Acı Çiğdem
Tıbbi Aromatik Bitki : Acı Çiğdem
Alem : Plantae (Bitkiler)
Bölüm : Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Sınıf : Monocots (Bir çenekliler)
Takım : Liliales
Familya : Liliaceae
Cins : Colchicum
Türü : Colchicum Speciosum
Diğer İsimler : Varget Gülü, Vargit Çiçeği, Güz Çiğdemi

 

BOTANİK

Bitki gövde yumrulu (kormus) , yumurtamsı 500-3000 m arası çayırlıklar, orman açıklıkları ve yamaçlarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Türkiye de özellikle Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu da Kastamonu, Giresun, Trabzon, Artvin de yayılış gösterir. Karadeniz de yaylacıları kışın geldiği için uyardığı da düşünülür.
Yaprakları : 3-5 adet olup çiçekler açtıktan sonra gelişir, eliptik ve tüysüzdür.
Çiçekleri : sapsız 1-3 adet çansı. Tepaller altta tüp şeklinde birleşmiş, üstte serbest pembe renktedir. Filamentler 10-18 mm. boyda, tüysüz, anterler portakal rengindedir. Sonbaharda ( Eylül, Ekim ) çiçeklenir ve çiçeklilik süresi birkaç ay sürer
Meyveleri : kapsüldür.

Kullanımı : Karadeniz bölgesinde yaygın olan bu türün ihraç edilen soğanları da bu bölgeden sökülür. Dış satım miktarları yıldan yıla değişim gösterir. Bitkinin tohumlarında kolçisin alkaloiti olduğundan zaman zaman bitkinin tohumlarının da ihraç edilmektedir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın