Adi Selvi
Tıbbi Aromatik Bitki : Adi Servi
Alem : Plantae
Bölüm : Pinophyta
Sınıf : Pinopsida
Takım : Pinales
Familya : Cupressaceae
Cins : Cupressus L.

 

BOTANİK
Servi ya da Selvi (Cupressus), uzun boyu (30-35 m) ve koyu yeşil yaprak dokusu ile uzaklardan dikkati çeker. Küçük bir futbol topuna benzeyen kozalakları, birbirini örtecek şekilde üst üste yerleşmiş pul yaprakları ile diğer iğne yapraklılardan farklıdır.
adi selvi.gif
Çiçek :  Erkek çiçekler darca silindir, sarımsı yeşil ve 1-3 mm boyundadır. Sonbaharda belirmeye başlar, Nisan ayına kadar olgunlaşır. Dişi çiçekler yuvarlak, yeşil ve kalın bir sapın ucundadır. 2-3 mm çapında olup Nisan ayında oluşurlar. Tozlaşma Nisan ayındadır.
Meyve :  Küre ya da yumurta biçimindeki kozalaklar 2,5-3 cm çapındadır ve iki yılda olgunlaşır. 8-14 puldan oluşur. Pullar farklı büyüklükte, sırtı düz, ortası sivri çıkıntılıdır Önceleri yeşil, olgunlukta kahverengidir.
Yaprak ve Sürgün: Pul yapraklar koyu yeşil renkli ve sırtlan çıkıntılı olup ortasında uzun biçimli çukur bir yağ bezesi vardır. Pullar 4 köşeli, haç görünüşünde ve sürgünlere karşılıklı olarak birbirini örtecek şekilde yerleşmiştir.
ÜRETİM TEKNİKLERİ :
  Çelikleme (Cuttings)  Tohum (Seeds)
Adi Servi (İtalya Servisi)   Tohum ve çelikle üretilir. Tohum ekim zamanı erken ilkbahardır. Olgun odun çelikleri j ile Eylül ayında üretilebilir.
  ADİ SERVİ DİĞER ÖZELLİKLER:
Park ve bahçelerde soliter olarak kullanılan bu tür aynı zamanda rüzgar ve çit perdesi i olarak da değerlendirilebilir. Çok dayanıklı ve güzel kokulu odunu hafif ve yumuşaktır. Kabuk, genç  yaşlarda kırmızımsı, İleri yaşlarda kahve rengimsi ve ince, uzun çataklıdır. C.s. var. pyramidalis mezarlıklarda çok kullanılan değerli bir kültivardır.
KULLANIM ALANLARI :  Peyzaj, İlaç yapımında kullanılır.
   Odun Yapısı :  Odunu çok sert ve dayanıklı olup, çok güzel kokuludur.
   Peyzajda Kullanım :  Park, Bahçe, Rüzgar perdesi, Çit
adi selvi01.jpg
ADİ SERVİ DOĞAL YAYILIŞ VE RAKIM
Anadolu’da, Ege Denizi Adaları’nda, Kıbrıs’ta, İran’ın kuzey bölgelerinde doğal olarak bulunur. Eski zamanlarda İtalya’ya götürülmüş ve buradan Akdeniz çevrelerine dağılmıştır. Türkiye’de de yetiştirilmektedir.
ADİ SERVİ TOPRAK VE BESİN İSTEĞİ
Derin, iyi drenajlı ve verimli topraklan sever. Fakir, kireçli, taşlı, kuru, kurak ve kumlu topraklar üzerinde de yetişebilir ancak böcek tahribatına maruz kalır. Tuzlu topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın