Oruç : Her Hastalık İçin Bir İlaç

Dr. Jagdev Singh 18 Haziran 2019 tarihli https://www.ayurtimes.com/ sitesinde yayınlanan yazısı ;

ÖNEMLİ NOT : Bu yazı ve yazıyı kaleme alan doktor İlamiyetle ilgisi yoktur. Günümüzde ORUÇ tıbbi bir dedavi olarak kullanılmakta ve önerilmektedir.

Oruç : Her Hastalık İçin Bir İlaç

Oruç ayurveda’da en iyi detoksifiye edici tedavi olarak kabul edilir. Hayvanlar hastalıklarında yiyeceklerden uzak dururlar. Bu yüzden insanlar için de geçerlidir.

Nature Cure’da oruç birincil bir tedavidir ve hemen hemen tüm hastalıklarda uygulanabilir. Doğal tedavi, oruçla başlar ve sağlıklı beslenmeyi ve yaşam tarzını düzeltmekle sona erer.

Neden oruç tutmaya ihtiyacın var?

Yanlış beslenme alışkanlıklarınız, sağlıksız yiyecekler, yanlış yiyecek kombinasyonları, aşırı yeme ve zayıf sindirim vücudunuzda Ama Dosha’nınoluşumuna neden olur . Karında biriken ve karın hastalıklarına neden olan bir tür toksindir. Doshas (Vata, Pitta ve Kapha) ve atık ürünlerle karışır. Sonra vücuda yayılan Amavisha’ya dönüşür. Daha sonra bir zayıflığın bulunduğu bir organ hastalığına neden olur. Kanalları bloke eder ve dokuların ve organların doğal işlevini etkiler. Bu nedenle, Ayurveda’ya göre Ama Dosha ana hastalığa neden olan bir faktördür.

Herhangi bir hastalığı tedavi etmek için, önce vücudunuzda zaten oluşturulmuşAma Dosha’yı kaldırmanız gerekir . O zaman daha fazla oluşumunu önlemeniz gerekir. Ama Dosha’yı kaldırmak için oruç tutmalısın. Çünkü Ama Dosha her hastalığa katkıda bulunur ve oruç Ama Dosha’yı ortadan kaldırır. Bu nedenle, oruç tüm hastalıklar için tam bir ilaç olarak adlandırılır. Bu nedenle oruç, doğanın tedavisinde birincil tedavi veya tedavidir.

Tam gün boyunca ayda en az bir kez, ideal olarak haftada bir kez düzenli oruç yaparsanız ve ayurveda diyet planını takip ederseniz , Ama Dosha’nın daha fazla oluşumu da durur. Yani, her zaman sağlıklı bir hayat yaşıyorsunuz.Hayatınızda herhangi bir hastalıktan muzdarip olmayacaksınız.

Oruç Amaçları

Oruç , ayurveda’ya göre, Dosha’nın vücuttaki ağırlaşmasını azaltır ve doğal sindirim gücünü ( Agni ) uyarır . Oruçlayarak, vücutta hafiflik ve iştahın arttığını hissedersiniz. Bu nedenle, her hastalığı tedavi etmek için ayurveda ve doğa tedavisinde çok önemli bir adımdır.

Oruç tutmanın üç amacı vardır:

  1. Sindirim sistemine tam dinlenme.
  2. Sindirim sistemini detoksifiye etmek ve yabancı maddelerden kurtulmak.
  3. Doğal sağlıklı sindirimi geri kazandırmak.

Oruç sindirim sistemine tam dinlenme sağlar

Ayurveda günde 2 kez yemek yemeyi önerir. Bununla birlikte, günde 2 kereden fazla sürekli yemek yiyor olabilirsiniz. Bu nedenle, sindirim sisteminiz dinlenmeden ve iyileşme süresi olmadan sürekli çalışmalıdır. Sindirim sisteminizin de kendini iyileştirmesi için dinlenmesi gerekir. Oruç, sindirim sisteminizde ve vücudunuzdaki diğer organlarda iyileşme sürecini indükler.

Herhangi bir hastalıktan muzdarip olduğunuzda iştahınız azalır. Doğanın, kendinizi iyi hissedene kadar artık yemek yememenizi istediğini de gösterir.

Birkaç gün sonra, vücudunuz yiyecek talep etmeye başlar. Ve şimdi yemek vermek için doğru zaman.

Oruç sindirim sistemini detoksifiye eder ve yabancı maddelerden kurtulmaya yardımcı olur

Araştırmalar, oruç tutmanın vücuttaki oksidatif hasarı ve iltihabı azalttığını bildirdi. Bu iki faktör neredeyse tüm hastalıklara katkıda bulunur. Böylece sizi her türlü kalp hastalığı, nörolojik bozukluk, obezite, hipertansiyon, astım ve artritden koruyabilir.

Ayrıca vücudun mikroplar ve yabancı maddelerle savaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle, ayurveda ve doğa tedavisinde birincil tedavidir. Bağışıklık sisteminizi vücudunuzu iyileştirmeye teşvik eder.

Oruç Sağlıklı Sindirimi Geri Getirir

Oruç sindirim sistemini dinlendirir ve toksinleri ondan uzaklaştırır. Böylece, sağlıklı sindirimi tekrar kazanırsınız. Sağlıklı sindirim, vücutta toksin birikmesini önler ve genel sağlığı geri yükler.

Ne kadar hızlı yapmalıyım?

Ayurveda’da tam hızlı (sıfır gıda alımı) süresi sağlık durumuna göre değişir.Bununla birlikte, ayurveda’nın 5 gün boyunca oruç tutmayı önerdiği kronik ateş dışında uzun süreli oruç tavsiye edilmez.

Çoğu durumda, Vata ve Pitta tipi insanlar bir günden fazla oruç yapmamalıdır.Bu gibi durumlarda, uzun süreli açlık vücuttaki vata dosha’yı da artırabilir. O yüzden oruç dikkatle yapılmalıdır. Bununla birlikte, aralıklı oruç kabul edebilirler.Aralıklı oruçta, kişi 8 saat içinde yemek yemeli ve her gün 16 saat boyunca yemek yememelidir.

Kapha tipi insanlar 3 ila 5 gün oruç iştah ve etkili oruç belirtileri duyana kadar (aşağıda tartışılmıştır) oruç yapabilirler.

Ayurveda’da oruç, Ama Dosha’yı vücuttan azaltmak ve sindirim sistemini temizlemek için birincil bir göstergedir. Ama dosha vücutta toksin birikimini gösterir.

Oruç süresi için temel ilke:

“Oruç artık iştah hissetmediğinizde başlar, oruç iştah hissettiğinizde biter ve vücudunuz tutkuyla yemek ister.”

Bu ilkeye göre oruç süresi sabit değildir. Bu nedenle, etkili oruç belirtileri ortaya çıkana kadar hızlı yapılmalıdır.

Etkili Oruç İşaretleri

  1. Iştah artışı.
  2. Artan enerji.
  3. Vücutta hafiflik hissi.
  4. Akıldaki netlik.
  5. Temiz dil – dilin rengi (beyaz, siyah veya sarı) kaybolur.
  6. Şişkinlik, gaz, karın ağırlığı gibi sindirim rahatsızlıkları yok.
  7. Kişi iştahı hissedecek ve vücudu tutkuyla yiyecek isteyecektir.

Doğada , neredeyse tüm hastalıklarda 3 gün oruç tutmanızı öneririz. Bununla birlikte, kronik hastalıklardan muzdarip hastalar veya zayıf hastalar bir gün boyunca hızlı yapabilir. Başlangıçta, bir günlük oruç ile başlayabilir. Vücut oruç toleransı geliştirdikçe süre uzatılabilir.

Oruç süresi hastanın vücudunun gücüne bağlıdır. Ayurveda’da olduğu gibi, doğa tedavisi de zayıf insanlar için bir gün oruç tutmayı önerir. Vata tipi insanlar genellikle zayıftır. Pitta tipi insanlar aşırı açlığa sahiptir. Böylece, bir gün oruç tutmak amaca hizmet eder. Kapha tipi insanlar herhangi bir sorun olmadan daha uzun süre hızlı yapabilirler.

Sağlıklı insanlar daha sağlıklı, daha mutlu ve daha uzun bir yaşam sürmek için haftada bir kez hızlı davranmalıdır.

Sonuç: Oruç süresi hastanın gücüne göre değişebilir. Eğer doğa tedavisi görüyorsanız, zayıf hasta bir gün oruç tutmalı ve güçlü hasta 3 gün oruç tutmalıdır. Önleyici tedbir için, haftada bir kez bir gün boyunca hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın