Isırgan Otunun Faydaları1. Birçok Besin Öğesi İçerir

Isırgan otunun yaprakları ve kökü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlar :

 • Vitaminler: A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra birkaç B vitamini
 • Mineraller: Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum
 • Yağlar: Linoleik asit, linolenik asit, palmitik asit, stearik asit ve oleik asit
 • Amino asitler: Tüm temel amino asitler
 • Polifenoller: Kaempferol, kuersetin, kafeik asit, kumarinler ve diğer flavonoidler
 • Pigmentler: Beta-karoten, lutein, luteoksantin ve diğer karotenoidler

Dahası, bu besinlerin çoğu vücudunuzun içinde antioksidan görevi görür .

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olan moleküllerdir. Serbest radikallerin neden olduğu hasar, yaşlanmanın yanı sıra kanser ve diğer zararlı hastalıklarla da bağlantılıdır .

Araştırmalar, ısırgan otu özünün kandaki antioksidan seviyelerini yükseltebileceğini göstermektedir

2. Enflamasyonu Azaltabilir

İltihaplanma, vücudunuzun kendini iyileştirme ve enfeksiyonlarla savaşma yoludur.

Bununla birlikte, kronik iltihaplanma önemli zararlar verebilir.

Isırgan otu, iltihabı azaltabilecek çeşitli bileşikler barındırır .

Hayvan ve test tüpü çalışmalarında ısırgan otu, üretimine müdahale ederek çoklu inflamatuar hormon düzeylerini düşürdü .

İnsan çalışmalarında, ısırgan otu kremi uygulamak veya ısırgan otu ürünleri tüketmek, artrit gibi iltihaplı durumları hafifletiyor gibi görünmektedir .

Örneğin, 27 kişilik bir çalışmada, artritten etkilenen bölgelere ısırgan otu kremi uygulamak, plasebo tedavisine kıyasla ağrıyı önemli ölçüde azalttı .

Başka bir çalışmada, ısırgan otu özü içeren bir takviye almak artrit ağrısını önemli ölçüde azalttı. Ek olarak, katılımcılar bu kapsül sayesinde anti-enflamatuar ağrı kesicilerin dozunu azaltabileceklerini hissettiler.

3. Büyümüş prostat semptomlarını tedavi edebilir

51 yaş ve üstü erkeklerin% 50 kadarı genişlemiş prostat bezine sahiptir .

Prostat büyümesi genellikle iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır. Bilim adamları BPH’ye neyin neden olduğundan emin değiller, ancak idrara çıkma sırasında önemli rahatsızlığa neden olabilir.

İlginç bir şekilde, birkaç çalışma ısırgan otunun BPH tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Hayvan araştırmaları bu güçlü bitki dihidrotestosteron içine testosteron dönüşüm önleyebilir ortaya koymaktadır – daha güçlü bir form testosteron .

Bu dönüşümü durdurmak prostat boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.

BPH’li kişilerde yapılan araştırmalar, ısırgan otu özlerinin kısa ve uzun vadeli idrara çıkma sorunlarının tedavisine yardımcı olduğunu göstermektedir – yan etkiler olmadan.

4. Saman Nezlesini Tedavi Edebilir

Saman nezlesi, burnunuzun iç yüzeyindeki iltihaplanmayı içeren bir alerjidir.

Isırgan otu, saman nezlesi için umut verici bir doğal tedavi olarak görülüyor.

Test tüpü araştırması, ısırgan otu özlerinin mevsimsel alerjileri tetikleyebilecek iltihabı önleyebileceğini göstermektedir .

Bu, histamin reseptörlerinin bloke edilmesini ve bağışıklık hücrelerinin alerji semptomlarını.

Bununla birlikte, insan çalışmaları, ısırgan otunun saman nezlesini tedavi etmede plaseboya eşit veya biraz daha iyi olduğunu belirtmektedir .

Bu bitki, saman nezlesi semptomları için umut verici bir doğal çare olabilirken, daha uzun vadeli insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

5. Kan Basıncını Düşürebilir 

Her üç Amerikalı yetişkinden yaklaşık birinin yüksek tansiyonu vardır .

Yüksek tansiyon ciddi bir sağlık sorunudur çünkü sizi dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kalp hastalığı ve felç riskine sokar .

Isırgan otu geleneksel olarak yüksek tansiyonu .

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, kan basıncını çeşitli şekillerde düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Birincisi, vazodilatör görevi gören nitrik oksit üretimini uyarabilir . Vazodilatörler kan damarlarınızın kaslarını gevşeterek genişlemelerine yardımcı olur .

Ek olarak, ısırgan otu, kasılmaların gücünü azaltarak kalbinizi rahatlatan , kalsiyum kanal blokerleri olarak işlev görebilen bileşiklere sahiptir .

Hayvan çalışmalarında, ısırgan otunun kalbin antioksidan savunmasını yükseltirken kan basıncı seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir .

6. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Hem insan hem de hayvan çalışmaları ısırgan otunu kan şekeri seviyelerini düşürmekle ilişkilendirir .

Aslında, bu bitki insülinin etkilerini taklit edebilen bileşikler içerir .

46 kişiden oluşan üç aylık bir çalışmada, günde üç kez 500 mg ısırgan otu özü almak, bir plaseboya kıyasla kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdü.

7. Diğer Potansiyel Faydalar

Isırgan otu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka potansiyel sağlık yararları sağlayabilir:

 • Azaltılmış kanama: Isırgan otu özü içeren ilaçların, özellikle ameliyattan sonra aşırı kanamayı azalttığı bulunmuştur .
 • Karaciğer sağlığı: Isırgan otunun antioksidan özellikleri, karaciğerinizi toksinler, ağır metaller ve iltihaplanmanın neden olduğu hasara karşı koruyabilir .
 • Doğal idrar söktürücü: Bu bitki vücudunuzun fazla tuz ve suyu atmasına yardımcı olabilir ve bu da kan basıncını geçici olarak düşürebilir. Bu bulguların hayvan çalışmalarından .
 • Yara ve yanık iyileşmesi: Isırgan otu kremlerinin uygulanması yanık yaraları da dahil olmak üzere yara iyileşmesini destekleyebilir
Olası Yan Etkiler

Kurutulmuş veya pişmiş ısırgan otu tüketmek genellikle güvenlidir. Varsa çok az yan etkisi vardır.

Bununla birlikte, tüy gibi dikenleri cildinize zarar verebileceğinden, taze ısırgan otu yapraklarını tutarken dikkatli olun.

Bu dikenler, :

 • Asetilkolin
 • Histamin
 • Serotonin
 • Lökotrienler
 • Formik asit

Bu bileşikler kızarıklıklara, şişliklere, kurdeşenlere ve kaşınmaya neden olabilir.

Nadir durumlarda, insanlarda yaşamı tehdit edebilecek ciddi bir alerjik reaksiyon olabilir.

Bununla birlikte, yapraklar işlendikçe bu kimyasallar azalır, bu da kurutulmuş veya pişmiş ısırgan otu yerken ağız veya mide tahrişi yaşamamanız gerektiği anlamına gelir.

Hamile kadınlar ısırgan otu tüketmekten kaçınmalıdır çünkü rahim kasılmalarını tetikleyebilir ve bu da düşük yapma riskini artırabilir .

Aşağıdakilerden birini alıyorsanız ısırgan otu tüketmeden önce doktorunuzla konuşun:

 • Kan incelticiler
 • Kan basıncı ilaçları
 • Diüretikler (su hapları)
 • Diyabet ilacı
 • Lityum

Isırgan otu bu ilaçlarla etkileşime girebilir. Örneğin, bitkinin potansiyel idrar söktürücü etkisi, diüretiklerin etkisini güçlendirebilir ve bu da dehidrasyon riskinizi artırabilir .

NOT :

Isırgan otu, Batı bitki tıbbında popüler olan besleyici bir bitkidir.

Araştırmalar, diğer faydalarının yanı sıra iltihabı, saman nezlesi semptomlarını, kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Taze ısırgan otu tahrişe neden olabilirken, pişirilmiş, kurutulmuş veya dondurularak kurutulmuş ısırgan otu tüketmek genellikle güvenlidir.

Isırgan otu çok yönlüdür. Güveçte ve çorbalarda pişirilebilir, bitki çayı olarak demlenebilir, merhem olarak sürülebilir ve takviye olarak alınabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın