Hindistan’da kullanılan bazı yararlı şifalı bitkiler
İnsanların hastalıklarından kurtulmak için aşırı haplara ve ileri ilaçlara bağımlı oldukları bu gün ve çağda, Hint tıbbının geleneksel şekli olan Ayurveda, yardımcı bir rol oynamaktadır. Ayrıca, ülkemizdeki insanlara yıllardır nasıl hizmet ettiğini unutmaya devam ediyoruz. Tek başına bu, onların mevcudiyeti ile ilgili birkaç yanlış anlama olmasa da, halkın inancını hak ediyor.

Farkında değiliz, yakın çevremizde çok çeşitli hastalıklarda kullanılabilecek birkaç yüksek kaliteli şifalı bitki ve bitki var.

Bael

Bael, sağlığınıza fayda sağlamak için kullanabileceğiniz Hindistan’da bulunan çeşitli şifalı bitkilerden biridir. Birçok insanın aşina olduğu bir ağaçtır ve yaprakları ishal, kabızlık ve dizanteri gibi rahatsızlıkların tedavisinde çok faydalıdır.

Tulsi :

Tulsi, kırsal Hindistan’da ziyaret ettiğiniz her ailenin avlusunda göreceğiniz bir bitkidir. Fesleğen olarak da bilinen lale yaprakları öksürük, bronşit, soğuk algınlığı ve iştahsızlık gibi durumlarda faydalı olabilir. Aslında, dünya çapında fesleğen en çok kullanılan bitkisel balgam söktürücü olur.

Tulsi biykisi ve tozu

Pudina :

Kına :


Kına “ mehndi ” olarak da adlandırılır . Bu yanıklar için önemli bir  tedavi  yöntemidir   ve Hintli kadınların bu kadar uzun süredir mehndiyi ellerinde uygulamasının bir  nedenidir .

Kına bitkisi

Neem :

Neem, Ayurveda’da Hindistan’da bulunan en değerli bitkilerden biri olarak belirtilir. Bir neem ağacından geçen rüzgarın bile sağlığınıza faydalı olduğu söylenir. Neem yapraklarından elde edilen ekstreler sakinleştirici olarak kullanılabilir. Yaprakları ayrıca analjezik, hipertansiyon ve epilepsi gibi ciddi rahatsızlıkları da tedavi edebilir.

Neem yaprakları bu günlerde diş macununda da kullanılıyor ve dalları modern gün diş macunu icat edilmeden önce Hindistan’da yaş için diş fırçası olarak kullanıldı. Neem ayrıca Hint mutfağında iyileştirme yetenekleri için de kullanılıyor.

Tarçın :

Tarçın balgam söktürücü olarak da popüler. Hindistan’da yaygın olarak “ dalchini ” olarak bilinir . Astım ve bronşit gibi akciğer problemlerinizi tedavi etmenize yardımcı olabilir. Yaygın ateş ve kalp rahatsızlığı ile baş etmede etkilidir.

Lavanta :

Lavanta çiçeği kokusuyla bilinir. Bununla birlikte, bu çiçek ayrıca çürüklere ve kesiklere uygulanırsa antiseptik olarak da işlev görebilir. Ayrıca bazı durumlarda ağrıyı da azaltabilir.

Kadife çiçeği :

Marigold, Hindistan’da yaygın olarak “ gündem ” olarak bilinir . Yapraklardan elde edilen ekstraktlar güneş yanığı, lekeler ve akneler gibi problemlerde yardımcı olabilir. Tıbbi özelliklere sahip bir bitkidir ve ülserleri yatıştırmanın yanı sıra sindirim sorunlarını da tedavi edebilir.

Amla :  

Dördüncü yıldan itibaren amla meyvesi, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar ve rahatsızlıklar ile başa çıkmada yararlıdır. Ayrıca soğuk algınlığı ve diyabet durumlarında yardımcı olabilir. Aynı zamanda müshil olarak da işlev görebilir ve hiperaktiviteden  muzdarip insanlara yardım edebilir.

Ashoka Herb (Saracaka Indica) :

Ashoka Herb (Saracaka Indica)

Onuncu yıldan itibaren, Ashoka’un kabuk çiçeği, adet ağrısı, diyabet ve çeşitli uterus rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklarda kullanışlı olabilir.

Ashwagandha : 

Bir yıl sonra, ashwagandha ağacının yaprakları ve kökleri, stres ve sinir sorunları gibi sağlık sorunları durumunda restoratif tonik olarak kullanılabilir. Ayrıca bir afrodizyak olarak da işlev görebilir.

Bhumi Amla : 

Tüm bhumiamla bitkisi bir yıl sonra tezahür etmeye başlayan tıbbi özelliklere sahiptir. Anemi, düşme ve sarılık gibi rahatsızlıklarla başa çıkabiliyor.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.