarına iyi geldiği görülür, Kanser hücrelerinin gelişip vücuda yayılmasını engeller, karaciğer, meme, prostat kanserini yavaşlatır.

Ekinezya :

Kan ve lenfatik sistem temizleyici olarak kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı ilaçlarında, öksürük damlalarında önemli bir kaynak olan , bağışıklık sistemini güçlendirerek üst solunum yolları tedavisinde etkili olur.

Ekinezya günümüzün bitkisel tıbbında en çok araştırılmış bitkilerden biridir. Soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltmasıyla bilinir. Bağışıklık sistemine sayısız etkisi vardır; bunların arasında antikor tepkisinin artması, virüslere karşı interferon seviyesinin yükselmesi ve enfeksiyona karşı beyaz kan hücrelerinin uyarılması sayılabilir. Ayrıca , C vitamini, gibi antioksidanlar bakımından zengindir.

Okaliptus :

Doğal antibiyotiklerden biri olan okaliptüs, içinde uçucu yağlar barındırmaktadır. Bu yağlar akciğer hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Okaliptus yağında bulunan uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır, tıkanıklığı açar, kan akışını arttırır ve şişliği azaltır. Okaliptus aynı zamanda nezle, öksürük, bronşit, burun ve boğaz rahatsızlıklarında etkili ve iyileştiricidir. Balgam söktürür, göğsü yumuşatır.

Sarımsak :

Sarımsak kürü nasıl yapılır?
2 litre limon suyunu, kavanozun içerisine koyduktan sonra 40 tane diş orta boy soyulmuş sarımsağı yıkamadan ezerek limon suyuna ilave edip tüketebilirsiniz.
Sarımsak ve limon kürü:
Sarımsak ve limon karışımı enfeksiyonu önlemek adına doğru bir tercihtir. Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı küçük parçalar halinde doğrayıp, limon uyuyla yutmak vücut direncini artırarak gribi önler.

Zencefil :

Zencefil, eski çağlardan beri pek çok sağlık sorunu için kullanılan şifalı bir bitki ve lezzet verici bir baharattır. Akciğerlerin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan önemli besinlerden biri de zencefildir. Zencefil, akciğer için tehlike oluşturabilecek toksin ve parçacıkları temizlemeye yardımcıdır.

Kekik :

Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün atlatılmasında yararlı olur. Kekik, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahip olup, soğuk algınlığı ve öksürük
için mükemmel bir ilaçtır. Kekik ayrıca bronşit tedavisinde de kullanılır. Kekik yağı en güçlü doğal antimikrobiyallerden biridir, bu nedenle boğaz ağrısının
tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Karvakrol içeriği, boğaz ağrısı için en önemli esansiyel yağlardan biri olmasının başlıca nedenidir.
Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur: Kekik, kalp hastalıklarının ana nedeni olan kronik inflamasyonun önlenmesine yardım eder. Özellikle kekiğin yağı, kalp sağlığını geliştirmede ve güçlendirmede çok etkilidir. Kalp kapakçılarının düzgün çalışmasına yardımcı olur, damar ve atardamarları rahatlatır ve kan basıncını düşürmede etkilidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın