Çin Tuzu Nedir ? Çin Tuzunun Zararları Nelerdir ?MSG Nedir?

“Çin tuzu” olarak bilinen katkı maddesi Monosodyum Glutamat (MSG) Japonya’da bambu adı verilen bitkinin suyu çıkarılması ve kristallendirerek ortaya çıkmıştır.Kısa Kodu E-621 dir.

Lezzeti arttırmak için kullanılan, e6 numaralı e-postayla birlikte yaygın bir gıda katkı maddesidir.

MSG, amino asit glutamat veya doğada en bol bulunan amino asitlerden biri olan glutamik asitten elde edilir.

Glutamik asit, esansiyel olmayan bir amino asittir, yani vücudunuz tarafından üretilebilir. Vücudunuzda çeşitli işlevler sunar ve hemen hemen tüm yiyeceklerde bulunur.

Kimyasal olarak, MSG sofra tuzu veya şekeri andıran beyaz kristal bir tozdur. Bir sodyum tuzu olarak bilinen sodyum ve glutamik asidi birleştirir.

MSG’deki glutamik asit, nişastaların mayalanmasıyla yapılır, ancak MSG’deki glutamik asit ile doğal gıdalardakiler arasında kimyasal bir fark yoktur.

Bununla birlikte, MSG’deki glutamik asidin emilmesi daha kolay olabilir, çünkü vücudunuzun parçalanması gereken büyük protein moleküllerinin içine bağlı değildir.

MSG, yiyeceklerin lezzetli, etli umami lezzetini arttırır. Umami, tuzlu, ekşi, acı ve tatlı ile birlikte beşinci temel tattır .

Bu katkı maddesi Asya mutfağında popülerdir ve Batı’da çeşitli işlenmiş gıdalarda kullanılır.

Günlük ortalama MSG alımı ABD ve İngiltere’de 0.55-0.58 gram, Japonya ve Kore’de ise 1.2-1.7 gramdır .

ÖZET
MSG, vücudunuzda ve çoğu gıdada bulunan bir amino asit olan glutamik asidin sodyum tuzudur. Lezzeti arttırdığı için popüler bir gıda katkı maddesidir.

İnsanlar Neden Zararlı Olduğunu Düşünüyor?

Glutamik asit, beyninizdeki bir nörotransmiter olarak işlev görür .

Bu uyarıcı bir nörotransmiterdir, yani sinyalini iletmek için sinir hücrelerini uyarır.

Bazı insanlar MSG’nin beyinde aşırı glutamat ve sinir hücrelerinin aşırı stimülasyonuna yol açtığını iddia ediyor.

Bu nedenle, MSG’nin bir eksitotoksin olduğu belirtilmiştir.

MSG korkusu, bir araştırmada yenidoğan farelere yüksek dozda MSG enjekte edilmesinin zararlı nörolojik etkilere neden olduğunu tespit ettiği 1969 yılına kadar uzanmaktadır .

O zamandan beri Russell Blaylock’un “Excitotoxins: Öldüren Tadı” gibi kitaplar MSG’nin bu korkusunu canlı tuttu.

Beyninizdeki artmış glutamat aktivitesinin zarar verebileceği doğrudur – ve yüksek dozda MSG glutamat kan seviyelerini yükseltebilir. Bir çalışmada, bir MSG megadozu kan düzeylerini% 556 arttırdı .

Ancak, diyet glutamat beyniniz üzerinde çok az bir etkisi olmamalıdır, çünkü kan-beyin bariyerini büyük miktarlarda geçemez .

Genel olarak, MSG’nin normal miktarlarda tüketildiğinde bir eksitotoksin gibi davrandığına dair çarpıcı bir kanıt yoktur.

 

SAĞLIK AÇISINDAN BAZI ZARARLI ETKİLERİ

• Nörotiksin bir kimyasal olan MSG, sinir hücrelerini tahrip etmektedir.
• Sebep olduğu hastalıklar ise, merkezi sinir sistemi tahribatına bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları ve Sara (epilepsi),
• Retinal dejenerasyonu (göz retina tabakası hasarı),
• Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, Obezite,
• Büyüme hormonunun baskılanması,
• Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet gelişimi,
• Böbrek ve karaciğerde hasar,
• Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebeklerinde aynı etkilere maruz kalmasına neden oluyor.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.