Pişmaniye
PİŞMAN TATLISI

Tel tel yenilirken ağızda eriyen yüz güldüren bu meşhur tatlımız Osmanlı zamanında Anadolu’da yapılmaya başlanmıştır. Soğuk kış günlerinde evlerde toplanan insanlar zahmetli olmasına rağmen evlerde pişmaniye yaparlarmış. Bazen de tutturamayanlar bu tatlıyı ziyan edip atmak zorunda kaldığında bu tatlıya “pişman” tatlısı demişler.

 

Sade Pişmaniye

 

Öncelikle 1 kilo unla 250 gr. tereyağını un kokusunu kaybedinceye kadar iyice kavurun. Unun tereyağını iyice yediğinden ve tamamen kavrulmuş olduğundan emin olun. Unun içinde asla topaklanma kalmamalıdır. Hazırladığınız unu geniş bir tepsiye dökerek soğumaya bırakın.
Şeker ve suyu bir tencereye alıp karıştırın ve kaynatmaya başlayın. Şekerle su kaynamaya başladığı anda yarım yemek kaşığı limon suyunu ekleyin ve karıştırın. Bu arada ortalama büyüklükte bir tepsiyi tereyağıyla yağlayın. Kaynayan şekerli karışım sarı bir renk aldığı zaman karışımdan su dolu bir bardağa damlatın eğer damlattığınız karışım suyun içinde dağılmayıp toplanıyorsa ve sonrasında sertleşmeye başlıyorsa kıvam olmuş demektir. Karışımı ateşten alın ve yağladığınız tepsiye döküp soğumaya bırakın.

 

Pişmaniye

 

Ortalama 5 dakikalık bir süre geçtikten sonra elinizle tepsideki ağdayı bir araya toparlayın. Ağda çok sıcak olduğundan canınızı acıtacak ve elinize yapışacaktır ancak bu acıya katlanmanız mutlak suretle gereklidir. Aksi halde doğru zamanda alamadığınızdan ağda taşlaşacak ve emekleriniz bu nedenle boşa gidecektir…

Yediklerimizin faydalarını ve zararlarını öğreniniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın