Kabak Sağlık FaydalarıKabak yemenin en iyi sağlık yararları aşağıda belirtilmiştir. Bu sebze yerel pazarınızda kolayca bulunabilir. Böbrek ve gerd problemlerine yardımcı olan kabak yiyebilirsiniz. Hamileler için de iyidir ve şeker hastası da bu sebzeyi tüketir.

Kabak Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kabak, düşük nişastalı bir sebzedir, bu da lif bakımından yüksek olduğu anlamına gelir. Bir kişiyi çabucak doldurur ve böylece aşırı yemeyi caydırır .

Kabak mide ekşimesine iyi gelir

Kabak , sodyum , yağ ve kolestrol oranı düşük olduğu için hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur . Kabak ayrıca kalp hastalıklarının azaltılmasına yardımcı olan folat içerir. Riboflavin eksikliği, özellikle bebeğin kalbi ile ilgili olarak hamile kadınlarda doğum kusurlarıyla bağlantılıdır . Kabak, riboflavin içerir.

Kabak Göz Sağlığını İyileştirir

Kabak, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği bulunan iki antioksidan olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Kabak ayrıca göz sağlığını iyileştirdiği gösterilen iyi bir A vitamini kaynağıdır . Göz gelişimi ve bakımı için de önemlidir.

Kabak kabağı kolesterole iyi gelir

Kabak, kolesterol içermeyen birkaç yiyecekten biridir ve bu nedenle onu kolesterol düşürücü diyetinize dahil edebilirsiniz . Çözünür lifin kolesterol emilimine müdahale ettiği bulunmuştur. Bu , kandaki kötü kolesterolü veya LDL’yi düşürmeye yardımcı olur

Kabak Astımı İyileştirmeye Yardımcı Olur

Kabak, C vitamini ile birlikte astımı iyileştirmede çok etkili olan bakır içerir.  Antiinflamatuar özelliklere de sahiptir, bu da astımı iyileştirmeye yardımcı olur. Kabak, C vitamini ile birlikte astım tedavisinde çok daha etkili olan bakır içerir

Kabak Sindirimi Geliştirir

Kabak ayrıca sağlıklı sindirime yardımcı olur. Kabaktaki diyet lifi, diyete hacim katar ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Kabak Kan Basıncını Düşürür

Potasyum açısından zengin olan kabak, hipertansiyonla mücadele için en çok tercih edilen gıdalardan biridir . Şaşırtıcı bir şekilde, kabak muzdan daha fazla potasyuma sahiptir.

Kabak Görmeyi Geliştirir

Kabak ayrıca göz sağlığını iyileştirdiği gösterilen iyi bir A vitamini kaynağıdır. Meyve, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği bulunan iki antioksidan olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Kabak ayrıca göz sağlığını iyileştirebilen ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan harika bir beta-karoten kaynağıdır

Kabak Yaşlanma Sürecini Yavaşlatıyor

Kabak, antioksidan lutein ve zeaksantin için iyi bir kaynaktır . Bu iki karotenoid, güçlü yaşlanma karşıtı özellikler sergiler. Vücut hücrelerini ve cildi serbest radikal hasarından korurlar, aksi takdirde erken yaşlanmaya neden olabilirler. Lutein ve zeaksantinin de cildi aydınlattığı ve sağlığını iyileştirdiği bulunmuştur .

Kabak Tiroidi Dengelemeye Yardımcı Olur

Kabak, tiroid bezinin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan bir mineral olan manganez açısından zengindir.

Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

Kabaktaki lutein ve zeaksantin kemikleri ve dişleri güçlü tutar. Ayrıca kan hücrelerini de güçlendirirler . Kabak ayrıca daha güçlü kemiklere katkıda bulunan K vitamini içerir .

Magnezyum, kabağın zengin olduğu başka bir besindir. Vücudun magnezyumunun çoğu kemiklerde bulunur ve bu da güçlü kemikler ve dişler oluşturmaya yardımcı olur . Magnezyum ayrıca kas kasılmasını iyileştirmek için kalsiyum ile birlikte çalışır.

Kabak Prostat Sağlığını Teşvik Ediyor

Kabak, beta-karoten ve C vitamini açısından zengindir. Bu besinlerin her ikisinin de prostat kanseri ile olumlu bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur . C vitamini, oksidatif DNA hasarını azaltır ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini ve yeteneğini engeller.

Gut Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olur

Kabak’ın C vitamini spot ışığı bir kez daha yakaladı. Bir çalışma, erkeklerde C vitamini alımını daha düşük gut riski ile ilişkilendirmiştir . Bunu, ürikosurik etki adı verilen bir işlemle serum ürik asit seviyelerini düşürerek başarır. Vitaminin ayrıca sadece gutu değil, aynı zamanda idrarla ilgili diğer birçok hastalığı da önlediği bulundu.

Kolajen Oluşumuna Yardımcı Olur

Kabaktaki C vitamini, bildiğimiz gibi eklemlerin, kıkırdağın, cildin ve kan damarlarının sağlığını korumak için oldukça önemli olan kollajen sentezinde önemli bir rol oynar . Vitamin ayrıca vücudu hücresel hasardan korur . Kollajene ek olarak, C vitamini, her ikisi de parlak ve sağlıklı cilt için gerekli olan elastin üretimine yardımcı olur .

C vitamini dışında, kolajen oluşumuna katkıda bulunan diğer birkaç besin maddesi potasyum, zeaksantin ve folattır . Ve gördüğümüz gibi, kabak bunlarla dolu.

Beyin İşleyişini ve Hafızayı Geliştirir

Yeşil yiyecekler, özellikle kabak folat bakımından zengindir ve beyin sağlığı için mükemmeldir. Folat ayrıca vücudun genetik materyali olan DNA ve RNA’nın üretimine de yardımcı olur. Besin, ruh sağlığını iyileştirmenin yanı sıra duygusal sağlığı da geliştirir .

Folat eksikliği megaloblastik anemiye bağlıdır ve bu da halsizlik ve yorgunlukla sonuçlanır. Artan folat alımı, kadınlarda demans ve Alzheimer hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir

Saç Uzamasını Destekler

Çinko açısından zengin olan kabak, saç büyümesini destekler . Kabaktaki C vitamini kuru ve çatlamış saçları tedavi edebilir . Ayrıca saç tellerinizi güçlü ve esnek hale getirir . C vitamini eksikliği, saç köklerinin büyümesine neden olabilir ve bu da sonunda saç büyümesini durdurabilir. Ancak, yanınızda kabak varken bu sorun olmamalı.

Kabak Kullanımları

Birçok tarife uyan çok yönlü bir besindir. Çorbalar, salatalar veya frittatalarla karıştırın, et yemekleri ile garnitür olarak servis edin veya meze olarak soğan sosu ile servis edilen “kabak kızartması” yapın . Kabak “eriştesi” sebze soyucu kullanılarak yapılabilir.

Kabak Dolması , Kabak Yemeği Tarifi, Fırında Kaşarlı Kabak Yemeği Tarifi , Kabak Mücveri TarifiKabak Cipsi TarifiKabak Çekirdeğinin FaydalarıKabak Çiçeği DolmasıBulgurlu Kabak Yemeği TarifiKabak çiçeklerinin sağlık yararları

 

Yeşil kabak

Kabakların Alerjileri ve Yan Etkileri

Kabak, İrritabl Bağırsak Sendromundan (IBS) muzdarip insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir . Acı kabak ayrıca mide kramplarına veya ishale neden olabilir. Kabak mide bulantısı ve kaşıntı (şiddetli cilt kaşıntısı ) gibi kişilerde alerjiye neden olabilir .

Kabak çok iyi bir beta-karoten kaynağı olduğundan, hamile ve emziren kadınlar, sigara içenler ve anjiyoplasti geçirmiş kişiler için büyük dozlarda kullanılması tavsiye edilemeyebilir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın