SebzelerŞifalı Bitkiler

Kabak Çiçeklerinin Sağlık Yararları

Kabak çiçeği, vücudumuzun sağlıklı ve mutlu kalması için gerekli olan temel besin maddeleri, vitaminler ve minerallerle dolu parlak sarı veya oranguç sarısı renkli bir çiçek balkabağıdır. Kabak gibi, kabak çiçeği de aynı derecede besleyicidir ve dünyadaki çeşitli gıdalarda kullanılabilir. Aşağıda, düzenli olarak kabak çiçeği tüketmenin popüler sağlık yararlarından bazıları listelenmiştir:

1. Soğuk Algınlığı Tedavisi

Kabak çiçeklerinde bulunan C vitamini, bizi soğuk algınlığı ve öksürüklerden koruyan vücudumuzun bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Kabak çiçekleri, günlük önerilen değerin% 10.22’si olan 9.2 mg C vitamini içerir. Düzenli diyetinize dahil etmek, vücudun c vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Demirin emilimini hızlandırır ve bu nedenle vücudun enfeksiyona karşı direncini güçlendirir. Ayrıca virüslere karşı savaşır.

2. Erkek Kısırlığı

Kabak çiçeği, hem sperm oluşumu hem de düzgün çalışması için gerekli olan çok miktarda B9 vitamini (folat) içerir. Düşük folat alımı olan erkeklerde sıklıkla kusurlu kromozomal yapıya sahip spermler olduğu gösterilmiştir. Artan diyet folatı, sperm kalitesini artırmaya ve eşleri ile başarılı bir hamilelik sağlamaya çalışan infertilite problemleri olan erkeklere yardımcı olur.

3. Sağlıklı Gözler Sağlar

A vitamini vizyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Gözlerinizin ışık değişikliklerine uyum sağlamasını sağlar, gözleri nemli tutar ve gece görüşünü iyileştirir. Kabak çiçeği iyi A vitamini kaynaklarından biridir ve düzenli tüketim kuru gözler gibi koşulları da önleyebilir. Bunun dışında, zayıf gözlerin vizyonunu iyileştiren gözlerde görsel mor oluşumuna yardımcı olur. Benzer şekilde sağlıklı bir retina sağlar ve aynı zamanda insan gözünün hem parlak ışığa hem de karanlığa adaptasyonunu artırarak gece körlüğünü önler. Sık tüketim, yaşlanma ile ilişkili olan katarakt ve maküler dejenerasyon risklerini azaltabilir. Sağlıklı ve güzel gözler sağlar.

4. Bağışıklığı Geliştirir

Kabak çiçeğinin bir başka harika sağlık yararı, bağışıklığı artırma yeteneğidir. Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, kabak çiçeğinde bulunan demir, T lenfositlerinin farklılaşması ve çoğalması ve patojenlerle savaşan reaktif oksijen türlerinin üretimi gibi bir dizi bağışıklık fonksiyonu için oldukça yararlıdır. Bağışıklığınızı artırmak için düzenli olarak kabak çiçeği tüketin.

5. Kemik Oluşumu

Kabak çiçeği içinde yeterince bulunan fosfor, büyüme sürecinin ve kemik ve dişlerin korunmasının hayati bir parçasıdır. Kabak çiçekleri ile birlikte kalsiyum , insan yaşamının normal aşınmasına ve yıpranmasına dayanabilecek güçlü kemikleryapabilir. Ek olarak diş etlerinin ve diş minesinin sağlığını artırmaya yardımcı olur.Ayrıca kemik kaybı veya osteoporoz olarak da bilinen mineral yoğunluğu kaybı gibi ciddi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bu mineral, sağlık ve fonksiyonel yaşam sağlamak için güçlü bir iskelet yapısının temelini atar. Son zamanlarda fosfor keşiflerinden biri de onu kalp sağlığına bağlar, yani uygun bir alımla kendinizi çeşitli kardiyovasküler hastalıklardan daha iyi koruyabilirsiniz.

Nasıl yenir

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın