Deniz börülcesinin Faydaları
Deniz Börülcesi ıspanakgiller familyasına ait şifalı bitkilerden biridir. Deniz kıyılarında gelgit sonrası deniz suyu çekildikten sonra yetişen Deniz Börülcesi  bünyesinde bulunan tuz ve de ekşilik ile çok leziz bir bitkidir. Deniz börülcesi halk arasında “kurşun otu” veya “tuzlu ot” olarak da bilinir.

Sonbahar ayında denizdeki tuzu daha çok kendi bünyesinde topladığından dolayı yemek daha zor olmaktadır. Deniz börülcesi yaz başında toplanır.Ülkemizde Tuz gölü çevresinde, Aksaray da, Ereğli de, Burdur da ve de Tarsus kıyısında da yetişir. Sonbahar dönemi Deniz Börülcesi toplanacaksa 24 saat kadar tatlı suda bekletmenizde fayda vardır.

Deniz Börülcesinin faydaları:

Deniz Börülcesi günümüzde yararları henüz kavranmış ve bitkisel tıp alanında daha yeni yeni kullanılmaya başlanmış bir bitkidir.

– Deniz Börülcesi denizdeki bütün mineralleri kendi bünyesi içinde barındırması sebebiyle çok yararlıdır. Deniz börülcesi sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum ve de bakır yönünden oldukça zengindir.

İyot eksikliği sebebiyle Guatr rahatsızlığı olan kişilere, İyotça zengin topraklarda yetişen Deniz Börülcesi çok faydalıdır.

– İçermiş olduğu pek çok mineral sayesinde vücuttaki tuz oranının dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

– Deniz börülcesi idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Trioid hormonu dengesizliğini giderme özelliği vardır.
– Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
– Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olup, zayıflamaya da yardımcıdır.
– İçermiş olduğu C vitamini sayesinde vücuda bağışıklık kazandırmaktadır.
– İştah açıcı özelliğe sahiptir.
– Cildin daha güçlü ve verimli bir hal kazanmasına
yardımcı olur.
– Lifli bir yapıya sahiptir. Bağırsak sorunlarını giderir.
– Mide için de faydalı bir yiyecektir.

Deniz Börülcesinin Zararları

Deniz Börülcesi yüksek oradan tuz barındırdığı için yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir besindir.

Aşırı tüketilmesi bazı alerjik reaksiyonlara, ishale neden olabilir.

Deniz Börülcesi Nasıl Tüketilir?

Deniz börülcesini taze olarak veya haşlayarak yemeniz mümkün. Deniz Börülcesi salata olarak da tüketebilirsiniz Sirke ile tatlandırıp da yiyebilirsiniz. Salamurasını hazırlayarak da tüketmeniz mümkün.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın