Aynısefa yağının Faydaları
Aynısefa yağının bitkisel yağın kullanımı ile farklı cilt problemleri iyileştirilebilir. Calendula’yı farklı topikal formlarda bulabiliriz, ancak yağ, kullanılacak en iyilerden biri olarak kabul edilir. Bu uçucu yağı işlemek için zeytinyağı ve badem gibi soğuk sıkıştırılmış yağ kullanılır. Aynısefa yağı, E Vitamini ile birleştirildiğinde hem koruyucu hem de cilt kremi olarak çalışır. Bu cilt faydalarının yanı sıra, aşağıda belirtilen birçok yararlı faydaları bulabiliriz:

1. Antiseptik

Antiseptik özelliği nedeniyle her ilk yardım çantası için en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Bu uçucu yağı küçük kesikler, yaralar, çizikler, böcek ısırıklarının neden olduğu ancak kesiklerde ve derin doku yanıklarında kullanılmaması gereken enfeksiyonu önlemek için kullanabiliriz. Herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa, kullanmayı bırakmanız gerekir.

2. Ağız Sağlığı

Antibakteriyel özellikleri nedeniyle bu son yıllarda çok popüler. Bitkisel sağlık ve sabunlar, şampuanlar, diş macunları ve gargaralar gibi hijyen ürünleri bu uçucu yağı kullanır. Kavitelere ve diş eti iltihabına neden olan bakterileri öldürmedeki etkinliği nedeniyle, çoğu diş macununda, ağız gargarasında ve ağız sağlığı ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

3. Cilt Sağlığı

Cildinizin görünümünü belirgin bir şekilde arttırmak için bu uçucu yağı kullanabilirsiniz.Bu uçucu yağın kullanımı ile cilt hücrelerine giden darbe akışını etkiler ve ayrıca yaşlılık lekelerini, yüz hatlarını ve ayrıca yara izlerinin önemini azaltmaya yardımcı olan antioksidan koruma sağlar. Genç bir canlılığa sahip tonlu bir cilt elde etmek isteyenler için, Calendula esansiyel yağından oluşan organik güzellik ürünlerinden faydalanmanız önerilir veya aynı zamanda çay gibi başka bir şekilde calendula kullanabilirsiniz. Sedef hastalığı, başa çıkması çok zor olan bir tür deri alimentidir, aslında simli beyaz pullarla çevrelenen cilde şişmiş yaralarla kategorize edilen bir dermal septisitedir, çünkü bulaşıcı değildir, ancak özellikle bulaşıcıysa ölümcül olabilir. tedavi edilmeden bırakılır, bu nedenle bu tür problemleri çözmek için Calendula esansiyel yağını kullanmamız gerekir. Birçok bilimsel araştırmacı, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl sedef hastalığına bağlı hastalık nedeniyle yaklaşık dört yüz kişinin öldüğünü göstermiştir. Sedef hastalığı Kafkas kadınları için yaygın bir sorundur, ancak nadiren koyu tenli olanlar arasındadır.

4. Görme Sağlığı

Birçok araştırma, Vision’ın calendula esansiyel yağı üzerinde bulunan belirli antioksidan bileşiklerden etkilendiğini kanıtlamıştır. Calendula esansiyel yağı, gözlerin düzgün çalışması ve daha iyi göz sağlığı için son derece gerekli olan parlak Beta-karoten kaynağıdır. Benzer şekilde katarakt ve maküler dejenerasyonun artması da bu Calendula esansiyel yağının kullanılmasıyla önlenebilir.

5. Enflamasyon

Ağrı ve bebek bezi döküntülerinden kaynaklanan tahrişi azaltmak için ebeveynlerin çoğu Calendula esansiyel yağını kullanır. Tam olarak iltihaplanma nerede olursa olsun, sıkıntıyı azaltmak için önemli ölçüde kullanılır. Tıkanıklık veya öksürükten muzdarip insanlar için, nergis çayı muhteşem bir tedavi olabilir. Gut veya Artrit nedeniyle eklem ağrıları çekiyorsanız, ağrınızda hızlı bir azalma için düzenli cilt balsamınıza biraz Calendula esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Gastrointestinal sisteminizi düzenlemek ve rahatsızlığa neden olan her türlü iltihabı dışlamak için bu Calendula esansiyel yağını kullanın.

6. Kanserden Korunma

Kanser genel sağlığımızla ilgili en büyük heyecanlardan biridir ve Calendula’da bulunan elementler bu hayatı tehdit eden soruna yeni bir bakış açısı olabilir. Bilimsel araştırmalar, Calendula esansiyel yağının, yaşamı tehdit eden bu sorunların tedavisi için oldukça yararlı olan bazı Anti-tümör özelliklerine sahip olduğunu keşfetti.

7. Kramp

Calendula anti-spazmodik özelliklerden oluştuğu için menstruasyon, çeşitli sinir sistemi bozuklukları ve diğer nadir hastalık durumlarından dolayı acı çeken kramplardan muzdarip olmanız durumunda Calendula esansiyel yağını günlük yaşamınıza dahil etmek akıllıca bir karardır.

Calendula Yağı Nasıl Yapılır

Buharla damıtma işlemi sırasında Calendula’nın uçucu yağı çıkarılır. Saf bir özüt değil, bir infüzyon olduğu için% 100 saf Calendula esansiyel yağı elde edemeyiz. Genellikle çiçeğin yaprakları, yağı çiçekten almak için zeytinyağında ıslatılır. Damıtma sonrası kalan Altın Portakal renkli yağ aslında Calendula esansiyel yağıdır.

Aşağıda belirtilen talimatları izleyerek kendi evimizde Calendula esansiyel yağını kolayca yapabiliriz.

Ne gerekecek:

 • Taşıyıcı yağ ( badem yağı , ayçiçek yağı veya zeytinyağı bazı harika seçimlerdir)
 • Kurutulmuş calendula yaprakları
 • Kapaklı temiz bir cam kavanoz

Yağı demlemek için iki teknik kullanabiliriz:

Soğuk infüzyon yöntemi –Bu sadece ince aynısefayı ısı hasarından koruduğu için yaygın olarak istenen yöntemlerdir.

 1. Tercih ettiğiniz miktarda kurutulmuş aynısefa yaprağı, temiz ve kuru bir cam kavanoza yerleştirin.
 2. Yaprakları 2,5 cm örtmek için kavanozu seçtiğiniz taşıyıcı yağınızla doldurun.
 3. Şimdi kavanozu yaklaşık dört hafta boyunca güneşli bir yere yerleştirin.
 4. Bundan sonra yaprakları yağdan çıkarın ve yağı bir yıla kadar hava geçirmez bir kapta tutun.

Sıcak infüzyon yöntemi – Bu işlem soğuk infüzyon yöntemine kıyasla çok daha hızlı olsa da, ısının varlığı nedeniyle aynı güce sahip olmayacaktır.

 1. Tercih ettiğiniz miktarda kurutulmuş nergis yaprağı, temiz ve kuru bir cam kavanoza koyun.
 2. Yaprakları sadece 2,5 cm. örtmek için kavanozu seçtiğiniz taşıyıcı yağınızla doldurun.
 3. Bütün kavanoz (yaprakları ve yağı) yavaş bir ocakta veya küçük bir tencerede tutulur. Nadiren hareket ederek düşük bir ısıda yaklaşık dört saat ısıtın.
 4. Bundan sonra soğumaya bırakın. Yaprakları yağdan boşaltın ve yağı bir kapta bir yıl boyunca bir kapakla birlikte stoklayın.

Evinizde yapılan Yağ, iltihaplı bölgeler, döküntüler veya kuru ciltler için banyo sonrası vücut yağı, bebek yağı, losyon, merhem veya ev ilacı olarak kullanılabilir.

Calendula Esansiyel Yağı için Önlemler

Genellikle Aynısefa yağı kullanım için zararsız olduğu kabul edilir, ancak günlük yaşamınızda kullanmadan önce bu güvenlik kurallarına ve dikkatlere dikkat etmek daha iyidir:

 • Yakup otu, papatyalar, kadife çiçeği ve krizantem gibi diğer ilgili bitkilere karşı hassasiyeti olan herkes için alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir, bu nedenle Calendula esansiyel yağını kullanmadan hemen önce doktorunuza danışmanız daha iyi olur.
 • Emziriyorsanız veya hamile kadınlarsanız Calendula esansiyel yağından kaçınmanız gerekir. Calendula ağızdan alınırsa düşüklere neden olabilir. Benzer şekilde topikal kullanımdan da kaçınmanız gerekir.
 • Calendula, cerrahi operasyon sırasında veya hemen sonrasında kullanılan ilaçlarla birleştirildiğinde, uyanıklığa neden olabilir, Bu nedenle kullanımı, cerrahi operasyonlardan en az 2 hafta önce bloke edilmelidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın