Kabak Sağlık FaydalarıKabağın faydaları :

Ülkemizin  her bölgesinde yetişen ve günümüzde dört mevsim üretimi yapılabilen kıymetini bilmediğimiz sebze kabak, değeri yeteri kadar bilinmeyen, bu sebeple de yeteri kadar tüketilmeyen sebzelerden biridir.
Oysa kabak, hem iyi bir besin maddesi olması hem de şifalı özellikler taşıması sebebiyle sofralardan eksik edilmeyecek yiyeceklerdendir. Kolay sindirilebilen ve hafif bir sebze olduğu için diyet yemeklerinde ve hasta-yaşlı kimselerin beslenme listelerinde en ön sırada bulunması gereken kabak, birçok hastalık için de adeta şifa kaynağıdır. Başta akciğer kanseri olmak üzere, bedenin yemek borusu, gırtlak, mide, mesane ve prostat kanserlerine yakalanma riskini azaltan etkilere sahiptir. Ayrıca, böbrek, idrar yolları ve sindirimi için de son derece yararlı bir gıda maddesidir.

Tansiyonu düşürüyor

Uzmanlar, kabağın faydaları konusunda bakın neler söylüyor: “Kabak idrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir. Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. Prostat kaynaklı şikayetleri giderir. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı giderir. Basuru olanlar için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürür. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarına iyi gelir.”

Siyah kabak

Besin değerleri

Yemeklik kabağın 100 gramı; 95.5 gr su, 1.16 gr protein, 0.14 gr yağ, 2.9 gr karbonhidrat, 1.2 gr lif içerir ve 14 kalori enerji sağlar. Mineral içeriğinde ise; 15 mg kalsiyum, 22 mg magnezyum, 32 mg fosfor, 248 mg potasyum, 3 mg sodyum ve az miktarda demir, çinko, bakır, manganez ile selenyum bulunur. Vitaminlerden folik asit ve C vitamini bakımından zengin olmakla birlikte A ve B vitaminlerini de içermektedir.

Kabak, hem iyi bir besin maddesi olması hem de şifalı özellikler taşıması sebebiyle sofralardan eksik edilmeyecek yiyeceklerdendir. Kolay sindirilebilen ve hafif bir sebze olduğu için diyet yemeklerinde ve hasta-yaşlı kimselerin beslenme listelerinde en ön sırada bulunması gereken kabak, birçok hastalık için de adeta şifa kaynağıdır. Başta akciğer kanseri olmak üzere, bedenin yemek borusu, gırtlak, mide, mesane ve prostat kanserlerine yakalanma riskini azaltan etkilere sahiptir. Ayrıca, böbrek, idrar yolları ve sindirimi için de son derece yararlı bir gıda maddesidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın