Sivrisinekleri Uzaklaştıran Bitkiler
Sivrisinekler sadece dışarı çıkarken katlanmanız gereken bir sıkıntı değil, aynı zamanda sağlık endişelerinin meşru bir nedenidir.

Etrafta dolaşıyorlar, yemek yiyecek insanları veya hayvanları arıyorlar, kanlarını emiyorlar ve Zika, sıtma ve batı Nil virüsü gibi bunlardan her türlü hastalıkları ve virüsleri getiriyorlar. Ancak, kendinizi ve ailenizi kimyasal spreylerde kullanmak, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek başka bir dizi sorunla birlikte gelir .

Öyleyse, bu ısırıcı böcekleri uzaklaştırmak ve herkesi evde hastalıklardan uzak tutmak için ne yapacak bir bahçıvan?

Kokunun gücünü kullan. Sivrisinekler, ter ve vücut kokusu gibi şeylerden etkilenir, ancak çoğumuzun keyifli bulduğu kokuları gideririz. Citronella mumlar ve DEET spreyleri gibi şeylerin işe yaramasının nedeni budur. Ayrıca güçlü sivrisinek kovucu özelliklere sahip bir dizi tatlı kokulu, güzel bitki vardır.

Bahçenize bu onbir bitkiyi dahil ederek ve diğer doğal sivrisinek kovucu ürünlerle birlikte kullanılır ve ısırılma korkusu olmadan daha rahat bir dış mekanın tadını çıkarın.

Esans çıkarılan bir Güney Asya otu
Citronella

Sitronella mumları genellikle kimyasal maddelerle doldurulurken (siz kendiniz yapmazsanız ), sitronella bitkisi (resmen citrosum bitkisi olarak bilinir ve genellikle sivrisinek bitkisi olarak adlandırılır) sivrisinek kontrolü için bahçenizde yetiştirilebilir.

Bitki, yapraklarında sitronella kokusunu taşır ve bir yaprak cilde sürülür ve ovalanırsa, aroma çok hoş olur, ancak bu sivrisinekleri doğal olarak kovmaya yardımcı olur. Şişelenmiş kovucular kadar etkili olmasa da, yüksek fiyat veya potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar olmadan gelir ve bahçede büyüyünce her zaman elinizde olur.

Citronella

Bu çok yıllık 5 ila 6 metre büyür ve toprağa ekilebilir veya büyük kaplarda saklanabilir. Bitkiler drenajı iyi olan bölgelerde tam güneşte en iyisini yapma eğilimindedir. Kuraklığa eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız, yaz stresine nispeten toleranslı olduğu için sitronella ekebilirsiniz.

Büyüyen citronella denemek ister misiniz? Şunları yapabilirsiniz buraya Amazon üzerinde Yoncalar Bahçesi’ne iki büyük canlı sitronella bitkiler satın . Her bir bitki, on metrekarelik bir alanı sivrisineklerden uzak tutabiliyor; bu nedenle verandanızın etrafına veya sundurma yakınınıza yerleştirerek dış mekandaki oturma alanlarınızı sivrisineklerden ve diğer ısırıcı böceklerden uzak tutun.

Limonlu Balsam

Limon otunun yeşil yaprakları, nane ailesinin bir üyesi olduğu için sürpriz olmaması gereken, nane kokulu bir limon kokusuna sahiptir. Sadece iyileştirici özellikler açısından çok şey sunmakla kalmaz, aynı zamanda kelebekler ve arılar gibi önemli tozlayıcıları da çekerek sivrisinekleri uzaklaştırdığı bilinmektedir .

Hızlı bir sivrisinek kovucu için, tek yapmanız gereken elinizdeki yaprakları bir avuç ezmek ve maruz kalan cildinize sürtmek.

Arka kapınızın yanına veya bahçenize yakın limon otu yetiştirerek, yapraklar ihtiyacınız olduğunda kullanışlı olacaktır. Bu bitkinin sivrisinekleri uzak tutmak için özellikle etkili olmasına rağmen, aynı zamanda istilacı bir tür olarak kabul edildiğini, doğrudan bahçenize veya bahçenize değil, bir tencereye yerleştirerek devralmayı önleyebileceğinizi unutmayın. Kuraklığa dayanıklı, hızlı büyür ve yeniden tohumlanır, böylece kap bahçeleri için idealdir.

Ayrıca, sivrisinek kontrolünün yanı sıra, limon otu bitkinizi kullanmanın birçok mükemmel yolu vardır .

Şunları yapabilirsiniz Amazon’da bu sayfadan canlı melisa bitki satın sen tohumlar başlamak için beklemek zorunda kalmamak.

Catnip – Kedi nanesi

Kedi arkadaşların sadece etrafı katlettiğin için minnettar olmayacak, aynı zamanda en iyi doğal böcek kovuculardan biri olarak kabul edilir.

Hem yararlı bir böcek kovucu hem de bir kedi çeken olan nepetalakton olarak bilinen doğal bir kimyasal içerir. Aslında, Amerikan Kimya Cemiyeti’nin 222’nci ulusal toplantısında bildirilenler de dahil olmak üzere yapılan çalışmalar, catnip’in sivrisinekleri DEET’ten kovmanın yaklaşık 10 kat daha etkili olduğunu göstermiştir.

Catnip Kedi Nanesi

Elbette, eğer kedilerin hayranı değilseniz, diğer bitki seçeneklerinden birini düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, kedileri bitişik bitkilere zarar vermeden ovalayıp yuvarlayabilecekleri bir yere yerleştirdiğinizden emin olun. Bazı kediler o kadar çok uzanırlar ki, üzerine uzanırlar, yuvarlanırlar ve onu imha noktasına kadar çiğnerler.

Catnip’in büyümesi kolaydır – ABD’nin bazı bölgelerinde ticari olarak yetişen bir bitkinin yanı sıra bir yabani ot olarak da kolayca büyür. Bazı insanlar, yakınlarına yakın olan sivrisinekleri iterken, bazı insanlar en iyi koruma için ezilmiş catnip yapraklarını uygular.

Sivrisinek kovucu özelliklerinden hemen yararlanmaya başlamak için buradan canlı bir catnip bitkisi satın alınabilir .

kadife

Marigoldlar, birçok böcek kovucuda kullanılan bir bileşik olan Piretrum içerir. “Taramalı kafes metodu” çalışması , Marigolds ve Myrtle’den türetilen uçucu yağların DEET’e göre itici etkisini incelemiş ve% 50 uçucu yağ ve marşoldurucu yağların korunma süresinin 6.23 saate göre sırasıyla 2.15 ve 4.36 saat olduğunu göstermiştir. % 25 DEET için.

Kadife çiçeği

Saksı kadife yapraklarını evinize girişlerin yanına yerleştirin ve böceklerin engelleri aşmasını engellemek için açık pencereler gibi ortak sivrisinek giriş noktalarını yerleştirin.

Fesleğen

Bitkilerin en keskinlerinden biri olan fesleğen, olağanüstü bir doğal sivrisinek kovucu yapar, yapraklarının ezilmesi veya dokunulması gerekmeden bir koku verir. Bir 2011 yorum Sıtma Dergisi’nde yayımlanan Ocimum (fesleğen) uçucu yağlar yüzde 100 kadar sivrisinek koruması çok yüksek seviyede sağlanan bulundu.

Basil fesleğen

Ayrıca, fesleğen çeşitli yemeklerde kullanılabildiğinden ve çeşitli nedenlerden dolayı kapınızın dışında birkaç adım atarak harika lezzetlerinden yararlanabileceksiniz. Fesleğen yapraklarını ezmeden aromasını yayar, böylece sivrisinekleri kontrol etmek için saksılara yetiştirebilir ve bahçenize veya bahçenize yerleştirebilirsiniz. Sivrisinekleri cildinizden uzak tutmak için, bir avuç dolusu yaprağı ovalayın.

Devamını Okuyun: Dev Bir Fesleğen Bush’un Büyümesi: Profesyonel Bir Bahçıvan Sırrını Ortaya Çıkarır

Lavanta

Birçoğumuz lavanta kokusunu seviyoruz, ancak çok azı sadece bu muhteşem kokuyu sunmadığını ve rahatlatıcı, sakinleştirici bir his yaratmaya yardımcı olduğunun farkında değil, aynı zamanda bu küçük işgalcilerin dışarıdaki akşam yemeği partinizi mahvetmesini önleyebilir.

Hoş lavanta aroması sivrisineklere saldırgandır ve bahçeye veya kapılar, pencereler ve eğlence alanlarının yakınında bulunan saksılara ekilerek en iyi şekilde kullanılır.

Lavanta

Daha da yüksek bir koruma seviyesi için, bitki yağını açığa çıkarmak için cildinize sürün. Lavanta ayrıca son derece etkili Natural Sivrisinek Kovucu Spreyimizde kullanılır .

Lavanta yetiştiriciliği, hasadı ve kullanımı hakkında tam bir rehber için rehberimizi buradan okuyun .

Nane

Nane nane temiz kokusu, bu korkunç kimyasal kokudan çok daha iyi değil, sivrisinekleri kovmak için doğal bir böcek ilacı olarak da kullanılabilir. Aslında, Sıtma Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar neden bu kadar etkili olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar, maruz kalan vücut bölgelerine uygulandıklarında kovucu eylem sunduğunu keşfederken, larva öldürücü ve sivrisinek kovucu eylemi de gösterdiler. Sivrisinek larvaları, nane yağı ve su çözeltisine maruz kaldıktan 24 saat sonra öldürüldü .

Peppermint nane

Bahçenizin tadını çıkarırken veya sivrisinek problemleri şiddetlendiğinde, koku ve yağları serbest bırakmak için bitkinin yapraklarından birkaçını ezin.

Sarımsak

Sarımsakla doldurulmuş besinler yemek yemek, büyük miktarda tüketmediğiniz sürece sivrisinekleri uzak tutmazken, büyüyen sarımsak hile yapabilir. Dikmek sadece iğrenç ahlaksızlığı engellemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi yemeklerinizi lezzetlendirmek için kendi lezzetli sarımsak kaynağınız olur. Sebze bahçenize veya çiçek tarhınıza biraz sarımsak ekleyin.

Sarımsak

yarpuz

Pennyroyal başka bir ünlü doğal böcek kovucu ve sivrisineklerle savaşmak için özellikle etkilidir.

Evinizin dışına basitçe yerleştirmek onları bahçenizde ikamet etmekten caydırabilir ve bir odada taze bir kuruş vazo bırakarak sivrisinekleri uzaklaştırabilir.

Pennyroyal yarpuz

Pennyroyal, nane ailesiyle ilgili olduğu için hızlı bir şekilde invaziv hale gelebilir; bu, içine giremediği ve yayamayacağı sert bir sınır kullanarak, bir kaba koymak veya büyümeyi kontrol etmek en iyisidir. Hem içeride hem de dışarıda yetiştirilebileceğinden, daha fazla koruma için evinizdeki birkaç kapta büyütmek isteyebilirsiniz.

Biberiye

Bu muhteşem çiçekli bitki, yemeklerin tadına bakmak için en yaygın şekilde kullanılır, ancak aynı zamanda birçok fantastik kullanım arasında olağanüstü bir sivrisinek kovucu görevi de görür .

İçeride veya dışarıda tutabilirsiniz, sadece tam güneş olduğundan emin olun. Kovucu amaçlar için, hem canlı bitki hem de ondan kesimler, rahatsız edici hastalık taşıyan böcekleri kovmada etkilidir.

Rosemary biberiye

Biberiye, sivrisineklerle savaşmadan ateş yakmak istediğinizde harikadır. Sadece bir parça ve yandığında ortaya çıkan aromatik dumanı atmak sadece hoş bir koku vermekle kalmaz, aynı zamanda bu yaratıklara (ve diğer birçok böcek türüne) onları uzak tutabilecek kadar güçlü ve nahoş bir durumdur.

Sardunya

Kokulu sardunyalar, sayısız bahçıvan ve bahçe alanı tarafından önerilen bir başka popüler sivrisinek kovucu bitkidir.

Geranium sardunya

Limon kokulu sardunya türü, sitronella’ya benzer şekilde en etkilidir. Sardunyalar ayrıca inanılmaz çekici bir dekoratif parça oluşturabilen özellikle muhteşem çiçeklere sahiptir. Sıcak, güneşli ve kuru bir iklimi tercih ederken, soğuk iklim bölgelerinde, sık sık budanmaları koşuluyla yetiştiricilerde yetiştirebilirsiniz.

sitemiz

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın