D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri ve BelirtileriD Vitamini Eksikliği Nedenleri

D vitamini çoğunluğu güneş ve cilt arasındaki kimyasal bir reaksiyonla üretilir. Derinin üst katmanlarının altındaki hücreler, önleyici D’yi oluşturmak için UV ışınları ile etkileşime girer. Bu yağda çözünür metabolit daha sonra kan dolaşımına salınır ve böbreklerden ve karaciğerden magnezyum ve B vitaminleri gibi diğer besinlerin yardımı ile aktive edilir. D vitamini, biyoaktif formunda metabolize edilir – D3 vitamini. Böyle önemli bir besin için oldukça uzun bir süreç, değil mi?

D vitamini düzeyleri, yetersiz güneşe maruz kalma veya bozulmuş metabolizma gibi bu sürece zarar verebilir.

Cilde ulaşmak için UVB miktarını etkileyen faktörler:

 • Enlem
 • Sezon
 • Günün zamanı
 • Hava koşulları
 • Hava kirliliği
 • Cilt tonu – Derideki melanin UVB emilimini engeller. En dürüst cilt tipleri, en koyu cilt tiplerine göre altı kat daha fazla D vitamini üretir.
 • İç mekanda geçirilen ya da örtülü zaman. Yaşlılar, hareket kabiliyeti zayıf olan veya evine mahkum olan insanlar ile tüm vücut ve yüzlerine kıyafet giyen insanlar , sağlıklı D vitamini düzeyleri için genellikle en az güneş ışığına maruz kalmayıbaşaramazlar .

UVB ışınlarına yeterince maruz kalsa bile, bir kişinin D vitamini düzeyleri, kronik böbrek hastalığı, karaciğer koşulları ve siroz, glukokortikoidler ve antikonvülsanlar da dahil olmak üzere D vitamini atılımını ve gereksinimini artıran ilaçlar ve her türlü iltihaplanma nedeniyle zarar görebilir. Ek olarak, yaşlı insanlar D vitamini üretebilecek daha az cildine sahiptir. D Vitamini eksikliği olan herkes için hastalık, ameliyat, enfeksiyon veya stres nedeniyle artan bir ihtiyaç vardır  .


Kemik Problemleri, Büyüyen Ağrılar ve Osteoporoz

D vitamini kemik sağlığı için temel bir besindir. İskelet sistemini üç ana mekanizma ile destekler:

 1. D vitamini kanda bulunan kalsiyum seviyelerini düzenler . Paratiroid hormonunun yanı sıra, D vitamini kalsiyumun gıdalardan emilimini uyarabilir, kemiklerden kalsiyumu kana salgılayabilir ve böbreklerin idrarla atılmasını durdurabilir. D vitamini kalsiyum seviyelerini kontrol altında tutar.
 2. D vitamini, kalsiyum kemiğe bağlanan “osteokalsin” adlı bir proteinin transkripsiyonu için gereklidir . D vitamini olmadan, kalsiyum kemiğin matris çekirdeğine yapışamaz ve iskelet sistemi zayıf ve kırılgan hale gelebilir.
 3. D vitamini, uygun doku ve kemik dokusunun şekli için gereklidir. Hücresel bölünmedeki rolü sayesinde D vitamini, kalsiyum ve diğer minerallere uyması için iyi yapılandırılmış bir matris oluşturarak maksimum kemik yoğunluğunu teşvik eder .

Yeterli D vitamini olmadan, kemikler yumuşak, kırılgan, zayıf ve yanlış biçimlendirilmiş olabilir ve yetişkinlikte ciddi koşullara neden olabilir:

 • Osteoporoz, D vitamini eksikliği ile doğrudan bağlantılıdır . Bu dejeneratif durum zaman zaman ağrıyan kemik semptomları ile ortaya çıkabilir, ancak genellikle boy kaybı ve kolay kemik kırılmaları dışında herhangi bir semptom yoktur. Menopoz sonrası kadınlar en çok risk altındadır, ancak herkes D vitamini ve sonrasında kalsiyum eksikliği nedeniyle osteoporoz geliştirebilir.
 • Osteomalazi, D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemiklerin yumuşamasıdır . Belirtiler arasında kol ve bacaklara yayılan bel ağrısı, kronik yorgunluk ve kas güçsüzlüğü bulunur.

Kas iskelet sisteminde ciddi bir D vitamini eksikliğinin belirtileri ortaya çıkabilir:

 • Kas ağrıları
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Her yaşta kemik ağrısı
 • Kol ve bacaklara yayılan bel ağrısı
 • Tanınmayan, küçük çatlaklar nedeniyle kronik yorgunluk
 • Yükseklik kaybı
 • Kolayca kırılan kemikler ve iyileşme komplikasyonları. D vitamini eksikliği yaralanma ve kemik kırıklarının yayılma olasılığını% 31’e kadar arttırıyor .

Çocuklarda büyüyen ağrıların iskelet gelişimi ile ilgisi yoktur, ancak bunlar D vitamini ile ilgilidir. Bu donuk ağrılar büyüme spurts sırasında meydana gelir, ancak kas yorgunluğu, zayıf duruş ve duygusal tetikleyicilerden kaynaklanır. D vitamini eksikliği, artan ağrıların sık görülen bir nedeni olabilir . 120 çocuğun oluşturduğu 2015 araştırması, D vitamini takviyesinin, artan ağrıların yoğunluğunu ve sıklığını önemli ölçüde azalttığını gösterdi . Vitamin D’yi büyüyen ağrılara bağlayan magnezyum ve kalsiyum ile ilişkisi olabilir – bu mineraller kas gevşemesi için esastır ve düşük D vitamini seviyelerine bağlı olarak metabolizmalarında herhangi bir bozulma krampa neden olabilir.

Yorgunluk, Koyu Halkalar ve Soluk Cilt

Kansızlığı düşündüğünüzde demir hakkında düşünür müsünüz? Ya da belki sinsi bir B12 vitamini eksikliği? Şaşırtıcı bir şekilde, kırmızı kan hücrelerinin eksikliği de düşük D vitamini seviyelerine neden olabilir. Kırmızı kan hücreleri, kemik iliği içinde gelişir – kemik sağlığı ve hücre sentezindeki rolü ile, D vitamini, kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve salınması için şarttır. dolaşıma.

İPUCU: D vitamininin hepsidin ve iltihaplanmayı azaltarak demir emilimini arttırdığını biliyor muydunuz ?

Zayıf oluşmuş veya az sayıda bulunan kırmızı kan hücreleri, vücuttaki doku ve organların enerji gereksinimlerini karşılamak için yeterli oksijen sağlama mücadelesi verir. Bu, aşağıdakileri içeren sistemik anemi semptomlarına neden olabilir:

 • Ne kadar uyuduğunuz önemli değil, yorgunluk veya yorgunluk.
 • Merdiven çıkarken veya bir yokuşta yürürken yorgunluk veya nefes darlığı.
 • Azalan dayanıklılık, zindelik ve güç.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi veya baş dönmesi.
 • Ağır metabolizma.
 • İştah kaybı.
 • Yavaş yara iyileşmesi.
 • Gözlerin veya soluk tırnakların altındaki koyu halkalar.
 • Göz kapaklarının kenarındaki soluk cilt – bunun tespit edilmesi zor, ancak alt kapağı aşağı çekin ve aynaya bakın! Buradaki cilt parlak pembe olmalı ve solgun ya da kuru olmamalıdır .

Sık Enfeksiyonlar, Yavaş İyileşme ve İmmün Disfonksiyon

D vitamini ve bağışıklık D vitamini ve güneş ışığı ile eşanlamlı olmalıdır. Bağışıklık sistemi, temel bağışıklık fonksiyonları ve hücre çoğalması için bol miktarda D vitamini gerektirir.

Aslında, bağışıklık hücreleri D vitamini o kadar çok seviyorlar ki, bu böcek avcıları prohormonu aktif D3 formuna dönüştürebilen bol miktarda D vitamini reseptörü ve enzimi içeriyor. D vitamini olmadan, bağışıklık hücreleri çoğalamaz, düşmanlarından arkadaşına söyleyemez, istilacı mikropları tespit edemez ya da patojenlere saldırabilir .

Düşük D vitamini seviyeleri aşağıdakilere neden olabilir:

 • Enfeksiyona karşı artan duyarlılık. Nezle olan biriyle her yanındayken hastalanıyor gibisin? D vitamini desteğine ihtiyacınız olabilir.
 • Enfeksiyonlardan yavaş iyileşme. D Vitamini eksikliği, akut soğuk algınlığını iki haftalık bir solunum yolu enfeksiyonuna ve sadece geçmeyecek bir öksürüğe sürükleyebilir .
 • Ameliyat sonrası komplikasyonlar. Cerrahi yaralar, doğru iyileşme ve enfeksiyonun önlenmesi için D vitamini gerektirir. D vitamini cildin deri seviyesinde antimikrobiyal bir madde olarak etki eder, çevresel zararlara karşı korur ve yaraların hızlı kapanmasını teşvik eder. Son araştırmalar, ameliyat öncesi sağlıklı D vitamini seviyesine sahip olmanın cerrahi başarı oranını artırabileceği sonucuna varmıştır .

İPUCU: 2017’de araştırmacılar mevcut kanıtlar üzerinde geniş bir meta-analiz gerçekleştirdiler ve düzenli olarak D vitamini takviyesi almanın soğuk algınlığı ve grip gibi akut solunum yolu enfeksiyonlarını önleyebileceği sonucuna vardılar. Araştırmacılar faydaların D vitamini eksikliği olanlarla sınırlı olmadığını tespit etti – takviyeler normal D vitamini seviyesine sahip kişiler için bağışıklık savunmasını artırabilir !

Enflamasyon ve D Vitamini

D Vitamini yara iyileşmesinde önemli bir adımdır. İlk iyileşme aşamaları tamamlandıktan sonra iltihabı azaltmak için sinyaller gönderilir, ancak bazen bu sinyaller çarpıktır. Hangi yanlısı hormonun antienflamatuar bir haberci olarak davrandığını tahmin edin? Anladın – D vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri, aşağıdakiler gibi kronik enflamasyon durumları geliştirme riskini artırabilir:

 • Kalp-damar hastalığı
 • Astım
 • IBS
 • Böbrek hastalığı
 • Karaciğer hastalığı
 • Çoklu skleroz
 • Diyabet komplikasyonları
 • Kronik bel ağrısı

Otoimmün Koşullar ve D Vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri, otoimmün bir durum olan romatoid artrit (RA) ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, 2017’de yakın zamanda RA tanısı alan kişilerin D vitamini düzeyinin düşük olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu , D vitamininin RA iltihabını kontrol edebileceğini ve vitamin hormonunun RA benzeri diğer koşullara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldular. dişeti iltihabı ve kemik kırıkları.

Diğer otoimmün koşullar da D vitamini eksiklikleri ile bağlantılı olmuştur. Bu durumlarda, D vitamini eksikliği, durumu geliştiren genetiği önceden belirlenmiş bir kişinin riskini artırabilir veya bu durum D vitamini eksikliği riskini artırabilir:

 • Sedef hastalığı, özellikle çölyak hastalığı ile birlikte
 • Çoklu skleroz
 • Enflamatuar barsak hastalığı
 • Sistemik lupus eritematoz

Upshot : Düşük D vitamini seviyeleri, immün fonksiyon bozukluğu riskini arttırırken, sağlıklı seviyeler RA ve diğer otoimmün koşulların gelişmesine karşı korunmaya yardımcı olabilir . D Vitamini ayrıca bazı otoimmün semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, bu nedenle otoimmün bir rahatsızlığınız varsa veya ailenizden birinin yaptığı bir şeyi yaparsanız – ailenizde bu tür koşullar varsa seviyelerinizi kontrol edin!

Düşük Mood, Zayıf Konsantrasyon ve Biliş Problemleri

D vitamini için reseptörler, beyin boyunca yaygındır. Sinir dokusunun iltihaplanma, oksidatif hasar ve plaklara karşı korunmasının yanı sıra sinir sinyallerinde D vitamini kullanılır. Düşük D vitamini konsantrasyonları, ileri yaşta kognitif düşme riskini ve Alzheimer hastalığı ve demansın başlangıcını artırabilir.

Yeni araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin ergenlik ve çocuklukta zihinsel sağlık sorunları için bir risk faktörü olabileceğini ve takviyenin klinik depresyon ve Mevsimsel Afektif Bozukluğu olan yetişkinlerde semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu . Bir 2017 çalışmasında kalsiyum seviyelerinin depresyonda itici bir faktör olabileceği öne sürülmüştür. Kalsiyum, sinir hücreleri arasındaki sinyallerin aktivasyonu için gerekli bir mineraldir ve bu mineralin daha yüksek hücre içi seviyeleri bu sinyallerin yanlış ateşlenmesine neden olabilir. Teori, D vitamininin, sinir hücrelerinde kalsiyum seviyelerini düzenlemeye ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor .

Sebep ne olursa olsun, düşük D vitamini düzeyleri, klinik depresyon ve Mevsimsel Afektif Bozukluk semptomları ve başlangıcı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve takviye, eksikliği doğrulanmış hastalarda semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir .

Bir göz önünde tutmak için belirtiler şunlardır:

 • Hiçbir açıklama olmadan üzüntü
 • Uzun süre oyalanan diğer ruh halleri. Apati, öfke veya sinirlilik
 • Yorgunluk ve uyuşukluk
 • Açıklanamayan kilo alımı veya kilo kaybı
 • İştah değişiklikleri
 • Uyku değişiklikleri – ya çok fazla uyumak, uyuyamamak ya da çok erken uyanmak
 • sakarlık

ÖNEMLİ: Depresyon belirtileri yaşıyorsanız, devam eden ruh haliniz devam ediyorsa veya hafızanızla ilgili sorun yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanıyla görüşün. D vitamini seviyenizi kontrol edebilir ve uygun tedavi önerebilirler. Kendi kendine reçeteli D vitamini takviyeleri bazı kişilerde semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bağımsız bir tedavi olarak etkili değildir.

Bebeklerde ve Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

İskeletsel ve hücresel gelişimdeki rolü ile, büyümekte olan bir bebeğin düşük D vitamini düzeyleri ile karşılaşabileceği yaygın sorunları hayal edebilirsiniz.

Bir anne hamilelik sırasında D vitaminini fetüse geçirir ve seviyeleri genellikle yeni doğan bebekte D vitamini konsantrasyonunu belirler. Anneden iyi bir başlangıç ​​olsa bile, çocukluk döneminde, özellikle gündüzleri açık havada çok az zaman geçiren veya karaciğer veya böbrek fonksiyonlarını tehlikeye atan çocuklarda herhangi bir zamanda bir eksiklik gelişebilir.

Bebekler, çocuklar ve ergenler D vitamini eksikliğinin bu ciddi belirtilerinden muzdarip olabilir:

 • Yumuşatılmış kemikler ve kafatası
 • Yaşlı bebeklerde oturma ve sürünmeyi geciktirme
 • Gecikmeli fontanelle kapanması
 • “Rastik tespih” in gelişimi – kaburga derisinin altında belirgin topuzlar veya boncuklar gibi görünen kaburga uçlarında büyüme
 • 1 – 4 yaş arası çocuklarda gecikmeli yürüyüş
 • Büyük çocuklarda ve ergenlerde ağrılı yürüyüş
 • Kolayca ve sık görülen kemik kırıkları
 • Bowlegs, vuruş dizleri ve düzleştirilmiş pelvik kemikler aşırı tezahürler

D Vitamini Eksikliğinin Düzeltilmesi, Doğru Yol

Bir D vitamini eksikliği kan testi ile doğrulanabilir. En az 20 ila 24 ng / mL (yaklaşık 50 ila 60 nmol / L) seviyelerinin kemik kuvveti için minimum olması gerekir, ancak optimal sağlık için daha yüksek seviyeler gerekli olabilir. 20ng / mL’den az olan herhangi bir eksiklik olarak kabul edilir.

Güneş Işığı Terapisi

Sağlıklı insanlar için, haftada üç kez 5 – 15 dakika boyunca kollara, yüze, ellere ve bacaklara doğrudan güneş ışığı almaları önerilir. Eksikliği düzeltmek için bundan daha fazla güneş ışığına maruz kalmak gerekebilir ve çoğu insan dış mekandaki zamanın artmasına ek olarak D vitamini desteği almaları gerektiğini bulur.

DİKKAT : Herhangi bir UV maruziyeti cilt kanseri riskini artırabileceğinden, kişisel tavsiye için bir uygulayıcıyla görüşün.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.