Haberiniz Olsun

Müslüman Hunza Türkleri’nin yaşam sırrı !Hunza Türkleri Hun Türklerinden geliyor. Pakistan ve Hindistan sınırında yaşayan bu insanların çok ilginç bir özelliği var..

Hunza Nehri Vadisi’ne (Hindistan ve Pakistan sınırı) “gençlik vahası” denir. Bu vadi sakinlerinin yaşam beklentisi 110-120 yıldır. Neredeyse hiç hastalanmazlar ve genç görünürler.

Öyleyse, insanların sağlıklı, mutlu hissettikleri, diğer ülkelerde olduğu gibi 40-50 yaşlarında yaşlanmadığı zaman, ideale yaklaşan belirli bir yaşam tarzı vardır.

Dünyanın en yüksek üç sisteminin birleştiği nokta: Himalayalar, Hindu Kush ve Karakorum. Eğer dünya standartlarında bir sporcu değilseniz bu kaya kütlelerinden geçmek mümkün olmayacaktır. Yalnızca dar geçişler, geçitler, yollardan “sızdırabilirsiniz”. Eski çağlardan beri, bu nadir arterler, geçen tüm kervanlara önemli görevler yapan beylikler tarafından kontrol edildi. Hunza aralarında en etkili olanlardan biri olarak kabul edildi.

Efsaneye göre, burada bulunan bir cüce dağ devleti, Hint kampanyası sırasında Büyük İskender ordusunun bir grup askeri tarafından kuruldu. Doğal olarak, burada sıkı askeri disiplin kurdular , öyle ki kılıç ve kalkanlı sakinler uyumak, yemek yemek ve hatta dans etmek zorunda kaldılar …

Hunza’nın ana cazibe merkezlerinden biri, geniş bir soğuk nehir ile vadiye inen buzul. Bununla birlikte, çok sayıda teraslı tarlada, et yemekleri ve çorbalara baharat olarak eklendikleri için burada içilmeyen kenevir , patates, ve sebze yetiştirilir.

Hunza, Himalayaların diğer bazı vadileriyle birlikte, Hindistan ve Pakistan’ın neredeyse 60 yıldır şiddetli bir tartışma yaşadığı bir bölgede bulunuyor. ( ana konusu çok daha geniş Keşmir).

Hunza, bugün Pakistan Keşmir ve Kuzey Bölgesi Bakanlığı tarafından yönetiliyor.

1970′ lerde hakikat ve egzotizm arayışında Asya’da dolaşan ve Hunza’yı yeniden keşfeden hippiler olduğuna inanılıyor. Dahası, burayı o kadar popüler hale getirdiler ki, bugünkü kayısıya, Amerikalılar bile bugün Hunza Kayısı diyorlar. Bununla birlikte, sadece bu iki kategori değil, aynı zamanda Hint keneviri de buradaki “çiçek çocukları” çekti.

T-shirt’lerinde Hippi yolu yazıtlı genç uzun saçlı erkeklere gelince – gerçek hippiler veya retro sevenler, çoğunlukla Karimabad’da kayısı yer. Kuşkusuz hunzakut bahçelerinin ana değeri budur. Tüm Pakistan, burada sadece “khan meyvelerinin” yetiştiğini biliyor.

Hunza sadece radikal gençler için çekici değil – dağ severler, tarih meraklıları ve sadece vatanlarından uzaklaşmak için sevenler buraya geliyor.

sağlık

Hunza, 15 derecelik donlarda bile buzlu suda yıkanır, yüz yıla kadar açık hava oyunları oynar, 40 yaşındaki kadınlar onlara kız gibi görünürler, 60 yaşında zayıflıklarını ve zarafetlerini korurlar ve 65 yaşında çocuk doğururlar. Yaz aylarında çiğ meyve ve sebze yerler, kışın – güneşte kuru kayısı ve filizlenmiş tahıllar, koyun peyniri.

Hunza Nehri, Hunza ve Nagar’ın iki ortaçağ beyliği için doğal bir engeldi. XVII yüzyıldan bu yana, bu beylikler sürekli düşmanlık içindeydi, kadınları ve çocukları birbirlerinden çaldılar ve köleliğe sattılar. İkisi de müstahkem köylerde yaşıyordu. Bir şey daha ilginç: sakinlerin meyvenin henüz olgunlaşmadığı bir dönemi var – buna “aç bahar” denir ve iki ila dört ay sürer. Bu aylarda neredeyse hiçbir şey yemiyorlar ve günde sadece bir kez kuru kayısı yiyorlarr. Böyle bir görev bir kültte dikildi ve sıkı bir şekilde uygulandı.

Happy Valley’i ilk tarif eden İskoç doktor McCarrison, protein alımının daha düşük bir normal seviyede olduğunu vurguladı, eğer buna normal denilebilir. Hunzanın günlük kalori içeriği ortalama 1933 kcal’dir ve 50 g protein, 36 g yağ ve 365 g karbonhidrat içerir.

Scot, 14 yıl boyunca Hunza Vadisi’nin hemen yakınında yaşıyordu. Diyetin, bu insanların uzun ömürlü olmasının ana faktörü olduğu sonucuna vardı. Bir kişi düzgün bir şekilde yemek yemiyorsa, dağ iklimi onu hastalıklardan kurtaramaz. Bu nedenle, aynı iklim koşullarında yaşayan Khunza komşularının çok çeşitli hastalıklardan muzdarip olması şaşırtıcı değildir. Yaşam beklentileri iki kat daha kısadır.

İngiltere’ye dönen McCarrison, çok sayıda hayvan üzerinde ilginç deneyler yaptı.Bazıları Londra işçi sınıfı ailesinin (beyaz ekmek, ringa balığı, rafine şeker, konserve ve haşlanmış sebzeler) olağan yiyeceklerini yedi. Sonuç olarak, bu grupta en çeşitli “insan hastalıkları” ortaya çıkmaya başladı. Diğer hayvanlar hunza diyetindeydi ve deney boyunca tamamen sağlıklı kaldı.

“Hunza hastalığı bilmeyen bir ulus” bilinen hunza türkleri, beslenme modellerinde aşağıdaki çok önemli avantajlarını vurguluyorlar:

– çok sayıda çiğ gıda;
– günlük diyette sebze ve meyveler hakimdir;
– herhangi bir kimyasallaştırma yapılmayan ve biyolojik olarak değerli tüm maddelerin korunması ile hazırlanan doğal ürünler;
– alkol tüketilmez;
– çok ılımlı tuz alımı;
– sadece yerli topraklarda yetiştirilen ürünler;
– düzenli oruç süreleri.

Buna sağlıklı yaşam süresine yardımcı olan diğer faktörler de eklenmelidir. Ancak burada yemek yeme tarzı elbette çok önemli, belirleyicidir.

1963’te bir Fransız tıp gezisi Hunze’yi ziyaret etti. Sayımının bir sonucu olarak, hunzakutların ortalama yaşam süresinin 120 yıl olduğu, bu da Avrupalılar arasında iki kat daha fazla olduğu bulundu. Ağustos 1977’de Paris’teki Uluslararası Kanser Kongresi’nde bir açıklama yapıldı: “Jeokarsinoloji (dünyanın farklı bölgelerinde kanser eğitimi bilimi) verilerine göre, kanserin tamamen yokluğu sadece Hunza halkı arasında gerçekleşir.”

Nisan 1984’te Hong Kong gazetelerinden biri aşağıdaki şaşırtıcı olayı bildirdi.Londra Heathrow Havalimanı’na gelen Said Abdul Mobud olan hunzakutlardan biri, pasaportunu sunduğu sırada göçmenlik hizmetindeki işçileri şaşırttı. Belgeye göre, hunzakut 1823’te doğdu ve 160 yaşındaydı. Eşlik eden Mobuda Mullah, koğuşunun yüzüncü yıllarla ünlü Hunza ülkesinde önemli biri olarak kabul edildiğini belirtti. Said Abdul Mobud mükemmel sağlık ve akıl sağlığına sahipti. 1850’den beri olayları hatırlıyordu.

Yerel sakinler sadece uzun ömürlü olmanın sırlarını şöyle söylüyorlar:

  • sadece vücudun gerçek ihtiyaçlarına göre az yemek
  • yiyecekler eksiksiz olmalı, kolayca sindirilebilir olmalıdır
  • fiziksel aktivite gerekli

ve yaşamın ritmini değiştirmeyin, o zaman 120-150 yıla kadar yaşayacaksınız. “Tam sağlık” olan insanlar olarak Hunların ayırt edici özellikleri:

1) Kelimenin geniş anlamıyla çalışma yeteneği. Hunzalar için bu sakatlık hem iş sırasında hem de dans ve oyunlar sırasında ortaya çıkar. Onlar için 100-200 kilometre yürümek bizim için evin yakınında kısa bir yürüyüş yapmak gibidir. Bir tür haber iletmek için son derece dik dağlara tırmanıyorlar ve eve taze ve komik geliyorlar.

2) Neşe. Hunza sürekli gülüyor, aç ve soğuk algınlığı olsa bile her zaman iyi bir ruh halinde.

3) Olağanüstü dayanıklılık. “Hunza’nın sinirleri ipler kadar güçlü, ip gibi ince ve yumuşak” diyor McCarison. “Asla sinirlenmezler ve şikayet etmezler, gerginleşmezler ve sabırsızlık göstermezler, birbirleriyle kavga etmezler ve fiziksel acıya, sıkıntılara, gürültüye vb. Tamamen gönül rahatlığıyla katlanmazlar.”

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın