Sütlü Nuriye ( Hoşverdi ) Tarifi1980 yılında Sütlü Nuriye tatlısının hikayesi ihtilal döneminde bir paşanın baklava satın alıp fiyatını çok bulmasıyla birlikte baklava için şikayette bulunduğu biliniyor. Şikayet edildikten sonra, Ramazan Bayramı’ndan iki gün önce baklavanın satış fiyatı ile ilgili bir liste yayınlanıyor. Bu listeye göre maliyetin altında bir fiyat olduğu için dükkan zarar edeceğinden kapanıyor.

Fakat ülkede baklava yapmaya devam edip, üretim sağlamak gerekiyordu. Bunu yapabilmek için de maliyeden kurtulmak için malzemeler üzerinde değişiklik yoluna gidildi. Fakat baklavada kullanılan malzemelere göre kalite çok fazla düşüyordu. Bu nedenle 1 yıl 10 gün baklava yapımı bile durmuştu. Fındıklı baklava yapma fikri akıllara yatmıştı. Çünkü o dönem fındığın fiyatı, fıstığın fiyatının yarısıydı. Fındıkla yapılan baklavaya bir de süt eklendi. Süt ile yapılınca tepsi ağırlığı 1 kg daha ağırlaştı ve böylelikle maliyet düştü.

Bu tatlıya şimdiye dek verilmemiş, listede olmayan bir ismin verilmesi gerektiği düşünülüyordu. İlginç bir isim ararken adı Sütlü Nuriye oldu. İsminin nereden geldiği merak edilse de, aslında adın hiçbir anlamı yok. Amaçları baklavayı düşük maliyetle insanalara sunabilmek ve tatlı bir lezzet almalarını sağlamak. Üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen çok sevilen Sütlü Nuriye, ilk yapıldığı dönemlerde 70-80 tepsi bile satılmış.

Sütlü Nuriye (Hoşverdi) Tarifi İçin Malzemeler (8-9 Kişilik)

Sütlü Nuriye İçin Malzemeler  :

  • Hamuru için;
  • 4 su bardağı un
  • 2 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 tutam tuz

Şerbeti için;

5 su bardağı şeker, 2,5 bardak su, 1,5 bardak süt.

Hamuru açmak için nişasta, iç malzeme için fındık ve üzeri için eritilmiş tereyağı ya da margarin.

çikolatalı sütlü nuriye ( hoşverdi ) tatlısı

Sütlü Nuriye (Hoşverdi) Tarifi :

Baklavanın hazırlanışı ile hiçbir farkı yoktur aslında. Elenmiş ununuzun ortasını açın. Yumurta, süt, yağ, sirke ve tuz koyarak karıştırmaya başlayın. İstenilen kıvama gelene kadar un koymaya devam edebilirsiniz. Kulak memesi kıvamında olduğunda üstüne nemli bir bez sererek 20 dakika buzdolabında dinlendirin. Hamurunuzu üç eşit parçaya bölün ve her parçayı da 14 ayrı parçaya bölün.

Böldüğünüz 14 parçayı nişasta yardımı ile tabak büyüklüğünde açın ve bol nişasta kullanarak üst üste dizin. En üstteki hamurun üzerine nişasta dökmeyin. Hamurun üzerine elinizle bastırın. 14 katlı hamuru tepsi büyüklüğünde açın ve hamuru mümkün olduğunca inceltin. Önceden altını yağlamış olduğunuz tepsiye hamuru yayın ve fındığınızı dökün. Diğer hamurları da aynı şekilde yapın ve en üst tabakaya geldiğinizde erittiğiniz tereyağını tepsinin üzerinde gezdirin. Önceden 170 derecede ısıttığınız fırında üstleri kızarana kadar bekleyin. Ardından şerbeti için su ve şekeri kaynatın, kaynayınca sütü ilave edip altını kapatın ve soğuk bir şekilde tepsinizin üzerine yayın. Sütlü Nuriye tatlınız servise hazırdır, afiyet olsun. Sütlü Nuriye tatlısının 1 porsiyonu 445 kaloridir.

Kaynak : http://www.baklavacimehmet.com/sutlu-nuriye/

Yediklerimizin faydalarını ve zararlarını öğreniniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.