Keten Tohumunun FaydalarıKeten tohumu

Linum usitatissimum bitkisinden tohum Keten Tohumu olarak adlandırılır. Tıbbi özelliklere sahip küçük, kahverengi, koyu veya altın renkli tohumlardır. Onlar da keten tohumu denir. Omega-3 yağları bakımından zengin lifli besinlerdir. Sağlık için oldukça dikkat çekicidir ve vücudumuzdaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olurlar. Keten tohumu, iyi bir yüksek lif, B-vitamini ve omega-3 asit kaynağıdır. Keten tohumu içindeki lif vücudunuzda çözünür ve lif tohum kabuğunda bulunur. Yemekten önce alınan keten tohumu lifi, insanların iştahlarını azaltarak, kendilerini tam hissetmelerini sağlar ve böylece, kilo vermede desteklenmelerini sağlar. 

Keten Tohumunun Besin Değeri

Keten tohumu, zengin bir mineral kaynağıdır ve çeşitli besinsel yararları vardır. Sadece 3 yemek kaşığı keten tohumu, diğer tohumlarla karşılaştırıldığında çok yüksek olan yaklaşık 8 gram lif içerir. Kalp ve cilt için çok iyi olan 6,338mg omega asitleri içerir. Ayrıca 6 g protein içerir ve yaklaşık% 31 BKA olan zengin bir B1 vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda – manganez% 35 RDA, magnezyum % 30 RDA, fosfor% 19 RDA ve selenyum % 10 RDA içeren zengin bir mineral kaynağıdır . Keten tohumlarının beslenme profili ayrıca B6 vitamini, demir , potasyum , bakır ve çinko içerir .

Keten tohumu
Keten Tohumunun Sağlık Faydaları
Aşağıda belirtilen Keten tohumu tohumunun en iyi sağlık yararlarıdır
Yüksek lifli gıda

Keten tohumu lifli bir besindir ve bu nedenle süper besin olarak adlandırılır. 1 vücudunuzdaki detoksifikasyon sürecine yardımcı olur ve karaciğer ve böbrekleri destekler. İçtiğiniz besinlerden besinlerin emilimini artırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde suda çözünür müsilaj sakız içeriği içerir. Suda çözünür bu lif, vücudunuzdan atılan zehirli maddelerin hapsolmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemi için iyi

Keten tohumu, bağırsaklardaki probiyotikleri artırarak sindirim sisteminizi iyileştirir. Aynı zamanda sindirim sisteminin astarının korunmasına yardımcı olur ve böylece sindirim rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca bağırsak iltihabı azaltmada yardımcı olabilir. Keten, sindirim sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olan magnezyum bakımından zengindir. Ayrıca kabızlık çeken insanlara yardımcı olur .

Yüksek antioksidanlar

Keten tohumu, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmasına izin veren antioksidanlar bakımından zengindir. Bize antioksidan özellikler sağlayan Lignans adı verilen lifle ilgili polifenolleri içerir. Bu özellik hormonal dengenin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca virüs enfeksiyonlarından bizi korur. Bunlar aynı zamanda vücuda her zaman vücuda zarar vermek isteyen serbest radikalleri engeller.

Destek kilo kaybı

Elyaf bakımından zengin bir besin, kilonuzu azaltmaya yardımcı olur çünkü vücudunuzu, tüketicinin aşırı yemekten kaçınmasını sağlayan sağlıklı yağlarla besler . Ayrıca vücudunuzdaki iltihabı azaltmada yardımcı olur. Araştırmalar, keten tohumu tüketiminin iştahı azalttığını ve böylece yiyecek isteklerini azalttığını gösteriyor. Aynı zamanda kötü yağları vücudunuzda çözünmez hale getirir. Bu sayede vücudunuzdan atılım yaparak fazladan yağ kaybetmenize yardımcı olabilir.

Kolesterol seviyesini düşürün

Keten tohumu ile ilgili bir başka iyi şey de vücudunuzdaki çözünür lif miktarını artırarak kolesterol seviyelerini düşürmesidir. Çözünebilir lif, kolesterol ve kötü yağların yakalanmasına yardımcı olur.Absorbe edilen tohumlar sonunda vücudunuzdan atılır. Aynı zamanda tansiyon ve diyabetin azaltılmasında yardımcı olur . Keten tohumu, vücudunuzdaki iyi kolesterolü (Yüksek yoğunluklu Lipoprotein) azaltmaz. Vücudunuzdaki sadece kötü kolesterolü (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein) azaltmaya yardımcı olur.

Cilt bakımı

Keten tohumu cildinizin temizlenmesine yardımcı olur ve doğal bir nemlendirici olarak işlev görür. Cildiniz kuru ise, günlük olarak 1 çorba kaşığı keten tohumu tüketimi cildinizin yumuşak ve beslenmiş hissetmesine yardımcı olabilir. Cildinizi sivilce, sivilce , rosacea ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olan esansiyel yağlar ve B vitamini bakımından zengindir . Aynı zamanda gözlerinizin kuruluğunu gidermede yardımcı olur.

Saç için sağlıklı

Keten tohumu aynı zamanda saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu tohumlar saçın nemlenmesini ve kuruluklarından onlardan alınmasını sağlar. Eğer uygularsanız Kuru ve pul pul saç parlak ve sağlıklı saçlara açılabilir keten tohumu yağı saçınıza

Yüksek Omega-3 tipi yağ asitleri

Keten tohumu bu tür yağ asitlerini içerir. Bunlar, bu tür yağların sağlanmasına yardımcı olan mükemmel bir doğal kaynaktır. Böylece vejeteryan, keten tohumlarından faydalanabilir. Bunlar kalp sağlığı için çok iyidir ve çoğunuz yalnızca en yüksek miktarda asit içeren balık yağını bilir . Deniz ürünlerinden alerjisi olanlar için de iyi bir seçenek. Bunlar ayrıca beyin için çok iyidir ve nöronları sağlıklı kılmaya yardımcı olurlar.

Menopoz geçiren kadınlar için faydalıdır

Ketendeki liganlar, vücudumuzdaki hormonları dengeler ve yapılan araştırmalar, menopoz yaşayan kadınlar için çok iyi olduğunu kanıtlar . Liganlar östrojenik özelliklere sahiptir ve kadınlara faydası için yardımcı olur. Böylece östrojenlerin hormonal bir takviyesi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda genç kadınların adet döngüsünün düzenliliğini korumasını sağlayabilir.

Osteoporoz riskini azaltın

Osteoporoz kemiklerinizi yiyen bir hastalıktır ve bu ölümcül bir hastalıktır. Bu temelde bir yaşlılık hastalığıdır ancak genç yaşlarda kemiklerinizi güçlendirmek, osteoporoz riskini önlemek için çok önemlidir. Keten tohumu da bu hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve kemiklerinizi daha güçlü tutmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kemik ekleminde gres yapımında yardımcı olur ve bu da kemikleri daha sağlıklı yapar.

Keten anti-enflamatuardır

Keten anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve glutensiz bir tohumdur. Bu tohumu, iltihap önleyici özellikleri nedeniyle pişirme işleminde de kullanabilirsiniz. Gluten hassasiyetine sahip olanlar bu tohumu bir seçenek olarak kullanabilirler. Keten tohumu vücudunuzun enfeksiyonlara karşı korunmasında yardımcı olur

Kanserle savaşır

Keten tohumunun en önemli yararı kanseri önlemesidir. Kanser, hücrelerin anormal büyümesine yol açanölümcül bir enfeksiyon türüdür. Araştırmalar, keten tohumu tüketiminin, göğüs kanseri , prostat kanseri ,kolon kanseri ve yumurtalık kanseri gibi çeşitli kanser türleriyle mücadelede destek verdiğini göstermektedir . Günümüzde kanserin önlenmesi çok önemlidir çünkü çok yüksek bir hızla artmaktadır.

Keten Tohumu Kullanımları

Bu süper gıda çeşitli avantajlar gördük ve şimdi, böylece eklemek için nasıl kullanabilirim diyet . Keten tohumu tüketmenin birçok yolu vardır. Salataya, keklere, yoğurt, bal, ekmek ve kurabiyelere ekleyebilirsiniz. Ayrıca yüzünüze ekleyebilir veya filizlerinize ekleyebilirsiniz . Günde 1 ile 3 yemek kaşığı keten tohumu içip en sevdiğiniz tatlıyı harcayarak alabilirsiniz. 

Keten Tohumu Yan Etkileri ve Alerjileri

Keten tohumu oldukça güvenlidir ancak bazen fazla tüketilmesi birçok yan etkiye neden olabilir. Bunlar temel olarak bağırsak hareketleri, mide rahatsızlığı , bulantı , karın ağrısı , ishal ve kabızlık sayısında artışa yol açabilen gastrointestinal yan etkilerdir . Keten tohumu az miktarda tüketilmeli ve yan etkilerden kaçınmak için bol su içmelisiniz. Bazı durumlarda, bağırsaklarınızı da engelleyebilir. Bu tür müshil etkisi, vücudunuzda büyük lignin kimyasallarının oluşmasından kaynaklanabilir. Herhangi bir yan etki gördüğünüzde keten tohumu tüketimini durdurmalısınız. Bazen çiğ veya olgunlaşmazsanız keten tohumu sizin için zehirli olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın