Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal yiyen birçoğumuz normalde kabukları atarız, fakat çoğumuzun habersiz olduğu, bu kabukların sağlığımız için yararlı olan son derece besleyici bileşiklerle doldurulmasıdır. Portakal kabukları, çeşitli pektinler, vitaminler, mineraller ve lifler bakımından zengin olmasının yanı sıra, 60’tan fazla flavonoid türü ve 170’in üzerinde farklı türde phytonutrient içerir. Portakal kabuğunun en önemli 7 sağlığa faydaları, kabukları atmadan önce iki kez düşünmenize neden olabilir, bir dahaki portakal tüketiminde –

Kilo kaybına yardımcı olur

İnsanların portakal kabuğunu sevmemelerinin ana nedenlerinden biri acı tadıdır, ancak bu kabuk iyi miktarda lif içerdiğinden ve kalorisi düşük olduğundan mükemmel bir kilo verme yardımcısı görevi görür. Yiyeceklere yığın ekler ve böylece toplam kalori alımını azaltmaya yardımcı olur, böylece kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca, vücuttaki kilo alımını ve yağ dokusunun oluşumunu baskılayarak obezite önleyici etkiler yapar. Kilo kaybı için kuvvet antrenmanı egzersizleri hakkında okuyun

Solunum problemlerini hafifletir

Portakal kabuğu, solunum sıkıntısına karşı mükemmel destek sağlar ve astım tedavisinde de etkilidir. Tıkanıklığın (balgam) ayrılmasında ve atılmasında hayati bir rol oynayarak bir akciğer temizleme aktivitesi uygular. Ayrıca, bronşit, soğuk algınlığı, grip ve akciğer kanseri gibi çeşitli solunum sistemi komplikasyonlarının giderilmesine yardımcı olan yüksek seviyede histamin, indirgen bileşikler ve antioksidanlar içerir.

Sindirim komplikasyonlarını önler

Portakal kabuğu, pektinler, tanenler ve hemi-selüloz gibi çözünmeyen polisakkaritlerin (diyet lifi türü) zengin bir kaynağıdır. Bu bileşikler, kütlenin arttırılması ve gıdaların bağırsakla temas sürelerinin azaltılmasıyla kabızlığın önlenmesini sağlar. Ayrıca asitliği azaltmada aktif bir rol oynar (gaz sorunu) ve kusmayı ve mide ekşimesini önler. Zayıf gıda kombinasyonlarının hazımsızlığa ve gaza nasıl yol açabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ağız sağlığını iyileştirir

Kötü genişliğinden muzdarip misiniz? Doğal olarak kötü kokulardan kurtulmak için diş eti veya ağız kokusu yerine portakal kabukları çiğneyin. Portakal kabukları, hassas dişleri önlemenin yanı sıra lekeli dişleri beyazlatmak için de etkili ve ucuz bir önlemdir. Portakal kabuğunun içini ovalayabilir veya macununu doğal olarak beyazlatmak için dişlerine uygulayabilirsiniz.

Kanserden korur

Bazı araştırmalar, diyet içindeki portakal kabuğu tüketiminin artmasının, cilt, meme ve kolon kanseri gibi insan kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Portakal kabuğu, gıdadaki toksik kimyasallara bağlanarak bağırsak kanserine karşı koruma sağlayarak bağırsak mukus zarına maruz kalmalarını engeller. Kanseri uzak tutmak için bazı yiyecek alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Doğal bir cilt beyazlatıcı olarak işlev görür.

Portakal kabuğundaki C vitamini , etkili ve güvenli bir doğal temizleyici ve cilt için beyazlatıcı görevi görür. Soyma ekstresi, lor veya süt ile uygulandığında cilt üzerindeki koyu leke ve lekeleri hafifletebilir. Cildin yanmasını önlemek ve güneş bronzluğunu gidermek için kabuğu doğrudan cilde sürtünebilir veya inceltilmiş macun kullanabilirsiniz. Aynı zamanda cildin tonlanmasına, zararlı güneş ışınlarından korunmasına ve gözeneklerin doğal olarak temizlenmesine yardımcı olur. Gençlerde sık görülen cilt sorunlarını yönetmek için ipuçlarını okuyun

Kalp sağlığını iyileştirir

Portakal kabuğu, kalp üzerinde olumlu etki gösterdiği bulunan bir tür polimetoksile flavon (PMF) olan nobiletin içerir. Bu bileşikler , vücuttaki kan kolesterol seviyelerini (LDL – Düşük Yoğunluklu Lipoprotein) düşürmenin yanı sıra kalp hastalığı ve iltihaplanma riskinizi azaltır . Kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek ilk 7 yiyecek hakkında daha fazla bilgi edinin.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın