Haberiniz Olsun

Cemre nedir ? Cemre ne zaman Düşecek ?
Cemre ne demek?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da “cemre” adı verilir.

Baharın müjdecisi olarak bilinen cemre havaların ısınmasına neden olur. Bu harika doğa olayı sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşerek gerçekleşir. Havaların ısınmasını sabırsızlıkla bekleyen birçok kişi 2019’da ‘cemre ne zaman düşecek’ sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, Havaların ısınmasının ve baharın müjdecisi cemre ne zaman düşer? Cemre nedir?

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR, NE ZAMAN DÜŞER?

Baharın müjdecisi cemre havaların ısınmasına neden olur. Sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşen cemre üç tanedir.

İlk cemre havaya düşer ve sıcaklık artmaya başlar. İkinci cemre suya düşer ve sular, göller, denizlerin ısınmasını sağlar üçüncü ve son cemre toprağa düşer. Cemrenin toprağa düşmesiyle toprak ısınır ve baharın belirtisi olan güzellikler orataya çıkar. Doğa yeşillenir çiçek açar. İlk cemre 19-20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilk baharın gelmesine neden olur.

Birinci Cemre 19 – 20 Şubat tarihinde havaya düşer. Havalar ısınmaya başlar.

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat)

İkinci Cemre 26 – 27 Şubat Suya düşer sular ısınmaya başlar.

İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)

Üçüncü cemre 5 – 6 Mart tarihinde toprağa düşer. Toprak ısınır.

Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın