Testi kebabı TarifiTesti kebabı Tarifi İçin Malzemeler :

  • 1,5 kilo orta yağlı koyun eti ( kuşbaşı doğranmış )
  • 60 adet arpacık soğanı
  • 2 çorba kaşığı Sana
  • Yarım çorba kaşığı salça ( l kahve fincanı su içinde eritilmiş )
  • 2 büyük domates ( küp doğranmış )
  • Tuz
  • Üzerine kimyon-karabiber

Hamur için:

  • l su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
Testi kebabının pişirilmesi

Testi Kebabı Tarifi :

Bu yemek için, altları su testisi gibi, ağzı beş parmak kadar genişlikte özel
çömlekler vardır. Bu tür bulunmadığı taktirde, uygun başka bir çömlekte de pişirilebilir.
Çömleğe Sana ve etleri koyun. Yanmış mangal kömürünün ortasındaki kömürleri yanlara alarak yer açın; buraya çömleği yerleştirin. Kömür közleri,
çömleğe değecek şekilde kalır. Zaman zaman çömleğin kulplarından tutup içindeki etleri silkeleyerek, etlerin eşit pişmesini sağlayın. Kömür ateşi olmadığı zaman, fırında da pişirebilirsiniz.
Etlerin suyu çekilip kavrulmaya başlayınca, arpacık soğanları, domates, salça ve tuzu ekleyin; karışması için silkeleyin.
Un ve suyu karıştırarak, kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayın. Çömleğin ağzını bir bezle bağlayıp, etrafını hamurla sıvayın. Yine ateşe oturtun.
Bu ateşte,50-60 dakika kadar, zaman zaman silkeleyerek pişirin. Ateşten alıp 20 dakika dinlendirin. Hamurla sıvanan ağzı açıp, hamurunu çıkartın. Kebabın üzerine kimyon ve karabiber serpip servis yapın.

Desti Kebabı

PÜF NOKTASI :

Testi Kebabı pişerken, et ve sebzelerin güveçte yapışmamaları için, arada bir kulplarından tutup silkeleyin. Çömleğin ağzındaki hamur pişince, içindeki yemek de pişmiş demektir.

Kaynak : http://www.yobidav.org/haberler/81-slider-yaz-lar/98-testi-kebab

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın