Kişniş – Aşotu Sağlık FaydalarıKişniş

Kişniş ülkemizde aşotu olarakta bilinir. Kişniş bitkisi yumuşak ve incedir, tüm parçaları son derece yararlı ve besinsel özdür. Farklı bir tazeleyici lezzete sahiptir ve ağızda kireç benzeri bir kireç bırakır. Aromatik, hafif biberli ve narenciye benzeyen tatlı bir karışım olan ayırt edici bir tada sahiptir. Hint mutfağında et hazırlanmasında, salatalarda, içeceklerde ve bazı çöllerin süslenmesinde kullanılan önemli bir bileşendir . Çin ve Ayurveda tıbbı alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kişnişin Besin Değeri

Kişniş zengin A vitamini , K vitamini , C vitamini , diyet mineraller ve lifler. Manganez, demir , magnezyum, kalsiyum ve selenyum gibi mineraller içerir . Bitki içinde bulunan uçucu yağların bakteri üretimini ve çoğalmasını engellediği bilinmektedir. Askorbik asit ve kişnişe antiromatizmal ve antiartritik özellikler kazandıran 11 tip esansiyel yağ açısından zengin olan bitki, bir bütün olarak besinsel faydalarla doludur.

100 Gram Başına Besin Bilgileri

 23Kalori
0.5 gToplam Yağ
46 mgSodyum
521 mgPotasyum
3.7 gToplam Karbonhidrat
2.1 gProtein

Vitaminler ve mineraller

 % 134A Vitamini
0.06Kalsiyum
% 45C Vitamini
% 9Demir
% 5B-6 Vitamini
% 6Magnezyum
Taze kişniş

Kişnişin Sağlık Faydaları

Kolesterol seviyesini kontrol altında tutar

Kişniş – askorbik asit, oleik asit, stearik asit, palmitik asit ve linoleik asitte bulunan asitlerin, vücudun kolesterol seviyelerini düşürmede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Kalp krizi , felç ve ateroskleroz gibi kronik sorunlara yol açabilecek arter ve damar duvarları boyunca kolesterol birikiminin olmamasını sağlar . Aynı zamanda, kişniş, vücudun ciddi sağlık durumlarından korunmasını sağlayan sağlıklı kolesterol seviyelerinde bir artış sağlar.

İshali iyileştirir

Kişniş tüketimi sindirime yardımcı olur, karaciğer fonksiyonlarını arttırır ve ishale neden olan mantar ve mikrobik istilayı ortadan kaldırır. Borneol ve linalool gibi yağlar bulantı , kusma ve mide bozukluklarınıönlemeye yardımcı olur .

Alerjileri önler

Anti-histamin özelliklerinin varlığı nedeniyle kişniş, mevsimsel alerjileri ve saman nezlesi tedavisinde etkili bir bitkidir . Kurdeşen , boğaz şişmesi , anafilaksi gibi defne problemlerine ek olarak cilt enfeksiyonlarını önlediği bilinmektedir .

Cildin iltihaplanmasını yatıştırır

Kişnişte bulunan cineole, antiromatizmal ve antiartritik özellikler kazandırır. Bu özellikler bitkinin böbrek rahatsızlıkları, anemi, artrit vb. Neden olduğu şişmeyi azaltmasını sağlar. Vücudun sık idrara çıkma yoluyla toksinleri atmasını sağlar . Bu cildi sağlıklı yapar, vücudun işlevselliğini ve genel olarak sağlıklı bir vücudu geliştirir.

Kemikleri sağlıklı yapar

Kişniş, kemiklerin gelişimi ve dayanıklılığı için zorunlu olan kalsiyum ve diğer bileşikler bakımından zengindir. Kemik gücünü etkileyen osteoporoza ve diğer zayıflatıcı hastalıklara neden olan semptomları ele alır . Kişniş yaprağının orta kısmı yüksek konsantrasyonda kalsiyum içerir.

Çiçek hastalığını tedavi eder

Kişnişin oluştuğu esansiyel yağlar, yüksek seviyelerde C vitamini ve demir varlığının yanı sıra antimikrobiyal, anti-enfeksiyöz ve antioksidan özellikleri bakımından zengindir. Bu besinler küçük çiçeği tedavi etmek ve önlemek için bir araya gelir. C vitamini, kişnişte bol miktarda bulunan çiçek hastalığının tedavisi olarak bilinir .

Kan basıncını korur

Araştırmalar, kişniş tüketiminin hipertansiyondan muzdarip insanlar için son derece yararlı olduğunu göstermektedir . Kalsiyum iyonları ve kolinerjik arasındaki etkileşimin bir sonucu olan asetilkolin işlemi ile kan basıncını düşürür. Kişniş ayrıca kan damarlarında oluşan gerginliği gevşetmeye yardımcı olduğu için kardiyovasküler bozukluk inme ve kalp krizi riskini ortadan kaldırır.

Ağız ülseri tedavisi

Kişniş, sitronelol adı verilen bileşen olarak uçucu yağın varlığı nedeniyle oldukça etkili bir antiseptiktir.Sitronelol’e ek olarak, kişnişte bulunan diğer bileşenler de ağızdaki ülserleri ve yaraları önleyen ve iyileştiren antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca ağız kokusunu da ortadan kaldırır ve diş macunlarının hazırlanmasında yaygın bir bileşendir.

Anemiyi körfezde tutar

Anemiden muzdarip insanlar, mineral demirinin vücutlarına düzenli bir şekilde akmasını gerektirir. Kişniş, mineralden zengin bir şekilde oluşur ve böylece kısa nefes , yorgunluk , kalp atış hızında artış ve anormal bilişsel işlevler gibi sorunları önler . Kişniş özü yağları ve demir, enerji, güç, kemik sağlığı ve organ işlevini artırır.

Bakterilerden korur ( Salmonella bakterisi )

Kişniş son derece güçlü bir antibiyotiktir ve ölümcül bakteriler Salmonella ile savaşmak için gerekli olandan iki kat daha verimlidir. Kişnişte bulunan dodekenal bolluk nedeniyle, vücudun adı geçen bakteriler tarafından yayılan herhangi bir problemle başa çıkmasını önlemeye yardımcı olur.Salmonella’nın oldukça korkunç ve hatta bazen ölümcül bozukluklara neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, diyete kişniş eklemek , bakterilerin neden olma potansiyeli olan sorunlardan uzak durmak içinuzun bir yol kat eder.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Kişniş otunun kolesterol içermemesinin yanı sıra zengin esansiyel yağlar, antioksidanlar, diyet lifi ve vitaminlerden oluşur. BT, kötü kolesterol seviyelerinde düşüşe yardımcı olurken vücuttaki iyi kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Bu, arterlerde kolesterol birikiminin olmamasını sağlar ve kalp hastalıkları, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler problemlerden muzdarip insanlar için faydalıdır.

Sakin uykuyu yaratır

Kişniş sakinleştirici özelliklere sahiptir. Stresi , kaygıyı azaltır ve rahatlamayı tetikler, böylece sakin ve huzurlu bir uykuya yardımcı olur.

Kişniş Kullanımları

Kişniş, uçucu yağlar ve obezite , hipertansiyon, anksiyete , huzursuzluk vb.Gibi sorunları tutmasına yardımcı olan antibiyotik, antihistamin ve antioksidan özellikleri bakımından zengindir . Anemi, ağız ülseri, alerji, küçük çiçek hastalığı, kan basıncı ve ishali önler ve iyileştirir. Tedavi ve zindelik için temiz ve sağlıklı bir yoldur. Ayrıca libidoyu arttırdığını, karaciğeri koruduğunu ve spazmları önlediğini biliyorum.

Kişniş Yan Etkileri ve Alerjileri

Kişnişin nadiren vücuda zarar verdiği görülmüştür. Bazı kişilerde cildin tahriş olmasına ve cildin güneş yanığına eğilimli olduğu görülmüştür . Hamile kadınlar, eğitimli bir tıp uzmanına danışmadan aşırı kişniş tüketiminden kaçınmalıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.