Sağlığımız için Su İçmenin Önemi
Su, sağlıktır…

Suyun sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği daha fazla yol öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Tükürük oluşumuna yardımcı olur

Su, tükürüğün ana bileşenidir. Tükürük ayrıca az miktarda elektrolit, mukus ve enzimler içerir. Katı yiyecekleri parçalamak ve ağzınızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir.

Vücudunuz genellikle düzenli sıvı alımıyla yeterli tükürük üretir. Bununla birlikte, tükürük üretiminiz yaşın veya belirli ilaçların veya tedavilerin bir sonucu olarak azalabilir.

Ağzınız normalden daha kuruysa ve su alımını arttırmanın faydası olmuyorsa, doktorunuza görünün.

2. Vücut ısınızı düzenler

Vücudunuzun sıcaklığını korumak için sulu kalmak çok önemlidir . Vücudunuz fiziksel aktivite sırasında ve sıcak ortamlarda terle su kaybeder.

Teriniz vücudunuzu serin tutar, ancak kaybettiğiniz suyu yenilemezseniz vücut ısınız yükselir. Bunun nedeni vücudunuzun susuz kaldığında elektrolitleri ve plazmayı kaybetmesidir.

Normalden daha fazla terliyorsan, dehidrasyonu önlemek için bol su içtiğinden emin ol .

3. Dokularınızı, omuriliğinizi ve eklemlerinizi korur

Su tüketimi eklemlerinizi, omuriliğinizi ve dokularınızı yağlamaya ve yastıklamaya yardımcı olur. Bu, fiziksel aktiviteden zevk almanıza ve artrit gibi durumların neden olduğu rahatsızlığı azaltmanıza yardımcı olacaktır .

4. Terleme, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla atıkların atılmasına yardımcı olur

Vücudunuz terlemek, idrar yapmak ve bağırsak hareketleri yapmak için su kullanır.

Ter, egzersiz yaparken veya sıcak havalarda vücut ısısını düzenler. Kaybolan sıvıyı terden doldurmak için suya ihtiyacınız var.

Ayrıca sağlıklı dışkıya sahip olmak ve kabızlığı önlemek için sisteminizde yeterli suya ihtiyacınız var.

Böbrekleriniz, idrara çıkma yoluyla atıkları filtrelemek için de önemlidir. Yeterli su alımı böbreklerinizin daha verimli çalışmasına ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.

5. Fiziksel performansı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur

Fiziksel aktivite sırasında bol su içmek çok önemlidir. Sporcular terleyebilir.

Hidrasyon ayrıca gücünüzü, gücünüzü ve dayanıklılığınızı da etkiler.

Dayanıklılık eğitimine veya basketbol gibi yüksek yoğunluklu sporlara katılıyorsanız, dehidrasyonun etkilerine daha duyarlı olabilirsiniz.

Yeterli su olmadan sıcakta egzersizin olumsuz etkileri, düşük kan basıncı ve hipertermi gibi ciddi tıbbi koşulları içerebilir . Aşırı dehidrasyon nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.

6. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur

Lif yemek , kabızlığı önlemenin tek yolu değildir . Bağırsak hareketlerinizin yeterince su içermesi için su alımınızı sürdürmeniz de önemlidir.

Yeterince su, magnezyum ve lif tüketmezseniz, kabızlık yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir.

Zaten kabızsanız, bunu içerken bulabilirsiniz. karbonatlı su yanı sıra sade su da semptomlarınızı hafifletebilir.

7. Sindirime yardımcı olur

Bazılarının inandığının aksine uzmanlar , yemekten önce, yemek sırasında ve sonrasında su içmenin vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri daha kolay parçalamasına yardımcı olacağını onaylıyor . Bu, yiyecekleri daha etkili bir şekilde sindirmenize ve öğünlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Vücut, ister daha katı ister daha fazla sıvı olsun, yiyecek ve mide içeriklerinin kıvamındaki değişikliklere uyum sağlar.

8. Besin emilimine yardımcı olur

Su, yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olmanın yanı sıra, yiyeceklerinizden vitaminleri, mineralleri ve diğer besin maddelerini de çözmenize yardımcı olur. Daha sonra bu vitamin bileşenlerini kullanmak için vücudunuzun geri kalanına iletir.

9. Kilo vermenize yardımcı olur

Çalışmalar vücut yağı ve kilo kaybını içme suyuyla ilişkilendirmiştir. kızlar ve kadınlar . Diyet yaparken ve egzersiz yaparken daha fazla su içmek sadece fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

10. Kan oksijen dolaşımını iyileştirir

Su, tüm vücudunuza yararlı besinler ve oksijen taşır. Günlük su alımınıza ulaşmak, dolaşımınızı iyileştirecek ve genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

11. Hastalıkla mücadeleye yardımcı olur

Yeterince su içmek, belirli tıbbi durumlar. Bunlar şunları içerir:

 • kabızlık
 • böbrek taşı
 • egzersize bağlı astım
 • idrar yolu enfeksiyonu
 • hipertansiyon

Su ayrıca yiyeceklerinizden önemli vitaminleri, mineralleri ve besinleri emmenize yardımcı olur ve bu da sağlıklı kalma şansınızı artırır.

12. Enerjiyi artırmaya yardımcı olur

Su içmek metabolizmanızı harekete geçirebilir. Metabolizmadaki bir artış, enerji seviyesi üzerinde olumlu bir etki ile ilişkilendirilmiştir.

Bir çalışma, 500 mililitre su içmenin hem erkeklerde hem de kadınlarda metabolik hızı yüzde 30 artırdığını buldu . Bu etkilerin bir saatten fazla sürdüğü görüldü.

13. Bilişsel işlevde yardımcı olur

Uygun sıvı alımı, en iyi bilişsel formda kalmanın anahtarıdır. Yeterince su içmemenin odak noktanızı, uyanıklığınızı ve kısa süreli hafızanızı olumsuz etkileyebileceğini gösterir.

14. Ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur

Yeterince su almamak da ruh halinizi etkileyebilir. Dehidrasyon, anksiyetenin yanı sıra yorgunluk ve kafa karışıklığına neden olabilir.

15. Cildin parlak kalmasına yardımcı olur

Yeterli su alımı cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur ve kolajen üretimini teşvik edebilir. Ancak tek başına su alımı yaşlanmanın etkilerini azaltmak için yeterli değildir. Bu süreç aynı zamanda genleriniz ve genel güneş korumanızla da bağlantılıdır.

16. Genel dehidrasyonu önler

Dehidrasyon, vücudunuzun yeterli suya sahip olmamasının bir sonucudur. Su pek çok bedensel işlev için zorunlu olduğu için dehidrasyon çok tehlikeli olabilir.

Şiddetli dehidratasyon, aşağıdakiler dahil bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir:

 • beyninde şişme
 • böbrek yetmezliği
 • nöbetler

Dehidrasyonu önlemek için ter, idrara çıkma ve bağırsak hareketleriyle kaybedilenleri telafi etmek için yeterince su içtiğinizden emin olun.

Ne kadar içmelisin

Her gün içtiğiniz su miktarına dikkat etmek, optimal sağlık için önemlidir. Çoğu insan susadığında içer ve bu da günlük su alımını düzenlemeye yardımcı olur.

 • erkekler için her gün yaklaşık 15,5 bardak su
 • kadınlar için günlük yaklaşık 11,5 bardak

İnsanlar günlük su alımlarının yaklaşık yüzde 20’sini yiyeceklerden alıyor. Gerisi içme suyu ve su bazlı içeceklere bağlıdır. Dolayısıyla, ideal olarak erkekler içeceklerden yaklaşık 3.0 litre su tüketir ve kadınlar içeceklerden yaklaşık 2.5 litre su tüketir.

Su kaybını önlemek için egzersiz yapıyorsanız veya daha sıcak bir bölgede yaşıyorsanız su alımınızı artırmanız gerekecektir.

Hidrasyonu değerlendirmenin diğer yolları, susuzluğunuzu ve idrarınızın rengini içerir. Susamış hissetmek, vücudunuzun yeterli hidrasyon almadığını gösterir. Koyu renkli veya renkli idrar dehidrasyonu gösterir. Soluk veya renksiz idrar tipik olarak uygun hidrasyonu gösterir.

Alt çizgi

Su, vücudunuzun hemen hemen her bölümü için önemlidir. Günlük önerilen alım miktarınıza ulaşmak, mevcut durumunuzu korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, genel sağlığınızı bile iyileştirebilir.

Yeterince içtiğinizden nasıl emin olabileceğinize dair bazı fikirler:

 • Nereye giderseniz gidin yanınızda bir su şişesi taşıyın. Bu şekilde ihtiyaç duyduğunuzda içebilirsiniz.
 • Alımınızı takip edin. Her gün vücut ağırlığınızın en az yarısını ons olarak optimum miktarlarda almayı hedefleyin.
 • Gün ortasına kadar önerilen tüketiminizin yarısına yaklaşmak için hızınızı ayarlayın. Uyumayı planlamadan yaklaşık bir saat önce bitirebilirsiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın