Çocukluğumuzda…

Yıl 1964. 7 yaşındaydım. İlkokula başladım bu yıl. Yokluk vardı. Yazın yazın bahçeden çıkanlardan yer içerdik. fazlası kurutulur kışın yenirdi. Ben domatesi 3 ay taze yediğimizi iyi hatırlarım.

Yıl 2019 12 ay domates var. 1 gün domates marul patlıcan bulamasak hükümet sorunu yapıyoruz, hükümetleri başarısızlıkla suçluyoruz. 365 gün domates yemek şart mı.

Biz kurularla büyüdük hiçte hasta olmazdık. Evet o yıllarda yokluk vardı. Ama kuru domatesimiz, domates salçamız, domates turşumuz, hep vardı.

Akşamlar bir sofra bezi serilir, evde ne varsa (daha doğrusu bahçeden ne çıkmışsa ) getirilir, yenirdi. Kuru üzüm, ceviz, iğde, mısır, kayısı çekirdeği, badem, erik kurusu, kayısı kurusu…  ve tabii olarak bu sofra bezinin etrafında aile muhabbeti.  Dün mü bugün mü iyi dersiniz.

O yıllarda bulgur pilavını fakir ve köylü yerdi. Kültürlü kesime göre çok ayıp yapıyorduk. Bu yüzden çok kınandığımızı bilirim. Ama şimdilerde o da moda oldu. Amerika dünya bulgur pazarının lideri olur da moda olmaz mı .

Şimdilerde kuruları moda olarak görüyor ve satın alıyoruz. Çünkü batı kuru sebze yemeye başladı.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın