Mutfağımdaki SırlarSağlık

Trans yağ nedir ?Gıdalarda bulunan iki geniş trans yağ türü vardır: doğal olarak oluşan ve yapay trans yağlar.Doğal olarak oluşan trans yağlar bazı hayvanların bağırsaklarında üretilir ve bu hayvanlardan yapılan yiyecekler (örn. Süt ve et ürünleri) bu yağlardan küçük miktarlarda içerebilir. Yapay trans  yağlar (veya  trans  yağ asitleri), sıvı bitkisel yağları daha katı hale getirmek için hidrojen ekleyen endüstriyel bir süreçte oluşturulur.

İşlenmiş gıdalardaki trans yağlar için birincil diyet kaynağı “kısmen hidrojene yağlardır.” Bunları gıda paketlerindeki içerik listesinde arayın. Kasım 2013’te, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kısmen hidrojene yağlar için bir ön belirleme yaptı. insan gıdalarında artık Genel Olarak Güvenli (GRAS) olarak tanınmamaktadır.

Neden bazı şirketler trans yağ kullanıyor?

Trans yağların kullanımı kolaydır, üretimi ucuzdur ve uzun süre dayanır. Trans yağlar, gıdalara arzu edilen bir tat ve doku verir. Birçok restoran ve fast-food satış noktası, trans yağları olan yağlar ticari fritözlerde birçok kez kullanılabildiğinden, derin yağlarda kızartmak için trans yağ kullanır. Bazı ülkeler (örneğin, Danimarka, İsviçre ve Kanada) ve yargı bölgeleri (California, New York City, Baltimore ve Montgomery County, MD), gıda hizmeti kuruluşlarında trans yağ kullanımını azaltmış veya kısıtlamıştır.

Trans yağlar sağlığımı nasıl etkiler?

Trans yağlar kötü (LDL) kolesterol seviyenizi yükseltir ve iyi (HDL) kolesterol seviyenizi düşürür. Trans yağ yemek,

 • “Kötü” kolesterol düzeyini artırır
 • Kalp krizi ve felç riskini artırır
 • Diyabet geliştirme riskini artırma olasılığı çok yüksektir
 • Enflamatuar süreçlerin gelişmesine yol açar
 • Muhtemelen kansere neden olabilir
Sağlık açısından bu kadar kötü etkileri olan trans yağlar neden bu kadar popüler hale geldi?

1990’dan önce trans yağın sağlığınıza nasıl zarar verebileceği hakkında çok az şey biliniyordu. 1990’larda, araştırmalar trans yağların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini belirlemeye başladı . Bu bulgulara dayanarak , ABD’de trans yağ ve tüketim için FDA tarafından oluşturulmuş etiketleme düzenlemeleri son yıllarda azalmıştır, ancak bazı kişiler gıda tercihlerine göre yüksek düzeyde trans yağ tüketebilirler.

Hangi yiyecekler trans yağ içerir?

Trans yağlar pek çok gıdada bulunabilir.

Kısmen hidrojene yağ olarak bilinen imal edilmiş trans yağ formu, aşağıdakiler dahil çeşitli gıda ürünlerinde bulunabilir:

Trans yağ içeren ürünler

Bu kelimeyi herhangi bir ürünün bileşiminde bulmak neredeyse imkansızdır. Trans yağlar yerine isimleri bulabilirsiniz:

 • hidrojene yağlar;
 • hidrojenik yağlar;
 • sertleştirilmiş yağlar;
 • yemeklik yağ;
 •  bitkisel yağ (herhangi bir açıklama olmadan).
Trans yağlar açısından zengin yiyeceklerin listesi:

 • Fast food. Bu ürünler neredeyse% 50 trans izomer içerir.
 • Hazır yiyecekler: dondurulmuş pizza, pirzola, krep, tavuk veya balık çubukları.
 • Ekmek ve unlu mamuller.
 • Şekerleme ( birçok zararlı yağ asidi içerir ).
 • Kuru kahvaltılar.
 • Margarin, ezme ve diğer bitkisel yağ türleri.
 • Mayonez ve türevleri (her türlü sos).
 • Dondurma, çikolatalar, çikolatalar.
 • Süt ürünleri (süzme peynir, krema, ekşi krema, kefir).
 • İşlenmiş ve bazı sırlı lor türleri.
 • Rafine yağlar.

Yağ türlerinin her birinde, zararlı bileşenlerin içeriği farklıdır, buna bağlı olarak kullanımları az ya da çok zarar verebilir.

Besin Değerleri paneline bakarak belirli bir paketlenmiş gıdalardaki trans yağ miktarını belirleyebilirsiniz  . Ancak ürünler  porsiyon başına 0 gramdan 0.5 gramdan az trans yağ içeriyorsa “0 gram  trans yağ” olarak listelenebilir . Ayrıca içerik listelerini okuyarak  ve “kısmen hidrojene yağlar” olarak adlandırılan bileşenleri arayarak da trans yağları tespit edebilirsiniz  .

Doğal olarak oluşan trans yağlar var mı?

Sığır eti, kuzu eti ve tereyağı gibi bazı et ve süt ürünlerinde doğal olarak az miktarda trans yağ bulunur. Doğal olarak oluşan bu trans yağların, endüstriyel olarak üretilen trans yağlarla aynı kolesterol seviyeleri üzerinde kötü etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için yeterli çalışma yapılmamıştır.

Günde ne kadar trans yağ yiyebilirim?

Amerikan Kalp Derneği  , diyetinizdeki trans yağı azaltmak için kısmen hidrojene bitkisel yağlar içeren yiyecekleri azaltmanızı ve doymuş ve trans yağ eklemeden yağsız et ve kümes hayvanları hazırlamanızı önerir  .

Günlük trans yağlarımı nasıl sınırlayabilirim ?

Mağazadan satın aldığınız yiyeceklerle ilgili Beslenme Gerçekleri panelini okuyun ve dışarıda yemek yerken ne tür yağlı yiyeceklerin pişirildiğini sorun. Diyetinizdeki trans yağları tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlarla değiştirin.

Doymuş ve Trans Yağ Alımınızı Düzenleme

Amerikan Kalp Derneği, LDL kolesterolü düşürmekten fayda sağlayacak yetişkinlerin trans yağ alımını azaltmasını ve doymuş yağ tüketimini toplam kalorinin% 5 ila 6’sı ile sınırlamasını önermektedir.

İşte bunu başarmanın bazı yolları:

Meyveleri, sebzeleri, kepekli tahılları, az yağlı süt ürünlerini, kümes hayvanlarını, balıkları ve kabuklu yemişleri vurgulayan bir beslenme düzeni seçin. Ayrıca şekerli yiyecek ve içecekleri de sınırlayın.

Kanola, aspir, ayçiçeği veya zeytinyağı gibi doğal olarak oluşan, hidrojenlenmemiş bitkisel yağları en sık ama kızartmadan kullanın.

Kısmen hidrojene veya hidrojene bitkisel yağlar veya doymuş yağlar yerine, hidrojene olmayan yağ ile yapılmış işlenmiş gıdaları arayın.

Tereyağı , zetinyağı , hayvansal yağlar seçin. Besin Değerleri etiketinde “0 gr trans yağ” olup olmadığına bakın ve içindekiler listesinde hidrojene yağ kullanmayın.

Donutlar, kurabiyeler, krakerler, kekler, turtalar ve kekler trans yağ içerebilecek yiyeceklere örnektir. Onları ne sıklıkla yediğinizi sınırlayın.

Ticari olarak kızartılmış yiyecekleri ve katı yağ veya kısmen hidrojene bitkisel yağlarla yapılan fırınlanmış ürünleri sınırlayın. Bu yiyecekler sadece yağ açısından çok yüksek değil, aynı zamanda bu yağın da trans yağ olması muhtemeldir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın