Vanilyanın Faydaları
Vanilya’nın Bulantıyı Rahatlatmak için Yararları:

Vanilya özünün en iyi yararlarından biri, mide bulantısı hissi durumunda mideyi sakinleştirmeye yardımcı olmasıdır. Tek yapmanız gereken bir bardak suya birkaç damla Vanilya özü eklemek ve yavaşça yudumlamak. Muhteşem Vanilya kokusu bulantı hissini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Aslında, bulantı ilacı kadar iyidir ve etkili bir şekilde yerini alabilir.

Vanilyanın Enflamasyonu Azaltmasındaki Yararları:

Yüzyıllar boyunca, çeşitli şekillerde Vanilya, vücuttaki iltihabı hafifletmek için kullanılmıştır. Bu, özellikle ağır bir içici iseniz, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir karaciğer iltihabı için özellikle etkilidir. Vanillin, bu ilacın yararlı etkilerinin önemli bir parçasıdır ve artrit, gut ve diğer enflamatuar durumların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Vanilya’nın Antibakteriyel Olarak Faydaları:

Çalışma Vanilyanın antibakteriyel özellikler içerdiğini göstermiştir. Ayrıca, bakteri gelişiminin varlığını inhibe etme rolüne sahip olan Vanilya yağı ile de ilişkilidir. Sonuç olarak, Vanilla’nın antibakteriyel ürünler olarak ticarileştirilmesi için bir faydası vardır. Daha sonra, düzenli olarak Vanilyalı içecekler tüketirseniz, vücudunuzu tehlikeli bakterilere karşı koruyabilir.

Vanilya’nın Uykuyu İyileştirme Yararları:

Depresyonun azalması sonucu, Vanilya esansiyel yağı, yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliklerine bağlı olarak iyi bir gece uykusunun gelişmesinde önemli bir rol oynar. Vanilyanın faydaları kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve uykuya dalmayı kolaylaştıran beyin üzerinde sakinleştirici etkiler verir. Sadece az miktarda Vanilya özü veya uçucu yağ sonra yastık ve rüyalar hakkında daha fazla önemsersiniz.

Vanilya’nın Cilt Sağlığı için Faydaları:

Vanilya, sağlıklı cilt bakımında önemli rol oynayan niasin, tiamin, B6 vitamini ve pantotenik asit gibi iyi bir B-vitamin kaynağıdır. Vanilyanın antioksidan özellikleri cildinizi çevresel kirleticiler ve toksinlerin neden olduğu hasarlardan korur.

Cildinizi içeriden canlandırmak için bir ovma hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, tohumlarını kazımak için 5 açık vanilya fasulyesi. Taze sıkılmış limon suyuna 3 yemek kaşığı kahverengi şeker ve 2 damla Vanilya esansiyel yağı ile bu tohumları ekleyin. Malzemeleri karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika masaj yapın ve ardından ılık su ile durulayın. Daha sonra yüzünüze soğuk su dökün.

Vanilyanın Yara İyileştirme Yararları:

Yukarıda açıklandığı gibi, Vanilya özü, içerdiği en iyi besinler nedeniyle büyük bir anti-enflamatuar olarak davranır. Bununla birlikte, bu içecek yarayı iyileştirmeye yardımcı olur ve antik çağlardan beri kullanıldığına inanılır. Sonuç olarak, Vanilya özü iltihaplı bölgeleri, yaraları ve yanıkları yatıştırmaya ve yatıştırmaya çalışır. Böylece, sadece büyük besinler sağlamak değil, aynı zamanda Vanilya özü yara iyileşmesi için alternatif bir çözümdür.

Vanilya’nın Kalp Sağlığına Sağladığı Faydalar:

Vanilyanın, özellikle de aktif maddesinin, vanilinin kardiyovasküler etkisi üzerine yapılan araştırmalar, vücuttaki kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir. Düşük kolesterol ateroskleroz, atardamarlardaki iltihap ve kan pıhtılarını önleyebileceğinden, bu yüksek kalp krizi ve felç riski taşıyan kişiler için çok önemlidir.

Vanilyanın Sindirimi Artırmak için Yararları:

Vanilyalı demlenmiş bitkisel çaylar sindirim problemlerini giderebilir. Vanilyalı fasulye ile kaynatılan su, kusma ve mide rahatsızlıkları için geleneksel bir ilaçtır. Zengin aroması, rahatlığı hafifletmede etkilidir.

Vanilya Kolesterolü Azaltmak için Faydaları:

Vanilya özünde bulunan Vanillin vücutta kolesterol seviyesini düşüren bir potansiyel olduğunu göstermektedir. Vanilya özünün kan kolesterol seviyelerini azaltabildiğini gösteren bir çalışmadan kaynaklanmaktadır. Ancak, bu fayda daha ikna edilmek için daha fazla deney ve araştırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Aknenin Önlenmesi İçin Vanilinin Faydaları:

Düzenli olarak sivilce ile mücadele eden insanlar için, genellikle bir kaybetme savaşı gibi hissedilebilir. Neyse ki, bu yararlı çiçeğin antibakteriyel doğası, altta yatan enfeksiyonu ortadan kaldırabildiği ve cildin iyileşme sürecini hızlandıracağı için, sivilcelere karşı mücadelede onu güçlü bir müttefik haline getirmektedir. Hatta özellikle kötü bir sivilce izinden yara izlerinin görünümünü azaltabilir.

Vanilyanın Depresyon Tedavisinde Yararları:
Bazı nörolojik araştırmalar, Vanilya özütünün depresyon ve anksiyete bozukluklarından muzdarip olanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini kanıtlamıştır. Vanilya kokusu bu amaç için özellikle yararlıdır. Vanilya özünü içeren su veya sütleri yudumlamak bazı insanlarda anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur.

Bir araştırmada, Vanilya aromaterapisine maruz kalmanın klostrofobinin semptomlarını hafifletmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Vanilyanın Kilo Verme Yararları:
Birçoğunuz diyetinizi desteklemek için lifli besinlere sahip meyve ve sebzeleri yemeyi tercih edersiniz. Sonuç olarak, salata yemekleri için yaban mersini, marul, avokado yiyorsunuz. Bu nedenle, iyi besinler içerdiğinden ve diyetiniz için iyi olduğundan, yanlış değildir. Ancak, farklı bir tane istiyorsanız, Vanilya özünü bir yedek olarak seçebilirsiniz. Vitamin ve mineraller de dahil olmak üzere iyi besinler içerdiğinden, bu içecek diyet yaparken ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini yerine getirmenize yardımcı olur.
Öksürümü iyileştirmek için Vanilya’nın faydaları:
Öksürük şurupları genellikle acı tatlarını maskelemek için bir tatlandırıcı olarak Vanilya özünü kullanırlar. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen, Vanilya özünün hafif anestezik özellikleri, boğaz ağrısı veya baş ağrısından kaynaklanan ağrı gibi semptomları hafifletebilir.
 Vanilyanın Kanseri Önlemenin Yararları:
Antioksidanların en önemli işlevlerinden biri, hücre metabolizmasının doğal yan ürünleri olarak ortaya çıkan vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmaktır. Bu çare ekstresinde bulunan antioksidanlar, özellikle de yüksek vanilin konsantrasyonu, kanser ve kronik hastalık gibi serbest radikallerin olumsuz etkilerini önleyebilir.
Vanilya’nın Anti-Aging için Faydaları:
Vanilya, serbest radikallerin neden olduğu deri hasarını önleyen ve tersine çeviren antioksidanlar açısından zengindir. İnce çizgiler, kırışıklıklar ve yaş lekeleri gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olur. Parfüm ve yaşlanma karşıtı yararları için kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Organik yağ ile işlenmiş ham Vanilya çekirdeklerinin uygulanması cildinizi pürüzsüz ve yumuşak yapmanın yanı sıra harika bir çikolata kokusu verir.
Saç Büyüme için Vanilya’nın Faydaları:
Taşıyıcı ve esansiyel yağlar saç büyümesinin desteklenmesine yardımcı olur. Bu yağlar, sıcak yağ tedavisi için Vanilya esansiyel yağı ile birleştirilebilir. Başlamak için saçınızı geniş dişli bir tarakla ayırın ve ılık suyla iyice durulayın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın