Salatalık ‘ ın Faydaları
Salatalık Yemenin Faydaları :

Cucumis sativus olarak da bilinen salatalık, cucurbitaceae familyasına aittir. Salatalık, yaygın olarak sebze olarak kullanılan sürünen bir asma meyvesidir. Salatalık meyve ya da sebze olsun, pek çoğunda bir şüphe var ? Salatalık bitkinin bir meyvesidir, ancak salatalar ve diğer amaçlar için bir sebze olarak kullanılır. Çiğ tüketilebilecek bir sebzedir. Salatalık salatası kralı denir. Salatalık Güney Asya’da ortaya çıktı, ancak zamanla birçok kıtaya yayıldı. Salatalık faydaları üç çeşittir – dilimleme, dekapaj ve çekirdeksiz. Salatalık, içinde% 95 oranında su bulunan ve içinde bol miktarda su bulunan tek sebze olarak kabul edilen bir sebzedir. Bununla birlikte salatalık, salatalık suyunun sağlık açısından birçok yararına sahiptir . Bilmemize izin ver salatalık vücudunuz için neler yapar ve neden salatalık sizin için iyi. Bu makale, çiğ salatalık yemenin faydalarını , salatalık su faydalarını ve salatalık suyu yararlarını anlatıyor .

Dehidrasyon için Salatalık

Dehidrasyon, vücuttaki aşırı su eksikliği ve sıvı içeriğinden kaynaklanır. Dehidrasyon, kusma hissi, kalp çarpıntısı, terlemenin azalması veya terlemesi, halsizlik vb. Gibi çeşitli sorunlara neden olur. Yukarıda belirtildiği gibi salatalık% 95 oranında su içerir. Bu, vücuttaki sıvı içeriği eksikliğinin salatalık tüketimiyle kolayca azaltılabileceği anlamına gelir. Bol miktarda su içmenin yanı sıra, bir iyileşme elde etmek için salatalık tüketmek önerilebilir

Kilo Kaybı Için Salatalık Faydaları

Kilo vermek bir göreve yakındır ve çoğu zaman bağlılık eksikliği nedeniyle insanlar kilo veremezler. Kilo vermek sadece vücuda estetik bir çekicilik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda zinde ve sağlıklı bir kişiliğe de katkıda bulunur. Salataların kralı olarak bilinen salatalık, büyük ölçüde kilo kaybına katkıda bulunan bir sebzedir. Salatalık faydaları minimum kaloriye sahiptir ve çok miktarda diyet lifi içerir. Yemekten önce salata olarak tüketilen diyet lifi, kendinizi tam hissetmenize yardımcı olur ve böylece yiyecek alım miktarını azaltır.

Salatalık Kan Şekeri Düşürür

Salatalık kan şekeri seviyesini düşürebilir mi? Diyabet, kan akışındaki şeker seviyesindeki bir artıştır. Oluştuktan sonra kontrol altına almak çoğu zaman zordur. Kan şekeri seviyesi, pankreas tarafından salgılanan insülin tarafından kontrol altına alınır. Salatalık faydaları, pankreasın aktivasyonuna yardımcı olan bazı mineralleri içerir ve böylece insülin üretimini arttırır. Bu sırayla kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Salatalık Sindirim İçin İyi

Salatalık, sindirim sürecinde yardımcı olan diyet lifi içerir. Salatalık yararları ayrıca kabızlığın iyileştirilmesine de yardımcı olur. Kabızlık dışkıda sertleşmeye neden olan ve dışkılamayı çok acı veren bir durumdur. Salatalık lifle doludur ve% 95 oranında su içerdiğinden kabızlığın azalmasına yardımcı olur. Kabızlık çeken bir kişi sorunu tamamen gidermek için günde 2-3 salatalık tüketmelidir.

Kötü nefes için salatalık

Ağız kokusu bir çeşit bakteri birikiminin bir nedenidir. Ağız kokusu çok utanç verici ve daima uzak tutulmalıdır. Salatalık yararları, ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olan bitkisel besinler içerir. Sonuç olarak, salatalık tüketimi, ağız kokusundan kurtulmanıza ve ağızda tazeliği sürdürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca diş etlerini korumaya yardımcı olur ve dişleri temizler. Bu nedenle, eğer nefes darlığı sorunu yaşadığını hissedersen, bu soğuk, taze sebzeyi çiğnemeye başla.

Kanser için Salatalık

Kanser, bugünlerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Erken bir aşamada tezahür etmezse ölüme neden olabilir. Bitki besinleri içeren salatalık kanseri önlemeye yardımcı olur. Kanser serbest radikallerin artmasından kaynaklanmaktadır. C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olan salatalık serbest radikallerle savaşır ve kanserin önlenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, düzenli olarak salatalık tüketen kişilerin ölümcül hastalıklardan etkilenme şansı en azdır.

Akşamdan kalma için salatalık tedavileri

Akşamdan kalma, kusma hissi, baştaki aşırı ağırlık ve baş ağrısıyla ilişkili olan tatsız bir duygudur. Bu, büyük miktarda alkol alımı nedeniyle ortaya çıkar ve genellikle ağır alkol tüketiminin ertesi günü meydana gelir. Sağlık için iyi olmadığından alkol tüketimini sınırlandırmak her zaman tercih edilir. Bununla birlikte, yoğun bir şekilde içtiyseniz, salatalık yararları akşamdan kalmaların tedavisi için yardımcı olabilir. Elektrolitler ve vitaminler alkolün etkisini azaltmaya yardımcı olur. Yatmadan önce birkaç dilim salatalık tüketin. Bu daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Salatalık Cilt İçin Faydaları

Hepimizin bildiği gibi, cilt güzelliğimize katkıda bulunan vücudumuzun görünen dış kısmıdır. Ciltteki lekelerin de güven seviyesini düşürdüğü söylenir. Bu nedenle kendinize güvenmek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak (cilt için salatalık) cildinize iyi bakmak önemlidir. Salatalıklar, tüketildiğinde derideki lekeleri gidermeye yardımcı olan zengin E Vitamini ve C Vitaminidir ( ciltte salatalık etkisi) . Soğuk bir sebze olması ve su içeriği yüksek olması, vücudun aşırı derecede ısınmasını önlemeye yardımcı olur ve bu nedenle sivilce oluşumunun önlenmesine de katkıda bulunur. Bu, salatalık suyunun içilmesinin faydalarından biridir . Aynı zamanda fazla yağı alır. Salatalık ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatan ince çizgileri ve kırışıklıkları da giderir.

Kabarık Gözler İçin Salatalık

Çocukların, ergenlerin ve yetişkinlerin her zaman cep, dizüstü bilgisayar, bilgisayar veya televizyonun bu zararlı ekranlarına yapıştırıldığı bir nesilde, gözleri zararlı etkilerden korumak önemlidir. Ne zaman bir kişi kullanımları azaltmaya çalışırsa çalışsın, asla olmaz. Genellikle kabarık gözlere ve koyu halkalara neden olur. Gözlerin üzerine yerleştirildiğinde dilimlenmiş salatalık veya salatalık suyuna batırılmış pamuk topları kabarık gözlerin iyileşmesine yardımcı olabilir ve gözlerin yanmasını önleyebilir. Ayrıca koyu renkli halkaları çıkarabilir ve taze görünmesini sağlayabilir.

Güneş yanığı için salatalık

Güneş yanığı veya bronzluğa, güçlü güneş ışınlarına maruz kalması neden olur. Güneş yanığı önlenmezse cildin kararmasına neden olur. Salatalık püresi, aloe vera suyu ile karıştırıldığında güneş yanığının önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olur. Cildinize uygulayın ve soğuk suyla yıkayın. Ayrıca aloe yerine limon suyu kullanabilirsiniz Vera suyu ciltten bronzlaşmaya yardımcı olur. Macunu cilde uygulayın ve bir saat bekletin. Soğuk suyla yıkayın. Bunu haftada 3 kez tekrarlayın ve bir ay içinde cildinizin açıkladığını ve orijinal rengini geri aldığını göreceksiniz.

Salatalık Saçı İçin Faydaları

Salatalık sağlıklı saçlar için çok faydalıdır. Sağlıklı bir saça katkıda bulunan potasyum ve kükürt gibi minerallere sahiptir. Bir salatalık yumurta beyazı ve zeytinyağı ile karıştırın. Saçınıza on dakika uygulayın ve şampuanla yıkayın. Bu saçın dokusunu iyileştirir ve güçlendirir. Saçınızı çok fazla düşüyor düşünüyorsanız. Bunu saçınıza uygulamayı deneyin, foliküllerin daha güçlü olmasını sağlar ve saç dökülmesini önler ve güçlü ve parlak bir saç verir.

Kan Basıncının Salatalık Yararları

Kan basıncı daima normal tutulmalıdır. Kan basıncının artması veya azalması sağlık üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Yüksek tansiyon aşırı gerginlik ve strese neden olur. Sağlıklı bir vücut ağırlığı ve düzenli sağlıklı yiyecek alımı, düzenli bir kan basıncını sürdürmeye yardımcı olur. Salatalık potasyum bakımından zengindir ve potasyum, yüksek tansiyonu düşürmede kilit bir rol oynar. Bu nedenle, hipertansiyon veya yüksek tansiyon hastaları düzenli olarak salatalık tüketmelidir.

Selülit için Salatalık

Selülit, deri altı yağının, etli alanların cildinde gamze benzeri oluşumlar veren belirli alanlarda birikmesi sonucu ortaya çıkar. Salatalık selülit için son derece iyidir. Lif içeriyor ve ağırlığı azaltmaya yardımcı oluyormuş gibi, deri altı yağının yanmasına da katkıda bulunuyor. Dizlerinizde selülitli bir kişi iseniz, uylukunuzda veya ancak salatalıkta salata olarak tüketmeniz önerilir. Bu tonlanmış bir vücut ve ince bir cilt elde etmenize yardımcı olacaktır.

Erkekler İçin Salatalık Faydaları

Salatalığın çeşitli cinsel faydaları vardır. Erkeklerde testosteron seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Bu, erkeklerde cinsel aktiviteleri düzenleyen ana hormonlardan biridir. Salatalık tüketimi ereksiyonda yardımcı olur ve bu nedenle cinsel performansı artırır . Testosteron ayrıca kas inşa etmek ve erkeksi bir figür çıkarmak için de gereklidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın