Yemek TarifleriZeytinyağlı Yemekler

Kabak Çiçeği DolmasıKabak Çiçeği Dolması Nasıl Yapılır?

Ege bölgesinde bilinen ve İzmir mutfağında mevsiminde sıklıkla tüketilen bir yemektir. Bazı restoranlarda meze olarak sunulduğu da olur.

Kabak Çiçeği Ne Zaman Toplanmalıdır?

Kabak çiçeği dolması yapmak için kabak çiçeklerinin sabahın ilk ışıkları ile birlikte çiçekler kapanmadan toplanması ve suya konulması gerekir. Semt pazarlarında toplanmış ve iç içe dizilerek su içerisinde satılan kabak çiçeklerine rastlayabilirsiniz. Pazar günleri Seferihisar’ın Sığacık Mahallesinde kurulan yöresel pazarda yöre kadınları tarafından hazırlanmış ve pişirilmiş kabak çiçeği dolmalarından da satın alabilirsiniz.

Kabak Çiçeği Dolması İçin Malzemeler :

  • 20–25 tane kabak çiçeği
  • Her çiçek için 1 tatlı kaşığı pirinç
  • 7–8 dal ince kıyılmış taze soğan
  • Yarım demet ince kıyılmış taze nane
  • 5–6 sap ince kıyılmış dereotu
  • 1/3 demet ince kıyılmış maydanoz
  • 1 tane büyük boy rendelenmiş kuru soğan
  • 1 tane rendelenmiş domates
  • 3/4 çay bardağı zeytinyağı
  • Karabiber, kırmızıbiber ve tuz
Kabak çiçeği dolması

Kabak Çiçeği Dolması Tarifi :

Kabak çiçeklerinin ortasındaki kısmı çay kaşığı ya da cımbız yardımı ile nazikçe çıkarın. Temizlenen kabakları iç içe koyarak su dolu bir kaba bırakın. Dolma içi için gerekli bütün malzemeyi bir kapta karıştırın. Ardından çiçekleri doldurma işine girişebilirsiniz. Çiçeklerin sadece dibinde dolma içi olacak şekilde az doldurun. Ağızlarını büzerek, ağzı yukarıda olacak şekilde tencereye sıkışık olarak yerleştirin. Üzerine biraz zeytinyağı veya tereyağı ile bir bardak su koyup 35–40 dakika pişirin.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın